הציוד שהובא למולדובה
הציוד שהובא למולדובה צילום: דוברות

250 אלף מסכות K95 שנשלחו בידי ארגון 'גלובל ג'ואיש (GJARN) מניו-יורק שבארה"ב למולדובה הגיעו בסוף השבוע לרפובליקה, המוגדרת "המדינה הענייה באירופה" והן מחולקות לנזקקים.

הסיוע התאפשר לבקשת הרב זושא אבלסקי, יו"ר הקהילה היהודית במולדובה, שפנה בבקשה לסיוע רפואי דחוף. בין הדרישות שהעלו במשרד הבריאות המולדובי הייתה דרישה למסכות כדי לנסות ולבלום את התחלואה במדינה; במקביל צוותים רפואיים בבתי חולים ברחבי מולדובה דרשו כפפות חד פעמיות לאחר שהמלאי כמעט ואזל.

במולדובה שבה כ-4 מיליון תושבים, מתו עד כה מהנגיף 10,444 בני אדם – בהם יותר מ-100 יהודים, כולל ניצולי שואה רבים. מצבם של 131 תושבים מוגדר קריטי.

שלוחי חב"ד במדינה, ביחד עם רבה הראשי של מולדובה הרב יוסף-יצחק אבלסקי, מתקשים לעמוד בנטל תוך שהם מעניקים מידי יום ארוחות חמות לניצולי שואה שאינם יכולים לצאת מן הבתים בשל התפשטות המגפה, מסייעים לחולים, עסוקים במלאכת טהרת הגופות המצטברות ומסייעים למשפחות שקרוביהן נפטרו מהקורונה.

בשיתוף פעולה בין הרבנים אבלסקי ואבצן, יחד עם שרת הבריאות אלה נמרנקו, חבר הפרלמנט אדריאן בילי והאקטביסט היהודי המקומי אלכס הלפרין, נרכש בארה"ב ציוד רפואי במשקל של כ-4 טון ובעלות של כחצי מיליון דולרים.

מנכ"ל משרד הבריאות המולדובי בוריס גולובין קיים מסיבת עיתונאים במשרדו בקישינב ושיבח את הקהילה היהודית: "עד סוף השבוע כל המסכות והכפפות יישלחו למרכזים הרפואיים ברחבי הרפובליקה ולאזורים שבהם תחלואה גבוהה במיוחד. אנו אסירי תודה לכם ומודים לרב אבלסקי על ההזדהות עם גורלה של הרפובליקה במאבקה נגד מגפת קוביד-19. הסיוע הזה חשוב מאוד עבורנו והמדינה כולה מודה לכם על כך".

נשיא הקהילה היהודית שמחה בוז'ור אמר, "כולנו חיים זה לצד זה במולדובה במשך מאות שנים. אנחנו שותפים מלאים בגורל המדינה ואני נרגש שיש ביכולתנו לסייע לרפובליקה. אני תקווה שבקרוב נוכל להכריז על משלוח נוסף של תרומות עם ציוד רפואי".