ישיבת אור וישועה
ישיבת אור וישועה באדיבות הישיבה

בכל ישיבה יש לשבת אופי מעט שונה, בכל ישיבה יש לשבת קסם משלה. במדור הזה אנחנו מנסים כל שבוע לתת הצצה לשבת המיוחדת של ישיבה אחרת, והשבת אנחנו עם ישיבת ההסדר אור וישועה בחיפה.

"השבת בישיבה עבורי היא היום המשמעותי בשבוע בו אני מתמלא בכוחות רוחניים לכל שאר השבוע" מספר תלמיד הישיבה איתי בדיחי, "שגרת הלוז הרגיל נעצרת לטובת תפילות השבת המיוחדות שכולם עם בגדי שבת ומתפללים בשמחה ודבקות".

"לאחר מכן ארוחות השבת בהם פוגשים את כל תלמידי הישיבה, בוגרים וחיילים באווירה חגיגית וּשְמֵחָה. אז ישנה ההזדמנות להתעניין בשלומו של חבר שאתה לא רואה ביומיום בישיבה, או סתם לשוחח מעט איך הולך לו בלימוד, בצבא או כל עיסוק אחר, יושבים כולם ביחד כשבכל ארוחה אוכל איתנו גם אחד הרבנים עם משפחתו".

"בשירי השבת כולם משתתפים בהתלהבות מהפייטן המוצלח ביותר עד אחרון המשוררים, ונהנים מהשירה המשותפת בעיקר בנוסח שירת חכמי ספרד ועדות המזרח אך גם שירים אשכנזים". ואז, אחרי הארוחה, מגיע העונג שבת.

"החוויה שהכי חרוטה בזיכרון שלי לגבי שבת בישיבה זה העונג שבת עם ראש הישיבה הרב אליהו זייני" מספר בוגר הישיבה יונתן סגל. "היינו הולכים בזריזות לבית של הרב אחרי הסעודה ומחכים ליד הדלת, וכשהדלת נפתחת הייתי רואה איזה אור יש על הפנים של הרב ואיך הוא לוחץ את היד לכל אחד ואחד שעובר בדלת. לפני שמתחילים את השיעור רוקדים מסביב לשולחן בשירה וכשהשיר מגיע לשיא הרב דופק עם היד על השולחן בקצב".

ישמח משה ישיבת אור וישועה

"אחרי זה מסתדרים מסביב לשולחן כשעליו עוגות ועוגיות שהרבנית הכינה והרב מתחיל את השיעור וזה השיעור הכי מיוחד שיש בכל השבוע, פשוט מרגישים את הקרבה של הרב אלינו וגם אם השיעור מאתגר אי אפשר שלא להיות מרותקים מכל מילה, ואין אחד שהשיעור לא נוגע בו; אם מבחינה אמונית, אם מבחינה מוסרית ואם מבחינה תורנית".

"כשהשיעור היה מסתיים" הוא נזכר בגעגוע, "היינו חוזרים לישיבה מלאים במחשבות על הדברים ומשתפים אחד את השני, ומרגישים בעיקר שהתחזק אצלנו הרצון להתקרב יותר לה'. אחת הנקודות המיוחדות בישיבה שלנו זה החיבור של התלמידים עם הקהילה המקומית שנמצאת תחת הנהגת ראש הישיבה" ממשיך בדיחי, "ואת החיבור הזה מרגישים בצורה הכי עוצמתית בשבת".

"חוץ מכמה שינויים שנגרמו בגלל הקורונה, כמעט כל תפילות השבת הם עם הקהילה שמורכבת בין היתר מאברכי הישיבה, בוגרים וכמובן הרבנים. כשאנו כתלמידי ישיבה פוגשים את אנשי הקהילה שמורכבת ממנעד רחב של אנשים; בינהם אנשי תורה, פרופסורים בטכניון, רופאים, יזמי הייטק, מחנכים, אנשי קבע, ועוד מגוון אנשים מיוחדים וטובים, אנו רואים כיצד התורה שהיא תורת חיים משולבת בד בבד עם חיי היומיום. אנחנו לומדים להכיר צורת חיים קהילתית חיה ותוססת, עוזרת ותומכת, שמכוונת כל כולה לקודש ואילו בשאר השבוע אנחנו פוגשים לימוד תורה לתלמידי ישיבה אך פה רואים תורה השייכת לכלל העם ולאנשים מכל הסוגים והגילאים".

"בשבת בישיבת אור וישועה אפשר לראות ילדים, הורים צעירים, ומבוגרים שבשאר השבוע כל אחד נמצא בעיסוקיו אך בשבת הם שותפים ביחד עם תלמידי הישיבה בתפילות השבת, בקידוש לאחר תפילת שחרית ומיד לאחר מכן בשיעור כללי של ראש הישיבה. הכל באווירה משפחתית קהילתית נעימה וחברית, והחלק הכי חשוב לדעתי" הוא מסכם, "הוא שהכל מתוך רצון להדבק בקודש עם יראת שמיים אמיתית".