התרמת דם. ארכיון
התרמת דם. ארכיון צילום: איתן שויבר/TPS

מאבק הישיבות נגד שינוי טפסי תרומות הדם במד"א מקבל חיזוק נוסף. הבוקר (שישי) מתפרסם מכתב עליו חתומים כעשרה ראשי ישיבות שמחזקים את התלמידים וקוראים להם להמשיך במאבקם כנגד השינוי בטפסי מד"א והסרת שם האב והאם מטפסי התרמת הדם.

הרבנים קוראים שלא לתרום דם עד להשבת טפסי ההתרמה הקבועים.

על המכתב חתומים ראשי ישיבות בכירים בציונות הדתית: ראש ישיבת הר המור הרב מרדכי שטרנברג, נשיא ישיבת עטרת כהנים הרב שלמה אבינר, ראש ישיבת אלון מורה ורב השומרון הרב אליקים לבנון, ראש הישיבה ביצהר ורב הישוב הרב דוד דודקביץ, רבה של פתח תקווה וראש ישיבת עטרת נחמיה הרב מיכה הלוי, ראש ישיבת הכותל הרב ברוך וידר, ראש ישיבת שדרות הרב דוד פנדל, ראש ישיבת מצפה רמון הרב צבי קוסטינר וכן ראש הישיבה באילת הרב יוסי רודריגז.

בראשית מכתבם מבקשים הרבנים לחזק את ידי התלמידים: "אנו מחזקים את ידיהם של תלמידי הישיבות הקדושות הנרתמים לתרום מדמם בכל הזדמנות. אמנם כעת, הננו נמצאים במאבק על דמותו של הבית היהודי. זוהי מלחמה כוללת, לא רק מול מד"א בסוגיית תרומות הדם, אלא בסוגיות רבות ל'אורך כל קו החזית'".

לדברי הרבנים: "ארגונים עתירי כסף מנסים לשנות את דמותה של מדינת ישראל, לפגוע בטבע האנושי של "אב ואם" כמשפחה נורמטיבית, ולהציב כדגל הקידמה את הרס מוסד המשפחה בישראל. על כן חובתנו, להמשיך במהלך בו פתחנו, להרים בגאון את דגלנו, דגל התורה ודגל דרך ארץ המצטרפת לתורה, לעמוד על שלנו, ולדרוש להשיב את טפסי תרומת הדם כפי שהיו, עם סעיף "אב ואם", ואז בשמחה, נחזור ונתרום מדמנו למען חולי עמנו".

נזכיר כי חלק מהרבנים החותמים כבר התבטאו בחודשים האחרונים כנגד שינוי הטפסים של מד"א. "ההתעקשות הלא מובנת של מד"א מונעת מכולנו לעשות את החסד הזה. אנחנו מוחים על האטימות וחוסר הרגישות ועל העדפת האג'נדה מעל כל שיקול מוסרי וציבורי. קדושת המשפחה היא ערך עליון וציבורים רבים לא מוכנים לוותר על זה. חבל על כל יום שהם גונבים מאתנו את הזכות לתרום", התבטא לאחרונה הרב פנדל.

נזכיר כי עשרות ישיבות ומוסדות, בהם אלפי תלמידים, הודיעו למד"א כי תלמידיהם ישובו לתרום דם, רק לאחר שיוחזרו הטפסים המקוריים. מדובר באלפי תלמידים, צוותי הוראה ואנשים נוספים שקשורים לישיבות אלו, אשר נמנעים כבר מספר חודשים מלתרום דם בעקבות שינוי הטפסים שנעשה בלחצים מצד ארגונים רדיקאליים.

עד כה נהנו במד"א מהאפשרות להגיע למוסד או ישיבה וכך להתרים כמות גדולה של אנשים בזמן קצר, דבר שלא מתאפשר כעת. בישיבות מדגישים כי הם ישמחו לחזור ולתרום דם כבעבר, וזאת ברגע שהטפסים יוחזרו למצבם הקודם.