ג'יפ צבאי אמריקני מחוץ לבית הכנסת בטקסס
ג'יפ צבאי אמריקני מחוץ לבית הכנסת בטקססצילום: REUTERS/Shelby Tauber

משטרת דאלאס הודיעה הערב (ראשון) כי מאליק פייסאל אקראם בן ה-44 הוא המחבל שפרץ לבית הכנסת "בית ישראל" בקוליוויל שבטקסס, ונהרג בתקרית. החוטף החזיק בני ערובה במשך כ-12 שעות.

נשיא ארה"ב ג'ו ביידן התייחס לאירוע חטיפת בני הערובה בטקסס ואמר כי "מדובר במעשה טרור. אין די מידע כדי לקבוע מדוע הפעולה כוונה לעבר בית כנסת". מוקדם יותר היום הבטיח ביידן להתייצב "נגד האנטישמיות ונגד עליית הקיצוניות במדינה שלנו".

מושל מדינת טקסס גרג אבוט הודיע הבוקר (ראשון) כי "התפילות נענו, כולם שוחררו בחיים". ההודעה הגיעה כשמונה שעות אחרי תחילת האירוע בבית הכנסת הרפורמי "בית ישראל" בעיר קוליוויל. החוטף חוסל על ידי כוח FBI שפרץ למקום וחילץ את בני הערובה.

כזכור, המחבל המוסלמי דרש לשחרר מהכלא בארה"ב את עאפיה סידיקי, שמרצה 86 שנות מאסר על ניסיון לרצוח חיילים אמריקנים באפגניסטאן ב-2008. החוטף טען כי הטעין מטעני נפץ בכמה מקומות אך לא פירט היכן.

בין בני הערובה היה גם רב בית הכנסת, צ'ארלי סיטרון ווקר. יחידות מיוחדות של המשטרה הוקפצו והתושבים במקום התבקשו להתרחק מהאזור.

התפילות של בית הכנסת הועברו בשידור חי בפייסבוק, ובמהלך השידור נשמע החמוש מדבר ומציג את עצמו כמוסלמי. הוא השמיע דברי שנאה כלפי יהודים וכלפי ישראל, דיבר על אללה ומוחמד, ואמר שהוא חי ברחוב 14 ימים.

החמוש גם איים לירות על כל שוטר או כל מי שיתקרב לבית הכנסת וסירב לנהל משא ומתן לשחרור בני הערובה.

בזמן האירוע, החמוש טען כי הוא אחיה של עאיפה סידיק ודורש את שחרורה מהכלא. אך משפחת המחבל התנערה מדבריו ומסרה כי היא פועלת לשחרורה בדרכי שלום.

החוטף סיפר כי הגיע בטיסה לדאלאס מרחוק ובחר בבית הכנסת הזה בגלל קרבתו לשדה התעופה. לאחר מכן השידור בפייסבוק נמחק על ידי הרשת החברתית.