טיפול שיניים
טיפול שיניים צילום: pixbay

כמעט כל אדם מבוגר בימינו מתוודע לפתרון הדנטלי הנפוץ והיעיל כל כך של כתרים לשיניים. זהו הפתרון המתבקש עבור מצבים של אובדן שיניים מסיבות שונות – מדובר בשחזור מדויק ואיכותי של השן המקורית באופן אשר אינו מאפשר כמעט בכלל להבחין בין השניים.

כתרים לשיניים מאפשרים להחזיר את מערכת השיניים לתפקוד מלא ותקין גם לאחר אובדן של שיניים, ומחזיר את החיוך להיות מושלם כמו שהיה לפני כן (ובמקרים רבים אף יותר מכך...). במידה ותחום זה רלבנטי עבורכם או עבור אדם הקרוב אליכם - מה חשוב לדעת בכל הנוגע לכתרים לשיניים ולתהליך הכרוך בהם?

כתר חרסינה מול כתר זירקוניה – אפשרויות עיקריות לכתרים לשיניים

אחד הדברים העיקריים והראשונים שכדאי להכיר בהקשר של כתרים לשיניים הוא כי קיימים כמה סוגים שונים של כתרים, וכמה חומרי גלם מהם עושים כתרים בימינו.

בעשרות השנים האחרונות, הסוג הנפוץ, המוכר והנחשב ביותר של כתרים לשיניים היה כתר חרסינה – כתר אשר עשוי משילוב אופטימאלי של מתכות עם ציפוי חרסינה. החרסינה נבחרה כחומר הגלם הפופולארי ביותר עבור כתרים לשיניים מכיוון שהיא מאפשר ליצור כתר אשר מדמה שן אמיתית בצורה הטובה ביותר, וכך מאפשר ליצור מראה אסתטי מושלם.

כאמור, כמעט לא ניתן להבחין בכתר מבין כלל השיניים, בין השאר בזכות חומרי גלם דוגמת חרסינה. כמו כן, מדובר כמובן בחומר גלם חזק ואיכותי אשר שומר על השן (בין אם מדובר בשן המלאכותית, או בשארית השן המקורית שמתחת לכתר) בצורה טובה לאורך זמן.

בשנים האחרונות קם מתחרה משמעותי לכתר החרסינה. הכוונה היא לכתר זירקוניה – כתר אשר עשוי מזירקוניום – מתכת לבנה, אשר ניחן ביתרונות שונים ביחס לאלטרנטיבות. מדובר במתכת חזקה ועמידה אשר משתלבת היטב עם החניכיים והגוף ומחזיקה מעמד בצורה מצוינת למשך שנים רבות קדימה.

עם זאת, לזירקוניום צבע לבן בוהק יחסית, ולכן במקרה של שיניים קדמיות בדרך כלל לא ישתמשו בכתר זירקוניה, מפני שהוא בולט לעין כנגד השיניים האחרות.

רפואת שיניים
רפואת שיניים צילום: pixbay

להחליט איזה כתר לעשות – רק אצל מומחה לתחום!

נקודה חשובה נוספת שכדאי להפנים בנוגע לכתרים לשיניים היא כי ההחלטה בנוגע לסוג הכתר בו כדאי להשתמש צריכה להילקח תוך התייעצות עם בעל מקצוע המתמחה בתחום. כלומר, לא כל רופא שיניים, אלא מומחה לשיקום הפה המתמחה בכתרים לשיניים.

למשל, ניתן כמובן ליצור שילוב של מתכות ולערבב את הזירקוניום עם מתכות אחרות, כמו גם עם חרסינה, אך זה עלול להחליש את חוזקו של הכתר. מומחה לתחום המחזיק בידע וניסיון רב יוכל לקבוע מהו השילוב הנכון ומהו סוג הכתר הרצוי ביותר בהתאם למיקום בפה, מצב הלסת ומערכת השיניים ופרמטרים רלבנטיים נוספים, וכך להתאים לכם כתר אופטימאלי עבורכם, כזה אשר יעניק לכם חזרה את החיוך המושלם וגם יחזיק מעמד למשך שנים רבות וארוכות.

היכנסו לאתר של ד"ר זאב אורמינר למידע נוסף על כתרים בשיניים.

למידע על כתר זירקוניה >>

למידע על כתר חרסינה >>