מנסור עבאס
מנסור עבאס צילום: ערוץ 7

מליאת הכנסת אישרה היום (רביעי) בקריאה טרומית הצעת חוק להסדרת המגורים בשטחי מרעה של חברת הכנסת שרן מרים השכל וקבוצת חברי הכנסת. 57 תמכו מול 9 מתנגדים.

יו"ר רע"מ ח"כ מנסור עבאס היושב בראש המליאה העביר את החוק להמשך חקיקה דווקא בוועדת הפנים בראשות ואליד טאהא. השכל יחד עם מפלגות הימין באופוזיציה דרשו להעביר את החוק לוועדת הכנסת שתחליט אך עבאס סרב. מאוחר יותר איימו ברע"מ להחרים היום את כל ההצבעות במליאה במחאה על אישור הצעת החוק.

החוק מציע להסדיר הקמת מבני מגורים ומבנים חקלאיים בשטחי מרעה. בנוסף, מוצע שרשות המרעה במשרד החקלאות ופיתוח הכפר, באישור ועדה מקומית לתכנון ולבניה, תאשר הקמת מבנים כאמור, ויינתן היתר למבנה מגורים קיים שבו מתגוררת משפחתו של רועה, שהוקם עד יום 1 בינואר 2021, בכפוף לעמידתו בתנאים לפי החוק המוצע.

בדברי ההסבר נכתב: "מאז קום המדינה מהווה המרעה אחד הכלים האפקטיביים ביותר לשמירה על הקרקע, זאת לצד יתר יתרונותיו הסביבתיים והכלכליים. בשנים האחרונות גובר איום הפשיעה החקלאית והמגדלים נאלצים להתמודד עם פשיעה חקלאית הפוגעת בהם אנושות ומעמידה בסימן שאלה את הכדאיות הכלכלית של ניהול העדרים.

כחלק מההתמודדות עם נגע הפשיעה החקלאית וכדי להשגיח על שלמות העדרים, נדרשים הרועים ששטחי המרעה שלהם מרוחקים ממקום יישוב, להתגורר בשטחי המרעה בסמוך לעדר. במרבית שטחי המרעה, דיני התכנון והבנייה לא מאפשרים הקמתם של מבני מגורים לרועים. כתוצאה מכך, הרועים נאלצים לבלות את שעות הלילה בהשגחה על שלמות עדריהם ללא כל מחסה. מציאות בלתי אפשרית זאת מביאה את מקצת הרועים להקים מבנים שאינם מאושרים ולהתגורר בהם לצורך השמירה על שלמות העדר. מצב הדברים מוביל להליכים משפטיים ולצעדי אכיפה קשים כלפי אותם רועים."

ח"כ אוסמה סעדי התנגד: "זה עוד חוג ציוני פרופר, הקול קול של שרן השכל אבל הידיים ידי סמוטריץ'. זו קואליציה שדואגת לחקלאים היהודים בלבד, מה עם החקלאות הערבית? יש פה הכשרה של בנייה בלתי חוקית".

תנועת הריבונות מסרה בתגובה על העברת החוק להסדרת מגורי מגדלים בשטחי מרעה שיזמה ח"כ שרן השכל: "קידומו של החוק מוכיח שמי שיש לו את העקביות והנחישות בשמירה על ריבונות ישראל על אדמותיה של ארץ ישראל יכול גם להצליח. תנועתנו מאחלת המשך הצלחה בהעברת החוק בהצבעות הבאות ובקידומם של חוקים דומים נוספים שדגל כחול לבן מתנוסס מעליהם".