ג'ידא רינאוי זועבי
ג'ידא רינאוי זועבי צילום: Avshalom Sassoni/Flash90

חברת הכנסת ג'ידא רינאוי זועבי ממר"צ שהצביעה נגד חוק גיוס חובה לחרדים ובכך גרמה להפלתו בהצבעה בכנסת מסבירה כי פעלה כך במחאה על מדיניות הקואליציה כלפי הציבור הערבי.

לדבריה, "הקואליציה חצתה את כל הקווים האדומים בפעולות החישוף והנטיעות באדמות הנגב ע"י קק"ל ואישרה את הצעת חוק האזרחות 'הפשיסטית והגזענית' שהועלתה ע"י חבר הכנסת שמחה רוטמן מהציונות הדתית".

"הצבעתי עם המצפון שלי ועם החברה הערבית", אמרה זועבי וציינה כי "הקואליציה התחייבה לשינוי כלפי החברה הערבית אך למרבה הצער החוקים האלה מלמדים כי ההיפך הוא הנכון, ולכן האינטרס של בני עמי הוא מעל לכל חשבון".

בתוך כך, הרשימה המשותפת תקפה את רע"מ על הצבעת שלושה מחברי הכנסת שלה בעד חוק גיוס חובה לחרדים.

בהודעה שפרסמה נאמר, כי "החוק הזה חותר לחזק את כוחות של "צבא הכיבוש הישראלי אשר מדכא" את בני העם הפלסטיני ומנהל מלחמות נגד הפלסטינים ברצועת עזה".

לדברי הרשימה המשותפת, "ההצבעה של רע"מ פוגעת בעם הפלסטיני שכן הגדלת כוח האדם של צה"ל תסייע לשמור על ההגמוניה של ישראל באזור ועל העם הפלסטיני בפרט, וכן קיים חשש שהחוק הזה יסלול את הדרך לחוק אחר לגיוס ערבים לצבא".

ראש הממשלה נפתלי בנט, שר הביטחון בני גנץ ושר החוץ יאיר לפיד פרסמו הודעה משותפת בעקבות הפלת חוק הגיוס.

"ביום רביעי הקרוב הקואליציה תניח את הצעת חוק הגיוס מחדש עם בקשה לפטור מחובת הנחה. ההצעה תעלה להצבעה במליאה בשבועות הקרובים", אמרו השלושה.