נפתלי בנט
נפתלי בנטצילום: דוברות הכנסת - שלומי אמסלם

מליאת הכנסת קיימה היום (שני) ישיבה מיוחדת לציון 73 שנים לכינון הכנסת בט"ו בשבט. נשיא המדינה יצחק הרצוג אשר אמור היה לשאת דברים באירוע חגיגי זה, ניעדר השנה נוכח פטירתה של אימו הגברת אורה הרצוג ז"ל.

ראש הממשלה נפתלי בנט התייחס בנאומו לשיח ולקיטוב בכנסת ואמר: "בשנים האחרונות פה בבית הזה, ומפה התגלגלה לעם, רוח של מחלוקות לא לשם שמיים. לא לשם שמיים זה במילה אחת- סתם. סתם מחלוקת על כלום. שנאה אוטומטית, עמדות אוטומטיות, העמדות בכלל נקבעות לפי הצדדים ולא הפוך.

"יכול שאדם מסוים, איש פוליטי מסוים, מנהיג פוליטי יגיד ככה אז כולם יגידו ככה אלף, ואם אחר כך הוא משנה לבית אז כולם יגידו מה פתאום בית על אותו נושא. האם ראוי לשבת עם רע"ם בממשלה? כשמישהו אומר כן ראוי זה הסכמי אברהם אז כולם אומרים כן זה כמו הסכמי אברהם רק בבית, ואז ברגע שאותה דמות מחליטה שזה לא טוב אז משנים כל הצייצנים מה פתאום, מה שאמרנו אתמול לא רלוונטי כי הוא אמר הפוך. זאת לא מחלוקת לשם שמים".

בנט הדגיש: "מחלוקת שלא לשם שמיים היא צעקות של שנאה נטולות יסוד. הפצת קיטוב, מה שבסוף מביא לשיתוק. כמדינת ישראל אנחנו צריכים להיות אור לגויים לא רק בווייז, לא רק בהייטק, לא רק בחיל האוויר שלנו, לא רק במערכות השקיה מתקדמות אלא גם באיך בשנת 2021 מנהלים מדינה דמוקרטית רוויה ויכוחים בצורה נכונה.

"אני רוצה לאחל לכולנו, לאופוזיציה שיש בה אנשים מצוינים, לקואליציה שיש בה אנשים מצוינים, לאופוזיציה שיש מחלוקות ולקואליציה שבתוכה יש מחלוקות, אם עם צמא חיים אנחנו, אנחנו חייבים כצו קיומי לנהל פה בבית הזה ובעם, מחלוקות לשם שמיים. זה הייחול שלי ליום ההולדת של כנסת ישראל", הוסיף ראש הממשלה.

יו"ר הכנסת מיקי לוי נשא דברים בפתח הדיון המיוחד, התייחס לאווירה בכנסת בחודשים האחרונים והביע תקווה שהשיח יתמתן ויהיה יותר ענייני: "הבית הזה, הכנסת הזאת, היא בית, במלוא מובן המילה. בית אליו שייכים כל אזרחי המדינה וחלקי העם שהופרדו בנדודים במשך אלפיים שנה, והתאספו יחדיו מכל הגלויות. בית בו לכולם יש מקום, גם למיעוטים שחיים במדינה. במובן זה, אופוזיציה חזקה היא הכרח לקיומה של דמוקרטיה בריאה. בלעדיה, קולות של חלקים בציבור הישראלי אינם באים לידי ביטוי. בלעדיה, הביקורת הנדרשת של הכנסת אינה שלמה.

''בכל בית יש ויכוחים. בבית הזה הוויכוחים הם חלק אינטגרלי ממהות קיומו. היכולת שלנו לנהל את הוויכוחים באופן ענייני, באופן מכבד ככל האפשר, הוא מה שמאפשר להחלטות יותר טובות להתקבל עבור הציבור. השיח המוקצן, הרעיל והאלים לא משרת את הבית הזה ולא עושה שירות טוב לאף אחד מאיתנו. תאמינו לי. זה לא קשור לסגנון ולא לדיבור עם הידיים. כל אחד וסגנונו הוא.

''זה קשור לכבוד הדדי וליכולת לנהל את הוויכוחים בינינו באופן כזה שהציבור יפיק מהם תועלת. שהקול יישמע ויחדור מבעד לפוזיציות ויצליח לשנות. ויכוח על האישיו ולא על האיש. אני תקווה שהשיח הקשה שליווה את החודשים האחרונים יתמתן ויהיה יותר ענייני. מכל צידי הבית. יש לנו מחויבות ואחריות לשמור על כבודה של הכנסת ועל מעמדה."

יו"ר הכנסת הודיע כי בכוונתו לפתוח בסבב נוסף של מגעים בין הצדדים כדי לסיים את המחלוקות: "אני קורא לחבריי באופוזיציה שלקחו חלק ברוב הפעילות בבית, לקחת חלק פעיל גם בוועדות. המחלוקות בין הקואליציה לאופוזיציה לטעמי אינן כה גדולות. בכוונתי לפתוח בסבב נוסף של מגעים בין הצדדים כדי להגיע לעמק השווה ולסיים את המחלוקת הזו שמעיבה על פעילותה של הכנסת למן הקמתה. פגשתי באופוזיציה מספיק אנשים שרוצים בטובת הבית הזה ופועלים כדי לסיים את הסאגה הזו. אני מאמין שנצליח לגשר על הפערים."

ח"כ אופיר אקוניס נאם במקומו של יו"ר האופוזיציה בנימין נתניהו, והתייחס ליחסים בין הרשות המחוקקת לרשות השופטת כאשר נשיאת בית המשפט העליון השופטת אסתר חיות נוכחת ביציע האורחים. ח"כ אקוניס: "יום ההולדת לכנסת הוא יום חג לעם ישראל, הוא יום חג לדמוקרטיה הישראלית, הוא גם יום של חשבון נפש לכל אחד ואחת מאיתנו. הכנסת היא ולא אחרת סמל הריבונות של העם היהודי ששב לארצו. לא הרשות המבצעת היא סמל הריבונות ולא הרשות המחוקקת היא סמל הריבונות, הכנסת היא סמל הריבונות.

''אבן היסוד שבלעדיה אין מדינת ישראל, אין דמוקרטיה, אין קיום לעצמאותנו, של עמנו, זוהי הכנסת. גם אם לעתים יותר מן נדמה שהרשות השופטת בשל סמכויות חוקתיות שניתנו לה כאן בוועדותיה של הכנסת ובאולם המליאה עצמו, ברוב מקרי, לא ברוב של 61, ברוב קטן, היא עצמה מבטלת חוקים שנחקקו כן ע"י רוב, מחייבת את הכנסת בחקיקתם של אחרים, ההתערבות בסדר יומה של הכנסת בסדר היום היה דבר הוא היה מבחינתי קו אדום שנחצה. אני אומר כאן לנשיאת בית המשפט בעליון, שמרו על כבודנו, אנחנו מכבדים אתכם, תכבדו אתם אותנו", הוסיף אקוניס.