"אף אחד בצה"ל לא מוודא שההוראות שיורדות למפקדים מיושמות". אלוף במיל' יצחק בריק
"אף אחד בצה"ל לא מוודא שההוראות שיורדות למפקדים מיושמות". אלוף במיל' יצחק בריקצילום: שלומי יוסף

לאחר שבתכנית הרב שנתית "גדעון" בתקופה של הרמטכ"ל גדי איזנקוט קיצרו את שרות הבנים בארבעה חודשים וקיצצו 5000 אנשי קבע בצורה לא מושכלת, נוצר פער בלתי ניתן לגישור בין כוח האדם שנותר אחר הקיצוצים לבין המשימות.

אחד הנושאים שנפגעו מאוד הוא היכולת לשמור על בסיסי האויר והיבשה, על הנשק והתחמושת ביחידות הפרוסות לאורכה ורוחבה של מדינת ישראל.

המצב נכון להיום הוא, שהבסיסים בהם יש ציוד לחימה, תחמושת ונשק במיליארדים, מופקרים לחלוטין - כל דכפין ייתי ויגנוב.

הקיצוניים הערבים והבדואים מחזיקים היום טונות של תחמושת ומאות אלפי כלי נשק שרבים מאוד נגנבו מצה"ל, כך גם הת׳נזים ביהודה ושומרון.

צה"ל הפך לספק הגדול ביותר של תחמושת ונשק לטרור ביהודה ושומרון ולבדואים והערבים הקיצוניים בתוך ישראל. אף חמור מכך, בשעת מלחמה המוני ערבים ובדואים קיצוניים יצאו לרחובות בערים המעורבות, אל הישובים והכפרים, אל צירי התנועה ואף לתוך בסיסי חיל האויר והיבשה ויפגעו במטוסים שעקב כך לא יוכלו להמריא, יחדרו למחסני החירום שכבר היום אינם מוגנים כראוי ומופקרים לפריצה ללא שום בעיה, עם נשק בידם וישחיתו כל הנקרה בדרכם.

האם מישהו מכם שמע את קולו של הרמטכ"ל ושר הביטחון בנידון? האם מישהו מכם שמע דרישה של שר כזה או אחר לקיים דיון דחוף בקבינט או בממשלה? האם מישהו שמע שוועדת החוץ והבטחון עוסקת בנושא ברצינות? האם מישהו שמע שיש התקדמות עם הקמת משמר לאומי שהוא הכרחי לתת עזרה למשטרה ומג"ב, בשמירה על כל האתרים והערים בפני התפרצות אלימה של אלפים במלחמה הבאה? ודאי שלא. שקט וחושך על פני תהום. אף אחד לא פוצה פה ומצפצף.

הדרג הבטחוני והמדיני קפא על שמריו, הם מפחדים שהבעיה תידבק בהם, אז מוטב להם לא לדבר עליה כלל וגם לא לטפל בה, פשוט להתעלם. קוראים לזה "שקט תעשייתי" או "שתיקה כהודאה".

זוכרים את אירוע הר מירון? בדיוק אותם מאפיינים רק בהבדל אחד, האסון שיתרחש במלחמה הבאה יהיה במאות מונים חמור יותר עקב אזלת יד של הדרג הביטחוני והמדיני.

האירוניה היא, כי קולה של החבורה הזו נשמע השכם והערב - "צה"ל מוכן לכל תרחיש". אין דבר מופרך יותר מהאמירות האלה, הגענו לפשיטת רגל, צה"ל איבד את יכולתו להגן על אזרחי ישראל מול האיום הקיומי שמולינו.

גניבות הנשק והתחמושת הן רק סימפטום אחד מיני תחומים רבים נוספים שמופקרים בצה"ל. במקום לבנות בצה"ל יכולות להגן על המדינה אנחנו מספקים יכולות לטרור לתקוף אותנו מדובר במעילה באמון הציבור.

גם האירוע החמור שבו נהרגו שני מ"פים מחטיבת הקומנדו, התחיל מגניבת אמצעי לחימה יקרים מהמחנה שבו התמקמה "אגוז", אחת היחידות הטובות בצה"ל. תארו לעצמכם, אם כך, איך השמירה מתנהלת בכל יחידות צה"ל האחרות, פשוט נורא ואיום. והחמור יותר בנידון, הוא שגם הפעם קולם של הרמטכ"ל ושר הביטחון לא נשמע, ואף לא נעשה שום טיפול רציני בנידון.

שמירה על נשק ותחמושת הוא ערך עליון שעליו גדלו דורות של לוחמים , בשנים האחרונות, ובמשמרת של המטה הכללי הנוכחי - ערך זה נמוג לחלוטין.

יצחק בריק הוא אלוף במיל', לשעבר נציב קבילות החיילים. שימש בין היתר כמפקד גיס 441 וכמפקד המכללות הצבאיות.