אהרן ברק
אהרן ברק צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

1

קווי המתאר של עסקת הטיעון המתרקמת בין נתניהו ופרקליטיו ליועמ"ש מנדלבליט וצוותו מחזקים את התחושה שהמניע העיקרי לחקירת נתניהו והעמדתו לדין הוא פוליטי. אחרי כל הדיבורים גבוהה-גבוהה על חשיבות טוהר המידות, על ערך השוויון בפני החוק ועל הבשורה הדמוקרטית בכך שגם ראש הממשלה כפוף לחוק ולדין הפלילי, באה הנכונות לעסקת טיעון ומוכיחה שהמטרה העיקרית הייתה ועודנה לזרוק את נתניהו אל מחוץ למערכת הפוליטית.

לא רק מנדלבליט, אפילו הוד נשיאותו אהרן ברק בכבודו ובעצמו מוכן לפטור את נתניהו בעונש קליל, ובלבד שיהיה ברור וחתום שהוא יורשע בעבירה שיש עמה קלון. הרשעה כזאת תבטיח שנתניהו לא ישוב לכהן כראש הממשלה או בכל תפקיד משמעותי אחר בזירה הציבורית, ובכך תושג המטרה העיקרית של האוליגרכיה המשפטית, שתוכל לחגוג את הניצחון על אחד מגדולי יריביה. לא ניצחון משפטי, שהרי במישור המשפטי ההר של כתבי האישום המנופחים יוליד עכברון קטן ורזה, אלא ניצחון פוליטי. כי כבר שנים רבות ראשי הממסד המשפטי בישראל, בעיקר הפקידות הבכירה של משרד המשפטים ושופטי בג"ץ, שולחים את ידיהם עמוק אל תוך הביצה הפוליטית ומתפקדים בתוכה כשחקן מרכזי, רב עוצמה והשפעה. ובאופן לא מפתיע, ככל שתהליך הפוליטיזציה של מערכת המשפט הולך ומעמיק, כך מפלס אמון הציבור בה שובר שיאים שליליים.

2

לנשיא לשעבר של בית המשפט העליון, מחולל ההפיכה המשפטית אהרן ברק, יש הסבר אחר, לא פוליטי, לתמיכתו בעסקת הטיעון. לדבריו, הסיבה לכך שהוא נותן את ידו לעסקה היא הרצון לשקם את אמון הציבור במערכת המשפט. שכן נתניהו, מאז שהחל ההליך המשפטי נגדו, הפך את עורו ומאחד מגדולי מגיניה של מערכת המשפט הוא נעשה למוביל המאבק נגדה. מכאן החשיבות של הודאתו באשמה, שבמסגרתה יסכים ראש הממשלה לשעבר לטענה שהוא אכן חוטא ופושע, וכל האשמותיו נגד התביעה הן משוללות יסוד. בכך יסייע נתניהו לשיקום תדמיתן ומעמדן של התביעה ומערכת המשפט, ויתקן את הנזק שגרם במאבקו העז נגדן. למען הישג זה, טוען הנשיא לשעבר ומנהיגה הבלתי מעורער של האוליגרכיה המשפטית עד היום, מוצדק לוותר על מיצוי הדין עם נתניהו ולהסתפק בענישה מקילה.

אלא שצריך להיות תמים מאוד כדי להאמין שזו תהיה תוצאתה של עסקת הטיעון. ועל אהרן ברק אפשר לומר הרבה דברים, אבל תמים הוא לא. את הציבור ההולך וגדל שמביע בסקרים את אי-אמונו במערכת המשפט לא תשכנע הודאתו של נתניהו במסגרת עסקת טיעון. אם עסקה כזאת תצא אל הפועל, לתומכי נתניהו ומבקרי מערכת המשפט יהיה ברור שהודאתו נאמרה מן השפה ולחוץ, מתוך רצון לחסוך את עינוי הדין ולהימנע מאפשרות של הרשעה חמורה יותר הכרוכה בעונש מאסר. נתניהו יכול להיות משוכנע לחלוטין בכך שהוא נרדף על לא עוול בכפו, ועדיין לוותר ולהודות באשמה בהיוועצות עם פרקליטיו ומקורביו, מתוך אי-אמון בנכונותה של מערכת המשפט בישראל לעשות עמו צדק.

כי גם אם ישתכנעו שופטי בית המשפט המחוזי שהראיות אינן מספיקות לביסוס האשמה, ספק אם יעזו לאכזב את הציפיות הגדולות של אויבי נתניהו בממסד המשפטי ובתקשורת. גם אם יחשבו השופטים שנתניהו ראוי להגנה מן הצדק בגלל סעיפי האישום התקדימיים, האכיפה המפלה, ההתנהלות משולחת הרסן של גורמי החקירה וההדלפות הפסולות לתקשורת, קשה להאמין שיהיה להם האומץ הנדרש להטיח את כל זה במנדלבליט, שי ניצן, ליאת בן ארי וחבר יועציהם. אבל אפילו אם יקרה התרחיש הלא ייאמן הזה ונתניהו יצא זכאי מבית המשפט המחוזי, סביר מאוד שהתביעה לא תשלים עם המפלה הקשה הזאת. היא תגיש ערעור לבית המשפט העליון, שם יופקד גורלו של נתניהו בידי צמרת האוליגרכיה המשפטית. ואפשר לסמוך על אסתר חיות וחבריה שהם לא ייתנו לו לצאת מנצח.

