גיוס ההמונים למימון הוצאות המשפט של בנימין נתניהו
גיוס ההמונים למימון הוצאות המשפט של בנימין נתניהו צילום: מסך

פרסום ראשון: עמותת "מוסרי" המנהלת את כספי הקמפיין למימון הוצאות המשפט של בנימין נתניהו שיגרה היום (שני) מכתב התראה ודרישה לפיצוי לאתר "דה מרקר" ולעיתונאי רותם שטרקמן שפרסמו שקרים על העמותה.

אתמול כתב שטרקמן ב"דה מרקר" כי אחד ממורשי החתימה של עמותת "מוסרי הוא יצחק גבאי, "שהורשע בהצתת בית הספר הדו לשוני", כלשונו.

למצית בית הספר הדו לשוני אומנם קוראים יצחק גבאי, אך גבאי המורשע הוא אינו אחד ממורשי החתימה של עמותת "מוסרי". מורשה החתימה של עמותת מוסרי הנושא את השם הנפוץ יצחק גבאי, הוא יליד שנת 1979, בעוד יצחק גבאי שהורשע בהצתה נולד בשנת 1992.

במכתב ההתראה לפני תביעה שנשלח על ידי עו"ד מיכאל ליטווק נכתב: "אתמול פרסמתם באתר דה מרקר כתבה על קמפיין עבור תרומות להגנה המשפטית על בנימין נתניהו ראש הממשלה לשעבר ובה ציינתם 'מי שרשומה כמקבלת התרומות בשם ינון מגל לנתניהו היא עמותת 'מוסרי - ארגון זכויות אדם יהודי' שהוקמה על ידי ארגון בצלמו. אחד משני מורשי החתימה של "מוסרי" הוא יצחק גבאי שהורשע בהצתת בית הספר הדו לשוני".

לדבריו, "הפרסום דלעיל הינו פרסום שקרי, משמיץ, מבזה ופוגעני במיוחד. מעולם מר יצחק גבאי ששרף בית ספר ופגע מינית בנערה לא היה ולא יהיה חבר בעמותת מוסרי. ההיפך הגמור הוא הנכון, העמותה פועלת נגד כל הסתה וגזענות ומלווה נפגעי ונפגעות עבירות מין. טרם כתיבת הדברים, לא השקעת ולו שניה אחת בבדיקת הדברים טרם פרסומם".

"דבריך הגיעו למאות אלפי אנשים, צוטטו ברשתות החברתיות ובכל אתרי התקשורת באלפי אזכורים שרובם עדיין קיימים במרשתת", הוסיף עו"ד ליטווק המייצג את עמותת מוסרי. "לצערי דבריך נקבעו בליבות אנשים רבים באמרם שאם עיתונאי בכיר באתר כה בכיר פרסם זאת הם אמת גמורה".

"ברי לכל כי בשיחת טלפון למרשתי לצורך בירור הדברים והבאת תגובתה יכולת להימנע מהבאת דברי הבלע המשמיצים והפוגעניים כלפי מרשתי", הוסיף עו"ד ליטווק. "יובהר, ניכר כי מדובר בדפוס פעולה קבוע שלך כלפי אנשי ימין, כאשר רק לפני מספר שבועות סילפת דברים שאמר ח"כ דודי אמסלם. גם שם מחקת וגם שם נתבעת. ניכר שלא למדת לקח לברר דברים לפני . ככול הנראה מאחר ששוב מדובר באנשי ימין".

שטרקמן, כאמור, נתבע לפני מספר שבועות גם על ידי ח"כ דודי אמסלם, לאחר שהוא ציטט אותו בכותרת ב"דה מרקר" כאילו קרא "לכלוא שמאלנים במכלאות", בעוד מה שבאמת אמר אמסלם הוא "אנחנו צריכים להיות מפוקחים ולהבין שמדובר כאן בזאבים שטורפים כל מה שזז ואם אנחנו לא נדע לרסן אותם ולהכניס אותם למכלאה בסוף הם יאכלו אותנו שוב פעם, ואז המדינה הזאת תלך לפי תהום. לא תהיה מדינה יהודית, כך אני מאמין".

בגין הפרסומים דורשת עמותת "מוסרי" משטרקמן ומאתר "דה מרקר" פיצוי "מטעמי פשרה בלבד" בסכום של 50,000 שקלים.

שי גליק מנכ"ל ארגון 'בצלמו' של עמותת 'מוסרי' מסר: "נגמרו הימים שפגעו והשמיצו אנשים רק בגלל שהם לא מהמחנה הנכון. כל מי ששיקר והוציא דיבתנו רעה יקבל תביעה. אנחנו פועלים יום וליל למען הגנה על זכויות אדם ונגד כל הסתה ופגיעות מיניות. לא ייתכן שישמיצו וישקרו בלי לבדוק בכלל עובדות. המסר שלנו לכל המשמיצים. השמצת ופגעת? תשלם".

מעורכת TheMarker, סיון קלינגבייל, נמסר בתגובה: "מדובר בטעות שנעשתה בתם לב ותוקנה כעבור זמן קצר".