הרב אייל קרים
הרב אייל קרים צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

פרסום ראשון: בשבועות האחרונים גיבשו בצה"ל מתווה לביטול הנוהל שקבע הרב שלמה גורן כשכיהן כרב צבאי ראשי, שאסר הכנסת בישול חלבי למטבחים הצה"ליים.

מי שמוביל את שינוי המדיניות הוא אלוף מישל ינקו, מפקד אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה (אט"ל), יחד עם הרב הצבאי הראשי תא"ל הרב אייל קרים.

הסיבה שאסור היה בצה"ל במשך עשרות שנים להכניס תבשילים חלביים למטבחי הצבא היא חוסר היכולת להשגיח שלא יתקיים ערבוב בין בשר לחלב במצב כזה.

שינוי המדיניות גורם לחשש רב בקרב רבנים צבאיים רבים. "הדבר הזה מבחינת הרבנים הצבאיים בשטח זה קטסטרופה", אמרו גורמים ברבנות הצבאית ששוחחו עם ערוץ 7. "לא הרבצ"ר השגיח מעולם על מטבח צבאי ולא עוזרו הרב אודי שוורץ השגיחו מעולם על מטבח צבאי. כל הדבר הזה לא נדון במטה המורחב של הרבנות הצבאית וגם לא בענף כשרות".

לדברי הגורמים, "הרבצ"ר לא עושה שום דבר נגד הנושא הזה. זה מטריד הרבה רבנים צבאים. זה אירוע שיגרור המון תקלות בכשרות. היה מצופה שגם אם עושים מהלך כזה, חייבים לאייש משגיחי כשרות ואין משגיחי כשרות. התקנים לא מאויישים בערך בחמישים אחוז".

מדובר צה"ל נמסר: "צה''ל בוחן שינויים על מנת לשפר את מענה המזון לכלל משרתיו, ביניהם גם מיסוד יכולת הבישול החלבי ביחידות השונות. בשלב זה טרם התקבלה החלטה על תחום הבישול החלבי בצה"ל. נדגיש כי שינויים יאושרו בהתאם לעמידה בכלל נהלי הכשרות וייבחנו על פי ההגדרות והדרישות שתקבע הרבנות הצבאית, המהווה סמכות בלעדית בנושא כשרות המזון בצה"ל".