ישראל גנץ
ישראל גנץ צילום: ברוך גרינברג

ראשי המועצות ביהודה ושומרון חוברים לקריאה חריפה נגד הממשלה תחת הכותרת "הממשלה איבדה את הלגיטימציה שלה לשרת את עם ישראל".

בשמה של קריאה זו יצאו ביום חמישי האחרון מפגינים למחאה מול משרד ראש הממשלה, והיום (שלישי) צפויות מחאות במאה צמתים וגשרים ברחבי ישראל.

על תכניות ההמשך של המטה המשותף לראשי המועצות ועל מה שהוביל להתלכדות זו של ראשי המועצות שוחחנו עם ישראל גנץ, ראש מועצת בנימין.

"למחאות יש מטרה. אנחנו רואים בעיניים כלות את מה שקורה בשטח. מצד אחד מפקירים את השטח לערבים, מאפשרים להם בניה מאסיבית של מאות ואלפי יחידות דיור, כבישים וגדרות, בכל מקום מאבדים את אדמות המדינה, מפקירים את הנגב, מחברים חשמל לערבים, ובאותה יד ועסוקים באכיפה והריסה של מבנים יהודים, והדבר הגרוע ביותר הוא חוסר ההסדרה וחיבור לחשמל של מבנים של משפחות יהודיות בישובים שחלקם הגדול נבנו בהובלת ובתמיכת הממשלה ועכשיו הם פשוט הופקרו", אומר גנץ וקובע: "אנחנו על הדבר הזה לא יכולים לשתוק".

כשהוא מתבקש לשים את האצבע על אותו קש ששבר את גב הגמל והוביל לחבירתם של ראשי הרשויות ביו"ש למחאה חזיתית מול הממשלה, מזכיר ישראל גנץ את טרור האבנים ובקבוקי התבערה ההולך וגובר בעת האחרונה. עוד הוא מזכיר את "ההסתה הפרועה של שרים בממשלה עצמה. כשהשר לביטחון פנים מדבר עם מזכירת המדינה האמריקאית על אלימות מתנחלים, מה שאם קיים הוא בשוליים שבשוליים, מחינו על כך וספגנו. אבל כשהממשלה מחליטה לחבר בנגב בדואים לחשמל, מה שאמרו לנו בעבר שזה דבר בלתי אפשרי, הממשלה מפקירה את הנגב ובאותה נשימה מצביעה נגד חיבור ההתיישבות הצעירה שכוללת גם בתים בישובים ותיקים שנקנו כדין והתושבים עדיין לא זכאים לתשתיות בסיסיות, על זה אנחנו לא יכולים לשתוק".

באשר לצפוי בהפגנות אומר גנץ כי היעד הוא להבהיר את הקשר ההדוק והישיר בין המתרחש בנגב לבין המתרחש ביהודה ושומרון. בהקשר זה הוא מזכיר את הפרעות בכבישי הדרום, את חסימת צירי התנועה לדימונה וערד באבנים ובקבוקי תבערה בשעת הנטיעות בנגב. "יש קו ישיר שמחבר מהפון והדרום. כולנו עם אחד. יש לנו מדינה אחת וארץ אחת וצריך לשמור עליה. לא יכול להיות שממשלת ישראל תפקיר את השטח לתפיסה ערבית".

על התחושה שהימין שכח את האופן בו מפעילים את שריר ההפגנות מאז ימי אוסלו והעקירה, אומר ישראל גנץ כי אכן נכון שזו התחושה הכללית, אך נראה שבשבועות האחרונים משהו משתנה. עדות אחת לכך היא למעלה מעשרת אלפים, מבוגרים וילדים, העולים לחומש ביום גשום, וכך גם ההפגנה בשבוע שעבר מול משרד ראש הממשלה, כאשר שוב מדובר בלפחות עשרת אלפים מפגינים. "אנשים יוצאים מהבתים ויבואו גם המשך. ראשי הרשויות ישבו על זה בזמן הקרוב עם גורמים נוספים".

"בסוף יש מטרה אחת והיא לא להפגין אלא לדאוג לתושבי ביהודה ושומרון. זו המשימה שלנו ולכן השיח קיים בכל המישורים, במישור הפוליטי וגם בהפגנות", אומר גנץ ועל כך אנחנו שואלים אם קיימת אוזן קשבת בממשלה, או ששוב ושוב נאמר להם שלא ניתן לבצע מהלכים משמעותיים לטובת ההתיישבות בשל התנגדות מנסור עבאס, מרצ והעבודה. גנץ מצידו מבהיר שזו בדיוק הסיבה לכך ש"אוזן קשבת היא לא דבר מספק. אנחנו צריכים תוצאות בשטח. אם נשים לא מצליחות לחמם את החדר בחורף אז אוזן קשבת לא תעזור. דרושות פעולות בשטח שלא קורות".

"ביקשנו, ראשי הרשויות, מספר פעמים לפגוש את שר הביטחון. הוא הגיע לביקורים צבאיים אבל מסרב לפגוש את ראשי הרשויות. מדובר בשר ביטחון שמארח את מחמוד עבאס בביתו, כשמדובר בתומך טרור שמממן מחבלים שפוגעים בתושבים שלנו והממשלה לא עושה כלום, אז אוזן קשבת זה לא מספיק. יש פעולות אקטיביות שראש הממשלה צריך לעשות, ואם הוא לא עושה אותן לא נשב בבית".

עוד שאלנו את ישראל גנץ על היעדרו של ראש מועצת יש"ע, דוד אלחיאני, מרשימת ראשי הרשויות הקוראים למחאה. "יש לו דעות שונות וזו זכותו. מועצת יש"ע עוסקת בעיקר בהיבטים מוניציפאליים ולכן המאבק הזה לא מתקיים דרך מועצת יש"ע. מובן שאני חושב שהוא שוגה וטועה טעות חמורה, אבל זה לא מונע מאיתנו לצאת לרחובות".

"לא מדובר בשני גופים", אומר גנץ. "גם אני חבר מועצת יש"ע וכשעסקנו בהיבטים מוניציפאליים ותקציביים פעלנו דרך מועצת יש"ע שבה 24 ראש רשויות, חלקם מצביעים לימין וחלקם לא וזה בריא שיש ביו"ש מכל הקשת הפוליטית. ברשויות המשמעותיות והגדולות אין ספק", הוא משוכנע. לשאלה אם הוויכוחים שהיו בעבר מול אלחיאני נותרו או שראשי הרשויות ויתרו על הוויכוחים משום שמדובר בחבר מפלגתו של גדעון סער, משיב גנץ: "אנחנו בקשר טוב סביב ועוסקים בהיבטים המוניציפאליים ולא סוד שבהיבט הפוליטי אנחנו חלוקים. זו זכותו לחשוב אחרת ואנחנו נפעל בכלים שלנו".