מחלקת קורונה
מחלקת קורונהצילום: אוליבר פיטוסי, פלאש 90

האם משרד הבריאות מתעדף מי שלא התחסנו ובכך סיכנו את סביבתם בקבלת התרופה נגד הקורונה 'פקסלוביד' על פני נדבקים שהתחסנו על פי ההוראות בכל החיסונים?

רופא בכיר באחד מבתי החולים בישראל סיפר לערוץ 7 כי אמו המבוגרת התגלתה בימים האחרונים כחולת קורונה.

תוך כדי הטיפול במצבה הוא גילה כי כדי לקבל את התרופה נבדקים מספר פרמטרים ובהם האם המטופל חוסן בעבר או שמא לא חוסן.

לדברי הרופא הבכיר, התברר לו שמי שלא חוסן מתועדף על פי חולה שהתחסן ונמצא בעדיפות גבוהה יותר כדי לקבל את התרופה, שיכולה לעשות את ההבדל, בעיקר בגילאים מבוגרים, בין לשרוד את התחלואה לבין להתדרדר למחלה קשה.

"המדינה בוחרת לתעדף קודם כל את את מי ששמו פס על התקנות וההמלצות ולא את מי שעשו כל מה שיכלו כדי להתמגן ובסוף נדבקו. זה מנוגד לכל היגיון", אמר הרופא.

נציין כי פקסלוביד היא תרופה אנטי-ויראלית הניטלת בשילוב תרופה אנטי ויראלית ותיקה נוספת, ושתיהן מעכבות מנגנונים שונים בחדירה ובשכפול של נגיף הקורונה.

סקר שערכה מכבי שירותי בריאות בקרב משתמשי פקסלוביד הראה לאחרונה כי 74% מהמטופלים חשו בשיפור לאחר הטיפול התרופתי, 25% לא חשו שינוי, ורק בקרב אחוז אחד מהמטופלים דווח על החמרה במצב.

ממטה ההסברה למאבק בנגיף הקורונה נמסר בתגובה לכתבה: "את הפקסלוביד אמורים לקבל החולים הנמצאים בסיכון הכי גבוה להחמרה במצבם עד צורך באשפוז. מטבע הדברים מי שלא התחסן נמצא בסיכון גבוה יותר. כל קופה בנתה או 'אימצה' מודל סיכון משלה".