מנדלבליט
מנדלבליט צילום: Yonatan Sindel/Flash90

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הודיע הערב (חמישי) למפכ"ל המשטרה קובי שבתאי כי יקים צוות לבדיקת הטענות להאזנות בעייתיות בפרשת NSO.

במכתב ששלח מנדלבליט לשבתאי הוא כותב כי "קשה להפריז בחומרת הפגיעה בזכויות יסוד, אם אכן המקרים שפורסמו בתקשורת נכונים".

על פי המכתב, הטענות שפורסמו לא היו מוכרות במשרד המשפטים ולדברי מנדלבליט "תיאור המקרים בתקשורת מעלה תמונה מדאיגה עד מאוד".

השר לביטחון הפנים, עמר בר-לב, הגיב לדברי מנדלבליט ואמר, "החוק חל על כולנו - ועל המשטרה בראש ובראשונה. היועמ"ש קובע במפורש - במישור המערכתי המשטרה התנהלה כדין. אני שבע רצון שבחינתו לא גילתה שום ממצאים חריגים במישור המערכתי ולא העלתה חשש שמשטרת ישראל אינה פועלת שלא מכוח סמכויותיה. במישור הפרטני, לא נמצאה חריגה מהנוהל המאושר על פי חוק. ברם, יתכן שאירועים פרטניים התרחשו בניגוד לחוק ולכן החליט היועמש להקים צוות בדיקה בראשותה של המשנה, עמית מררי, בנוסף למומחים חיצוניים, על מנת לבדוק את המקרים הפרטניים".

כמו כן, הוסיף השר בר-לב, "אני מאמין שהסריקה במסרקות ברזל שיבצע הצוות בראשותה של המשנה ליועמ"ש, לכלל ההפעלות של המערכת הטכנולוגית יהיה צעד הכרחי לוודא שבמערכת אין תפוחים רקובים לבניין אמון הציבור במשטרת ישראל".

השר הוסיף, "קל לחבוט במשטרה כשהם עושים, ולהלום בהם כשהם לא עושים. לא הכל במשטרה מושלם, ואנחנו עובדים ביחד וללא הפסקה על שיפור והתייעלות, על הממשקים אל מול האזרחים, על החזרת המשילות בנגב ועל כיצד מאפשרים לאזרחים לממש את הזכות הדמוקרטית להפגין מבלי להגיע לכדי עימות פיזי. אבל אני אומר בלב שלם שמשטרת ישראל היא גוף שמלא באנשים שמתעוררים בבוקר עם דאגה לאזרחי ישראל, שעומדים בפני קשיים בלתי-אנושיים מידי יום ביומו לאכוף את החוק במדינה וששואף כל הזמן להשתפר ולא קופא על השמרים. אם היה מי שחטא – אין הוא מעיד על הכלל ואין לו מחילה. הוא ימצא ויועמד לדין".

מוקדם יותר דווח בחדשות כאן כי רשות המסים קיבלה גישה למידע שהופק מתוכנת הריגול של המשטרה לצורכי חקירות מס.

לפי גורם בכיר לשעבר במערכת האכיפה, שהיה מעורב בשימוש בתוכנות, "הרשות השתמשה במידע שהגיע מתוכנות הריגול להפללת ארגוני פשע".

מרשות המסים נמסר: "רשות המסים מוגדרת בחוק כרשות חוקרת ואינה מוסמכת לבצע האזנות אלא רק לעשות בהם שימוש. כאשר עולה צורך בתיקים המתנהלים ע"י הרשות לעלות עמדת האזנה הדבר נעשה בליווי קצין טוען מטעם משטרת ישראל".

"האזנות אלו שמבצעת המשטרה עבור הרשות הן האזנות סתר לשיחות בין חשודים בעבירות פשע באמצעות מכשיר טלפון. רשות המסים לא יזמה ולא קיבלה צווי האזנת סתר לצורך שאיבת מידע מטלפון סלולרי באמצעות תוכנה", לשון התגובה.