ישראל כ"ץ
ישראל כ"ץ צילום: Olivier Fitoussi/FLASH90

המגעים להסדר טיעון בתיקי נתניהו: חבר הכנסת מהליכוד ישראל כ"ץ אמר בשיחות סגורות עם פעילי ליכוד, כי נתניהו בדרך החוצה.

לפי הדיווח בכאן 11, כ"ץ הבהיר בשיחות עם פעילים שבכוונתו להתמודד על תפקיד היו"ר הזמני של המפלגה. וכי הוא מעריך שיצליח להרכיב ממשלה עוד לפני הפריימריז שיקבעו את היו"ר הקבוע. מלשכת כ"ץ נמסר: "לא היה ולא נברא".

ההתייעצות של יו"ר האופוזיציה בנימין נתניהו עם עורכי דינו נמשכה היום שעות ארוכות, ונערכו התייעצויות גם עם קרובי משפחתו ועם מקורביו ויועציו. במסגרת הישיבות נבחנים כל הפרטים וכל האפשרויות. עם זאת, גם היום לא חלה כל התקדמות, ולמעשה אין כל משא ומתן של ממש או מתווה מוסכם חדש.

ההערכה בשני הצדדים היא כי קרובים יותר למשחק האשמות מאשר להכרעה על הסדר, ובכל מקרה יש הסכמה כי היממות הקרובות מכריעות לדעת אם יש סיכוי להסדר או לא - כשכל יממה שחולפת מקטינה את הסיכוי שיהיה כזה.

גורם בסביבת היועץ המשפטי לממשלה התבטא היום (רביעי) באופן נחרץ נגד הסדר הטיעון עם בנימין נתניהו, ואמר: "לא קורה כלום ולא יקרה כלום". דברי הגורם נאמרו על רקע השיחות הקדחתניות של נתניהו עם סנגוריו עו"ד עמית חדד ועו"ד בועז בן צור שמתקיימות משעות הצהריים.

לפי הדיווח בחדשות 12, בצוות ההגנה של נתניהו יש חילוקי דעות באשר לכדאיות ההסדר. עורכי הדין חדד ובן צור סבורים שמדובר בהסכם טוב, אפילו חלומי, ואילו עורך הדין של משפחת נתניהו יוסי כהן חושב שהסדר כזה הוא טעות קשה. לדעתו העסקה תפגע במוניטין של נתניהו: "הודאה של נתניהו זה כתם למורשת שלו". לאור כל זה, יש סימני שאלה גדולים באשר להיתכנות העסקה בתקופת מנדלבליט, ואולי אף להיתכנות ההסדר בכלל.

גם היום החשש העיקרי של נתניהו מההסדר הוא האפשרות שבית המשפט יקשיח את העונש המוסכם בין הצדדים בבואו לגזור את הדין. כך, במקום שהעונש שיקבל יוכל להיות עבודות שירות - הוא עלול להיות חשוף לספוג עונש של מאסר בפועל שממנו הוא כל כך רוצה להימנע.

כבר אתמול דווח שמנדלבליט "התקרר" וכי הסיכויים להסדר טיעון נמוכים. גורמים בסביבת היועמ"ש הסבירו שמנדלבליט מעט נסוג מעמדותיו באשר לכדאיות ההסכם גם בשל הביקורת הציבורית על ההסדר וגם בשל "ביקורת מבית".