הפרקליטות מוותרת על הכול, רק שילך הביתה. נתניהו בבית המשפט
הפרקליטות מוותרת על הכול, רק שילך הביתה. נתניהו בבית המשפט צילום: אבשלום ששוני

בשעת כתיבת שורות אלה עדיין לא ידוע האם נתניהו והפרקליטות כבר סגרו ביניהם עסקה, או שהם מושכים את המשא ומתן ממש עד הרגע האחרון לפני פרישתו של אביחי מנדלבליט בערב שבת פרשת משפטים בושה. כך או כך, אני יכול לדמיין את השיחה שהתקיימה (לכאורה) בין נציגת פרקליטות המדינה, עורכת הדין יסכה טיעון, ובין נציגיו של ראש הממשלה לשעבר, עו"ד מרשי זכאי ועו"ד חפמי פשע:

"רבותיי, צוות הפרקליטות דן בעניין בלב פתוח ונפש חפצה, והחלטנו שאנחנו מוכנים לעסקה: מר נתניהו יודה בעבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים, יעזוב את הפוליטיקה ויותר לא נשמע ממנו לעולם".

"מה בדיוק העסקה פה?"

"טוב, אז בלי שוחד. רק מרמה, הפרת אמונים והביתה".

"גבירתי, אנחנו מוכנים לשקול הפרת אמונים אבל בלי פרישה מהחיים הפוליטיים".

"אי אפשר לכהן בתפקיד ציבורי עם קלון".

"אנחנו לא מוכנים לקלון".

"אז אין עסקה".

"סבבה, ניפגש בבית המשפט".

"חכו רגע, רבותיי. צוות הפרקליטות לקח בחשבון את הקשיים והסמיך אותי ללכת לקראתכם עוד צעד: קבלת דבר במרמה, בלי הפרת אמונים".

"זה לא היה במרמה".

"בסדר, אז קבלת מתנות שלא על פי הנהלים בנסיבות מקלות".

"סגרנו".

"וביבי הולך הביתה".

"מה פתאום הביתה?"

"ויתרנו לו על כלא, לאן אתם רוצים שהוא ילך?"

"לא ויתרתם על שום דבר. אנחנו מנקנקים אתכם בבית המשפט".

"אתם יכולים לנקנק כמה שאתם רוצים, בסוף השופטים יהיו חייבים להרשיע אותו במשהו".

"אין לכם ראיות שתומכות בכתב האישום".

"אז ירשיעו אותו במשהו אחר – הפרעה לסדר הציבורי, רכישת צוללות ללא אישור מנסור עבאס, פגיעה ברגשותיו של גדעון סער... לא בעיה למצוא משהו".

"זה מנוגד לחוק סדר הדין הפלילי".

"אנחנו לא מחויבים לדין הפלילי, רק למורשת אהרן ברק. תראו רבותיי, השקענו שנים של חקירות, הוצאנו מאות מיליוני שקלים, שלחנו מאות חוקרים שיצאו לאסוף עדויות מכל רחבי העולם במקום לחקור פשעים אחרים, השבתנו את המערכת הפוליטית, שיגענו מדינה שלמה, אתם הרי לא מצפים שאחרי כל המאמצים האלה הוא בסוף יצא זכאי".

"לזה בדיוק אנחנו מצפים".

"טוב, אז קחו הצעה משופרת: לא שוחד, לא מרמה, רק הפרה".

"איזו הפרה?"

"הפּרה הקדושה שהוא שחט".

"הוא לא שחט פרה".

"אה, כן? שנים מסבירים לכל העולם שאי אפשר לעשות שלום עם הערבים בלי תהליך עם הפלשתינים, ופתאום בא הביבי הזה וחותם על הסכמים עם מרוקו והאמירויות בלי שום ויתורים לאבו-מה-זה-הדבר-הזה. רק על זה צריך להכניס אותו לכלא לעשרים שנה".

"טוב, בסדר, נתפשר על הפרה".

"סגור. אנחנו הולכים על הפרה, הוא הולך הביתה".

"לא בא בחשבון".

"בסדר, אז חנייה בכחול-לבן בלי פנגו".

"אין לו בכלל רכב".

"אז איך הוא יגיע הביתה אחרי שהוא יודה בחנייה בכחול-לבן בלי פנגו ויפרוש מהחיים הפוליטיים? ברגל?"

"בקיצור, הסיפור של המרמה והשוחד הוא פיקציה. כל העניין שלכם זה להדיח את נתניהו".

"הדחה? שיהיה הדחה. מר נתניהו יודה שהוא לא הדיח כלים ואנחנו נדרוש בתמורה רק תלייה".

