בדיקת קורונה חיובית
בדיקת קורונה חיוביתצילום: ISTOCK

ד"ר אורן קובילר, וירולוג מבית הספר לרפואה של אוניברסיטת תל אביב וחבר עמותת "מדעת" מתייחס בראיון לערוץ 7 לגל התחלואה הנוכחי ולהתנהלות הממשלה.

"אנחנו בשיאו של הגל החמישי עם נגיף האומיקרון שהוא וריאנט שכנראה למחוסנים ולמחלימים הוא עושה מחלה הרבה יותר קלה. מי שאינם מחוסנים ואינם מחלימים הוירוס גם תוקף בצורה קלה. כרגע מדינת ישראל מסירה את כל המגבלות ונותנת לכולם להידבק".

לשאלה האם פועלת הממשלה נכון בהסרת הבידודים מעל אזרחי ישראל, "זהו צד לא נכון, זה איום ונורא. אנחנו לא מכירים מספיק את הוירוס וגם לא את האומיקרון כדי להגיד שהוא תוקף בצורה קלה ומחלה קלה לכולם ואנחנו לא יודעים אם יש תופעות לוואי לוירוס בעוד 20 שנה למי שנדבק בו היום כמו שראינו בווירוסים אחרים. אז לתת לכולם להידבק בווירוסים שאנחנו לא מכירים? זה לא רעיון חכם".

בנוסף, "זה לא וירוס חדש שאי אפשר לעצור כמו שאנשים מנסים לצייר, זה אותו וירוס רק קצת יותר מדבק. נוצר פה מצב כאילו הרמנו ידיים ביכולת לשלוט במגיפה. חלק גדול מאזרחי ישראל לא מעוניין להידבק וחלק לא שולח את ילדיו לבתי הספר ולא הולך לעבודה רגיל ורואים את זה בירידה במסחר ובכלכלה ובעצם לא הרווחנו כלום. אנחנו גם נדבקים בלי הגבלה וגם סובלים את הפגיעה בכלכלה ואנחנו רק מפסידים ואין לזה שום סיבה הגיונית".

מה צריך לעשות? "אחד, צריך לבטל את התו הירוק. התו הירוק כרגע בדיחה ולא מגן על אף אחד משום דבר. בגלל שהמחוסנים נדבקים בצורה די דומה וגם אגב מחלימים שלא החלימו מהאומיקרון נדבקים בצורה די דומה ולכן אין ערך לתו הירוק שלא מגן מפני תחלואה.

שנית, מי שכן נדבק היה צריך להיות בבידוד ומי שנחשף היה צריך להיכנס לבידוד ולא משנה אם הוא חוסן או לא חוסן. כולם כולל מחוסנים ומחלימים מרגע החשיפה היו צריכים להיכנס לבידוד ל-3 ימים ובודקים את עצמם בסוף הבידוד עם שתי בדיקות ביתיות וכך אתה מקטין את התחלואה משמעותית ואחר כך הייתי ממליץ להמשיך כל יום בדיקה ביתית במשך 10 ימים לבדוק שלא הפכת לחיובי".

ד"ר אורן קובילר
ד"ר אורן קובילרצילום: שחר שחר, דוברות אוניברסיטת תל אביב

וכמובן צריך להוריד את מחיר הבדיקות הביתיות למינימום כמו באירופה בעלות של קצת פחות מיורו (4 שקלים) ואז בקלות היה אפשר לשלוט בתחלואה בישראל וכמובן להמשיך עם המסיכה שהיא כלי יעיל במניעת תחלואה. לפוליטיקאים קצת נמאס למנוע תחלואה הם מקווים שיהיה פה חיסוניות עדר בעקבות ההדבקה".

