ציפי ריין
ציפי ריין צילום: יח"צ

זמן קורונה, שוב יש זן חדש בשטח – אומיקרון. ובמקום שגרה שאמורה להתקיים בתקופה הזו, קיבלנו בלאגן. מחקרים מראים שכמות הבעיות הזוגיות בתקופה הזו בעליה מתמדת.

ואצל הרבה זוגות ומשפחות במקום רוגע ושלווה זוגית ומשפחתית יש מלחמה בבית. והאכזבה תפסה את המקום בלב של הציפיה למקום רגוע ושליודווקא בבית שאמור להיות המקלט שלנו מהצרות שבחוץ.

ימים אלו מזמנים לכל אחד מאיתנו שיעור חשובללימוד זוגי ומשפחתי, איך להתמודד עם נפילות מציפיות ותקוות וחלומות, איך להתמודד עם שינויי תוכניות מהשגרה המבורכת. איך להתמודד עם התקופה?

ברביעי: כנס וירטואלי לזוגות: 'אהבה בריבוע'. ההרשמה - ללא עלות בלחיצה כאן>>

ואולי המטרה של כל התקופה הזו הינה לימוד עצום איך להתמודד ולהפיק את המירב דווקא במצבי אכזבה – כשהחלום והציפיה נפגשים עם המציאות?

הרי מי מאיתנו לא חלם על חתונה. בכל הדימיונות שלנו אנחנו לא מדמיינים מריבה או קונפליקטים, אלא תמיד זוג יונים. בסיוטים הכי שחורים אנחנו לא מדמיינים שנשאר רווקים במשך שנים אלא שמייד כשנרצה זוגיות כהרף עין נפגוש את בן זוגנו, וכמה אכזבה מלווה את הציפיה הלא ממומשת הזו.

אך גם כשמצאנו את בחיר ליבנו ובנינו זוגיות החיים עדיין מזמנים לנו ציפיות ואכזבות. לדוגמה הציפיה להיות הורים שלעיתים מלווה בקשיים רבים ואכזבות.

אך גם זוגות שמצליחים להרות בקלות מגיעים לחווית ההורות עם ציפיות רבות ולעיתים קרובות נפגשים בקושי ואכזבה כשהם מגלים שלהיות הורה זו לא רק אידיליה של אם-אב ותינוק רגוע ושליו אלא גם לילות של חוסר שינה, אחריות, תחושה לעיתים שקשה למצוא מרחב אישי/זוגי כשיש ילד, כל יציאה מהבית זו משימה שדורשת היערכות והקשיים האלה עוד מתגמדים אל מול האכזבות והקשיים שנכונו לנו כשהילדים גדלים וחינוך הילדים הופך למורכב יותר ומאתגר יותר.

אז איך מתמודדים כשציפיות נכזבות?

מתחילים עםהרפיה, ושחרור. נושמים עמוק. עוצמים עיניים ונשענים על אלוקים.

בעצם כל פעם כשאנו מצפים, מתכננים תוכניות ומתבדים, הקב"ה אומר לנו שהשליטה היא לא בידיים שלנו. "הכל זה מלמעלה". אין בתי ספר וגנים, יש בידודים, – הכל זה מלמעלה. אז צריך לשחרר את השליטה. לנשום עמוק ולהאמין. להאמין שיכול להיות טוב גם במציאות הנוכחית. גם אם הילדים בבית אז זה מה שאלוקים נתן עכשיו – זמן בית עם ילדים. אז כמו שה"וויז" אומר – מחשבים מסלול מחדש. מסלול בו יש היום זמן בית עם ילדים כי זה מה שאלוקים תכנן עבורי היום.

מחשבים מסלול מחדש גם בחיינו הזוגיים. אם אני עדיין רווק/ה למרות שבתוכניות הייתי אמור/ה להתחתן כבר לפני עשור זה מה שאלוקים החליט, אז איך אני מפיק/ה מהתקופה הזו את המירב, איך אני מתפתח ומבשיל וממצה את התקופה הזו ומוציא ממנה את המיטב.

התוכניות השתנו והתחתנו ואנחנו עוד לא זוג יונים, צריך ללמוד פחות לשלוט בבן הזוג כדי שיפעל בדיוק כפי ציפיותיי, ולעשות להם מעין התאמה מחדש – חישוב מסלול מחדש כדי לסלול לנו כזוג דרך משותפת.

והחיים הם כמו ב"וויז", למרות שבדרך חושב מסלול מחדש וחלו שינויים בתוכניות, אכזבות וקשיים, בסוף בעזרת אלוקים - מגיעים אל היעד.

רוצים לבנות חוסן זוגי, ליצור זוגיות מאושרת? הירשמו עכשיו לכנס 'אהבה בריבוע' מבית פרויקט 'שניים בריבוע' וערוץ 7.

הכנס יתקיים ביום רביעי יז' שבט (19.1) בשעה 20:20 בהשתתפות ד"ר ציפי ריין, מאיר שרפר, יהונתן קליין ואפרת צור. לחצו כאן להרשמה - חינם.