"תלייה?!"

"של הכביסה. הוא לא הדיח כלים, הוא חייב לעשות משהו אחר בבית".

"בסדר, מר נתניהו יודה שהוא התחמק מתורנות שטיפת כלים".

"ויישאר בבית לנצח".

"גבירתי, אנחנו חייבים לומר שאנחנו מאוד מאוכזבים. ציפינו לעסקה כמו שסגרתם עם דרעי, עם קלון מוגבל שמחייב אותו להתפטר מהכנסת עכשיו ומאפשר לו לחזור לקראת הבחירות הבאות".

"לא אמרנו שהוא יוכל לחזור, אמרנו שיו"ר ועדת הבחירות ובג"ץ יחליטו. רבות מחשבות בלב איש, ועצת בג"ץ היא: תעוף".

"לאן?"

"הביתה".

"זה הדבר היחיד שמעניין אתכם? להדיח נבחרי ציבור?"

"חס וחלילה. חשוב לא פחות שהם גם לא יחזרו לעולם".

"ומה עם המוסר? הצדק? היושרה?"

"אל דאגה, איתם כבר מזמן סגרנו עסקה".

לא מתפקידה של המדינה

יותר ויותר אני שומע אנשים, דווקא ממש לא מכחישי קורונה ולא מתנגדי חיסונים, שאומרים שהמדינה לא צריכה לקחת אחריות על הקורונה. אנחנו אנשים בוגרים, הם אומרים, המדינה לא צריכה לתת לנו יד. לא צריך לממן לנו בדיקות, לא לפצות עסקים, לא להתאים את מערכת החינוך, לא לשלם להורים על ימי בידוד עם הילדים ואפילו לא לאכוף בידודים או עטיית מסכות כדי לצמצם הדבקות. בכלל לא צריך לצמצם שום דבר כי כל אחד צריך לקחת אחריות על עצמו, זה לא התפקיד של המדינה.

ואני אומר: צודקים. זה לא התפקיד של המדינה. לא התפקיד של המדינה להגיד לנו באיזו מהירות לנסוע ובאיזה אור ברמזור לחצות את הצומת, אנחנו בני אדם בוגרים שיכולים להפעיל לבד שיקול דעת. גם לא התפקיד שלה לחייב אותנו לחגור חגורת בטיחות או לעשות טסט לרכב. בתור אזרח אחראי רק אני אחליט אם הרכב שלי כשיר או לא, מה פתאום שהמדינה תחייב אותי ללכת למכון מורשה (אנחנו אנשים בוגרים, לא התפקיד של המדינה לחלק רישיונות) ועוד לשלם לה על זה כסף. בכלל לא התפקיד של המדינה לגבות ממני כסף, כולנו אנשים בוגרים אז שכל אחד יחליט כמה מיסים הוא משלם, אם בכלל. ומי שלא משלם, לא תפקידה של המדינה להיכנס לו לקרביים, בטח לא לשלוח לו הוצאה לפועל.

המדינה לא אמורה לגייס אותנו לצבא, להגיד לנו איך לבנות, איך להרוס, איפה ומתי להשאיר גזם, איך למיין את הזבל ולאן בדיוק לזרוק אותו. לא תפקידה לקבוע, לחוקק, להסדיר, לאכוף, לשפוט, לחנך, להרגיל, לכוון. לא הייתם רוצים לחיות במדינה שמטילה מיסים כבדים על משקאות ממותקים וכלים חד-פעמיים כדי לחנך את האזרחים לתזונה בריאה וסביבה ירוקה, נכון? אז למה שהמדינה תמנע מאנשים אחרים להדביק אתכם בקורונה? למה שהיא תטיל הגבלות, למה שהיא לא תחפף בידודים, למה שהיא תנקוף אצבע כדי להציל את הרופאים והאחיות שקורסים מרוב עומס? לא, כי אולי אתם גם רוצים שהמדינה תממן לכם מעונות יום ותספק לכם כבישים ותחבורה ציבורית יעילה כדי שתוכלו לצאת לעבוד, פרזיטים שכמותכם?

צודקים, המדינה לא אמורה לדאוג לנו. אנחנו אנשים בוגרים, אז שכל אחד יחליט על עצמו ויסמוך על שיקול הדעת של הסובבים אותו. רק ככה מגיעים לבגרות, בשלות, עצמאות ואנרכיה, כפי שמתרחשת עכשיו בכל רחבי המדינה לתפארת ממשלת הריפוי, שכמו שאומרים ראשיה, באה לעבוד.

לתגובות: dvirshrayber@gmail.com