את כל זה יודע כמובן גם אהרן ברק, ולכן ברור לו שהודאה של נתניהו לא תהיה הכרה בחטאו ולא תיתפס ככזו. היא תתפרש כהכרה במצבו הנחות מול כוחה העדיף של האוליגרכיה המשפטית, ובחוסר יכולתו לנצח את הקבוצה רבת העוצמה שהנשיא לשעבר רובי ריבלין כינה "כנופיית שלטון החוק", כאשר מינויו לתפקיד שר המשפטים טורפד על ידה באמצעות כתב אישום מפוברק. לא את שיקום האמון במערכת המשפט מבקש ברק להשיג בתמיכתו בעסקה. את ההישג הזה העסקה מדיפת הריח האינטרסנטי לא תספק לו. היא אמורה לספק את המטרה העיקרית – הרחקתו לצמיתות של נתניהו מהמערכת הפוליטית, וזו הסיבה האמיתית שבגללה אהרן ברק תומך בה.

3

מוקדם לדעת אם בסופו של דבר נתניהו ופרקליטיו יביאו את העסקה לידי גמר. אם הוא התעייף, נשחק מנטלית או הגיע למסקנה שאפסו סיכוייו להקים ממשלה בראשותו בעתיד הנראה לעין, אפשר להבין את רצונו ללכת על בטוח, למזער נזקים ולהסיר מעליו את סכנת ההרשעה המחמירה וחרפת הישיבה בכלא. גם בהיבט התדמיתי, הרשעה בתום הליך משפטי שיימשך שנים וימצה את העדויות והראיות עלולה לפגוע במקומו בדפי ההיסטוריה הרבה יותר משתפגע בו הרשעה על פי הודאתו במסגרת עסקת טיעון.

אבל לא נופתע אם יתגלה שמדובר בעוד אחד מהתרגילים המבריקים שדרכו הציבורית של נתניהו הייתה רצופה בהם. כי אם בסופו של דבר נתניהו יפיל את עסקת הטיעון על סעיף הקלון או על סעיף אחר, עצם נכונותה של התביעה לוותר על סעיפים חמורים ומרכזיים בכתב האישום ועל ישיבה בכלא משחקת לטובת נתניהו. הנכונות לדון בעסקת טיעון משדרת חוסר ביטחון של התביעה בעוצמת הראיות שבידיה, בפרט כשהיא באה בעיתוי שבו מתקבל הרושם שעדי התביעה במשפט נתניהו רחוקים מלספק תמונה מרשיעה משכנעת. גם אם המשא ומתן על העסקה ייגמר בלא כלום, נתניהו יצא ממנו בעמדה משופרת.

4

השתתפתי השבוע בתרומה צנועה בקמפיין גיוס ההמונים שערכו ינון מגל וברל'ה קרומבי למימון המשך משפטו של נתניהו. לחברים ששאלו אותי מדוע מצאתי לנכון לתרום כסף לאדם עשיר ממני עשרת מונים שאין לו בעיה לממן את משפטו מכספו, עניתי שהתרומה לא נועדה לסייע כלכלית לנתניהו אלא היא צורך שלי. רציתי להביע בתרומה הזאת את הכרת הטובה שלי כלפי נתניהו על תרומתו לעם ישראל ולמדינת ישראל בקריירה הפוליטית הארוכה שלו ובכהונתו בראשות הממשלה. בלי להתעלם משגיאות ומחדלים, והיו כאלה לא מעט, אי אפשר למחוק את ההישגים הרבים שהביא לנו ראש הממשלה שכיהן כאן הכי הרבה שנים. רציתי גם להביע בתרומה את מחאתי על הרדיפה המשפטית הפסולה והמושחתת, שהביאה אותו אל ספסל הנאשמים רק משום שזו הדרך היעילה היחידה שנמצאה כדי להדיחו מראשות הממשלה.

הייתי רוצה שיציאתו של נתניהו מבלפור או פרישתו מהמערכת הפוליטית תהיה מלווה בהבעת תודה והערכה מצד רבבות תומכים. גם כי הוא ראוי לכך בזכות תרומתו והישגיו, וגם כדי לפצות על הביזיונות הרבים שהוא ספג לאורך השנים משונאיו ויריביו במערכת הפוליטית, בתקשורת ובשיח הציבורי. הייתי מוכן להשקיע כמה שעות ולממן דלק וחניה כדי להשתתף במפגן כזה של פרידה אוהדת. אז אם היוזמה הנפלאה של ינון מגל מספקת לי אפשרות להביע את כל זה באמצעות תרומה צנועה מהכורסא בבית, לא הייתי רוצה להחמיץ את ההזדמנות הזאת.

5

אני מקווה שההכרעה של נתניהו בנוגע לעסקת הטיעון תתקבל לא מתוך ראיית האינטרס האישי שלו אלא מתוך מחשבה על טובת הכלל - שגם מניעת השבר הציבורי הצפוי אם יושלך לכלא היא חלק ממכלול שיקוליה. אילו הייתי משוכנע כמו אחרים שפרישתו מהפוליטיקה תוביל בתוך זמן קצר להקמת ממשלת ימין, הייתי קורא לו לחתום על עסקת הטיעון כדי לאפשר זאת. לצערי אני לא משוכנע שהליכתו של נתניהו תחזיר את ימינה או את תקווה חדשה לחיק הימין. התפקידים הרבים והשמנים שבהם זכו, הרבה מעבר לכוחם האלקטורלי ולמה שיוכלו לקבל בקואליציית ימין, עלולים להשאיר את בנט וסער בקואליציה עם השמאל לפחות עד תום הקדנציה. זה תלוי בין השאר בעמדת חבריהם למפלגה, ובעיקר בעמדת התומכים המעטים שעוד נותרו להם בקרב הימין. אשמח להיווכח שאני טועה, או כמו שהיו אומרים פעם – הלוואי שאתבדה.

לתגובות: eshilo777@gmail.com