ח"כ יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו)
ח"כ יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו) צילום: חזקי ברוך

חברת הכנסת יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו), יו"ר הוועדה לשירותי דת בכנסת, הגיבה בזלזול להתנגדותו של הרב הראשי לישראל הרב דוד לאו לרפורמת הגיור.

מלינובסקי קראה ראיון עם הרב לאו ב"ישראל היום" וצייצה בטוויטר: "הרב לאו טען שיהודי הוא רק אדם שמקבל על עצמו עול תורה ומצוות. כלומר על פי הרב הנכבד, כל היהודים שלא מקיימים מצוות הם בעצם לא יהודים - טוב לדעת ותודה על ההבהרה, אנחנו כבר נמשיך מכאן''.

הגולשים העירו למלינובסקי על כך שלא הבינה את דברי הרב הראשי. היא השיבה להם: "לכל הצייצנים למינהם - הבנתי מצוין את מה שהוא אמר- לאלו מכם שאינם יודעים, כדי לעבור גיור היום צריך לאמץ אורח חיים חרדי-אורתודוקסי וכשהרב לאו אומר אדם שמקבל על עצמו 'עול תורה ומצוות' לזה הוא מתכוון''.

ח"כ בצלאל סמוטריץ' מסיעת הציונות הדתית הגיב למלינובסקי: "ברגע הראשון עמד לי על הלשון איזה ציוץ ציני שילעג לבורות המביכה הזו. אבל האמת היא שזה לא מצחיק בכלל. זה עצוב, ובעיקר מוכיח שהפתרון לסכנת ההתבוללות לא נעוץ בכל מיני קולות הלכתיות דחוקות בגיור אלא במאמץ הסברתי ותודעתי רחב".

כזכור, הרב הראשי לישראל הרב דוד לאו אמר השבוע כי "הכנסת היא לא זו שתכריע מיהו יהודי". שר הדתות מתן כהנא (ימינה) הגיב: "כבוד הגר"ד לאו, אתה צודק לחלוטין. רק רבנים יכריעו מיהו יהודי. עם ישראל סומך על רבני הערים - גדולי תורה שהוסמכו על ידי הרבנות הראשית. מצר על כך שיש כאלה שלא סומכים על ידה הארוכה של הרבנות הראשית''.

בראיון לישראל היום אמר הרב הראשי: "כשילד נולד בארה"ב, הוא אמריקני. אבל אם אדם שלא נולד בארה"ב מבקש להפוך לאזרח שם, הוא צריך לעבור משוכות רבות. מי שנולד בקיבוץ הוא אוטומטית קיבוצניק, אבל מי שרוצה לעבור לקיבוץ צריך לעבור בדיקות ותנאים שונים.

"העם היהודי הוא לא פחות מהאומה האמריקנית או מקיבוץ. יש דרך מדורי דורות, וקו שחייב להישאר אחיד. מדובר בשאלות הלכתיות, ושם יש כתובת אחת: הרבנות הראשית. אם מישהו כואב את ההתבוללות, שישנה באותו הכוח ובאותה התלהבות את חוק השבות. על פי נתוני משרד הפנים, הרוב המוחלט של העולים לישראל אינם יהודים, אז למה להעלות אותם ואז לומר שיש בעיה? תעצרו את זה לפני, אם כל כך כואב לכם. למה לשנות חוק שכל כולו הלכתי, במקום למנוע מראש את הבעיה?", תוהה הרב.