יוסי דגן ואבי זינגר
יוסי דגן ואבי זינגר צילום: מוא''ז שומרון

חצי שנה בדיוק לאחר דרישת יוניליוור העולמית מאבי זינגר, הבעלים של בן אנד ג'ריס ישראל, שלא למכור גלידות ביהודה ושומרון, מניית החברה נמצאת בהתרסקות של 20.7% המתורגמים להפסד עצום של כ-26 מיליארד דולרים.

מדובר בהשפעה ישירה של פעילות נגד החרם מצד משרד החוץ והקהילות היהודיות בחו"ל המנהלים בימים אלו מאבק רחב היקף אל מול יוניליוור העולמית.

באמצעות שיתוף פעולה עם 33 מדינות בארה"ב שחוקקו חוקים נגד חרם על ישראל, הצליחו משרד החוץ והקהילות היהודיות לגרום לכך שמדינות רבות יפעילו את חוקי החרם כנגד יוניליוור אשר הובילו למשיכת השקעות, אחזקות וקרנות פנסיה. עד כה ניתן למצוא בין המדינות אשר הפעילו את חוקי החרם: ניו יורק, ניו ג'רזי, אלינוי, טקסס ואריזונה.

יוניליוור החווה שרשרת משברים שהחלה עם דרישת החרם, חווה בימים אלה משבר נוסף בעקבות סירוב חברת GSK מתחום הפארמה להירכש על ידיה.

אבי זינגר, הבעלים של בן אנד ג'ריס ישראל אמר בעקבות צלילת המניה: "זו רוח גבית אדירה למאבק העיקש שאני מנהל בימים אלה כנגד הדרישה המופרכת של יוניליוור שלא למכור גלידות בכל חלקי ישראל. אני רוצה להודות לאזרחי ישראל שממשיכים לתמוך במפעל הישראלי המעסיק 169 עובדים בפריפריה. אך בזמן שמדינת ישראל, באמצעות משרד החוץ, דורשת ממדינות העולם להפעיל את חוק החרם, ראוי היה שהיא עצמה תפעיל סנקציות מיידיות כנגד יוניליוור הפועלת ללא הפרעה בישראל ומקבלת הטבות רגולטוריות חסרות תקדים. כמו כן, לא יתכן שמצד אחד יוניליוור תחרים את ישראל ומהצד השני צה"ל ימשיך לרכוש מהחברה מוצרים בשווי מיליוני שקלים בשנה".

למאבק נגד יוניליוור שותפה גם המועצה האזורית שומרון. ראש המועצה יוסי דגן נפגש לפני מספר חודשים עם מושל טנסי בלשכתו בטנסי וביקש ממנו לבחון הפעלת חוק החרם נגד יוניליוור. מושל טנסי הנחה לבדוק את העניין וכרגע הוא נמצא בבדיקה.

מועצה אזורית שומרון גם הפיקה מדבקות "תומכי bds" שחולקו למכולות שמוכרות את מוצרי יוניליוור כדי שהקונים יידעו להמנע מלקנות מוצרים הנמצאים בבעלות של מי שאינה מונעת חרם על יו"ש.

"ההתרסקות של מניית יוניליוור מוכיחה שחרם על יו"ש ותמיכה ב-BDS זה לא מוסרי וזה גם לא משתלם. ידעו כל המחרימים ששנאת ישראל זה עסק יקר", אומר ראש המועצה יוסי דגן.

דגן הודה למושלי המדינות שעמדו לצד ישראל ויהודה ושומרון: "הוכחתם שאתם חברי אמת לישראל ולהתיישבות. אין מקום לחרם. אנחנו מצדנו נמשיך לבנות ולהתפתח בשומרון".