בעניין אמינות בדיקות הביתיות (אנטיגן) אומר ד"ר קובילר, "בדיקת האנטיגן היא בדיקה של קישור של נוגדנים שמושפע מאוד מרמת החומציות של התמיסה. שיש רמת חומציות לא נכונה אז נקבל קישור נוגדנים לא ספציפי כמו שנשים מים או מיץ. אין קשר ליעילות הבדיקה. הרגישות של הבדיקה הרבה יותר נמוכה. בדיקת האנטיגן לא אמורה להגיד לך אם נדבקת או לא אלא אם יש לך מספיק וירוס ואתה יכול להדביק את האנשים מסביבך. בדיקת האנטיגן טובה לשש עד שמונה שעות הקרובות כדי לדעת האם אתה מדבק או לא מדבק בווירוסים הקודמים דיברנו על 12 שעות. ההבדל הוא שהאומיקרון יותר מדבק".

ד"ר קובילר מתייחס למתנגדי החיסונים, "עד היום אין לנו עדויות שאי פעם חיסונים עשו נזק לטווח ארוך לעומת המוני וירוסים שיש לנו עדויות כאלה ושנים אחרי שנדבקת אתה יכול לפתח מחלה קשה או תופעות שפתאום משפיעות על חייך. לדוגמה, חזרת שאתה נדבק בתור ילד ולאחר מכן בגיל הפריון חלק מהגברים מגלים שהם עקרים. אם לדאוג ממשהו אז צריך לדאוג מהוירוס ולא מהחיסונים. נתנו עד היום מעל מיליארד חיסונים בעולם ולא היו תופעות לוואי".

"בנוסף, לא כולם נדבקים ויש ירידה בהדבקות שאתה מחוסן טרי והמטרה למנוע מחלה קשה והמחוסנים חולים הרבה יותר קל מאשר הלא מחוסנים גם באומיקרון וזה מאפשר לנו להתעלם מהאומיקרון רק בגלל שהרוב מחוסנים. אומיקרון הוא מחלה קשה ודומה יותר לזן המקורי וכן אנשים מתים ממנו ובזכות זה שרוב המבוגרים והאוכלוסייה בסיכון מחוסנים ולכן המצב טוב".

בעניין חיסון הילדים אומר ד"ר קוליבר, "לצערי רוב הילדים מתחת לגיל 5 לא מחוסנים וגם ילדים מגיל 5-12 יש מעט מחוסנים וזה בהחלט נגיף שפוגע בילדים עם דלקת רב מערכתית. נכון להיום יש שני ילדים בארץ שמאושפזים ועד היום יש לנו מעל 100 מקרים בארץ של ילדים שאושפזו. עדיף לילד להתחסן מאשר להיות בטיפול נמרץ. גם במחלות אחרות אנחנו מחסנים יותר ילדים כדי למנוע תמותה ואנחנו לא רוצים שילדים ימותו. ונכון להיום ילדים שמעל גיל 5 צרכים לעשות שני חיסונים. אין סיבה שהילדים שלנו יפגשו את נגיף הקורונה לא מוגנים".

לסיום אומר ד"ר קובילר, "מצבנו טוב מהמצב שהיינו בו לפני שנה גם בכמות התחלואה גם שיש לנו חיסונים ותרופות יותר טובות וכל אלה מקטינים את השפעת המחלה על חיינו ויותר פותחים את המשק וההגבלות יורדות וזה משמח. אנחנו לא יודעים מה יקרה בעתיד או כמה מהר נחסן את כל העולם ואחרי שנחסן את כל העולם יש סיכוי שלא נראה עוד התפרצויות של וריאנטים חדשים.

הקורונה לא תעלם כי כבר גם בעלי החיים נדבקו והסיכוי שקורונה תעלם לחלוטין שואף לאפס ויש סיכוי שיהפוך לנגיף עונתי כמו השפעת תוך מספר שנים. האם זה יקרה בשנה הקרובה או בעוד חמש שנים אני לא יכול לדעת. יש סיכוי שהוא יהפוך למשהו שאנחנו חיים והתרגלנו אליו כי כולנו לפחות פעם אחת נחשפנו אליו אם זה בחיסון או בתחלואה עצמה".