בראיון משותף מספרים הרב יונה גודמן, המנהל החינוכי של רשת ישיבות ואולפנות בני עקיבא, והרב גדעון בשן, מרכז החינוך הערכי ברשת צביה ומעקורי נווה דקלים, על ההיערכות לקראת שבוע גוש קטיף במערכת החינוך.

הרב בשן מציין שנכון וראוי היה שתכנית הלימוד לא הייתה נותרת רק בגבולות החמ"ד אלא מתקיימת במערכת החינוך הארצית, אך לפי שעה היא קיימת ומתמקדת בחינוך הדתי. "אנחנו עוסקים בסיפור של גוש קטיף ובמסרים הערכיים שאפשר צריך וחשוב ללמוד אותם".

הרב גודמן חוזר בדבריו לימים ההם, תוך שהוא מדגיש שהנוכחות של הרב בשן באולפן מחזירה לתחושות הקשות של הקהילה והבית הנחרבים ונהרסים, כאשר הרב בשן עצמו יוצא מביתו לבית הכנסת בשירה, "לא שירה שאומרת שהכול בסדר, אלא שירה של עצמה ואמונה. אני חושב ששליחותנו היא לוודא שבדור הצעיר השירה נמשכת.

להצטרפות לפעיליות יום גוש במערכת החינוך לחצו כאן

גוש קטיף
גוש קטיף נתי שוחט, פלאש 90

על הנקודות המרכזיות שחשוב לו להעביר לדור הצעיר מונה הרב בשן את עצמת העמידה של ההתיישבות מול מתקפות הטרור, ובנוסף חיי היצירה התורה העבודה והחסד שבמקום. זאת לצד כאב העקירה והתובנות שאליהם ניתן ונכון להגיע בעקבות הכאב הזה.

הרב בשן מספר על מפגשיו עם תלמידי הרשת, מפגשים בהם הוא מספר את סיפורו האישי וסיפורה של משפחתו לצד הקרנת הסרט המשפחתי, ולאחר מכן הוא פוגש זעם גדול, תסכול וכאב. "אני מנסה להסביר להם שזה בסדר שיש כעסים אבל אין לנו פריווילגיה לכעוס על הצבא והממשלה. אנחנו לוקחים אחריות להשפיע אמונה חזון דרך וציונות. זו האחריות שלנו כמבוגרים וכנוער". לדברים אלה מוסיף הרב גודמן את החיים המשותפים של בעלי רקעים ותפיסות שונות מתוך חברות גדולה שהייתה ביישובי גוש קטיף.

על ההתמודדות עם הכעס של הדור הצעיר תוהה הרב גודמן אם אכן אנשי החינוך מתמודדים עם הסוגיות שעולות כמו הכעס על המדינה שהיא למעשה אנחנו, כפי שהצבא הוא אנחנו והציבור הציוני דתי מחנך להתגייס לשירות משמעותי. מפגש הערכים הזה מחייב מחשבה מורכבת ובעלת עצמה.

להצטרפות לפעיליות יום גוש במערכת החינוך לחצו כאן

"אנחנו רוצים לחזור לכל חבלי ארץ ישראל, ובכללם חבל עזה, אבל לא ככת מתנחלית מנותקת מהעם או מרוחקת ממנו, אלא בשם כלל ישראל. שעם ישראל יקום יתנער ויגיע להכרה שאנחנו לא רק רוצים ומחויבים לכך אלא עושים את זה. ליישב את חומש, צפון השומרון וגוש קטיף וחלקים נוספים מארץ ישראל", אומר הרב בשן.

על חשיבות מסע כיסופים המתקיים על ידי מוסדות בני עקיבא, מוסדות צביה ומוסדות נוספים מספר הרב גודמן כי "הרוב לא יודעים לאן הם מגיעים. הם שמעו משהו מעורפל ואנחנו עושים קטע הליכה גם בין הישובים שקמו אחרי החורבן, כדי לראות מה אדם עושה כשהוא חוטף מכה אישית ולאומית, ממשיך לבנות ולטעת".

ברוח דבריו של הרב בשן מוסיף הרב גודמן כי השאיפה היא לא לחזור לגוש קטיף של גדרות אלא מתוך תחושה של התיישבות העם בארצו ללא צורך בגדרות. "אנחנו רוצים שתודעת גוש קטיף בהיבט הרחב הרוחני שלה תתנחל בלבבות" אומר הרב בשן ומציין כי התחושה בשיחות עם בני הנוער שהכאב אינו הכאב האישי אלא הכאב הלאומי על אבדן ערכי הציונות, ערכי החזרה של עם ישראל לארצו. "הכאב הזה הוא הכאב הגדול והעצמתי יותר מכל כאב אישי. הנוער ששומע את זה שואל מה אנחנו רוצים ממנו. אנחנו רוצים שאותם ערכים שיש בהם חולשה כעת יתחזקו על ידיך".

הרב גודמן מעיר כי השאלות שעלו בעקבות הגירוש מגוש קטיף, שאלות של נצח מול עכשוויות ועוד, נותרו ואף התחזקו בשנים שחלפו, "זה לא סיפור היסטורי. הסיפור עדיין פה".

להצטרפות לפעיליות יום גוש במערכת החינוך לחצו כאן