בשנות החמישים הגיע אל הרבי מליובאוויטש הסופר אוריאל צימר ז"ל. אוריאל היה סופר אנונימי אבל עם כישרון פנומנלי - הוא ידע 17 שפות ועבד באו"ם. אחרי שהוא עלה מוינה לישראל יחד עם הוריו, בתחילה הוא לא היה קשור לדת, אבל אוריאל היה אוהב לחקור וללמוד, עד שהוא נהפך להיות חרדי אנטי-ציוני קיצוני, והיה אחד העורכים של הבטאון של הנטורי קרתא.

כשהוא הגיע לפגישה הזו אצל הרבי, הוא היה 'איש מאה שערים', עם דעות קיצוניות מאוד חזקות, ששונות מאוד מההשקפה של חב"ד והרבי. בפגישה זו, במשך שעות רבות הוא שאל את הרבי שאלות קשות ונוקבות, והרבי ענה לו תשובות מפתיעות לכל השאלות שלו, עד שאוריאל החליט שהוא הופך להיות חסיד חב"ד, והיה קשור מאוד עם הרבי. הרבי חיזק אותו ועודד אותו להשתמש בכל הכישורים שלו, כדי להפיץ את תורת החסידות בכל העולם.

פעם אוריאל כתב מכתב לאחד התלמידים שלו, ובמכתב הזה הוא הסביר מה גרם לו לעשות את השינוי הדרמטי הזה, להפוך להיות חסיד של הרבי מליובאוויטש. וכך כתב: אנחנו החוגים השמרניים בירושלים, מאמינים שעול ההיסטוריה נמצא על הכתפיים שלנו. בחרו בנו היהודים מכל קצווי תבל, להיות אלה ששומרים על השבת בירושלים עיר הקודש, וכשאנחנו רואים שמחללים את השבת בעיר הזו ואין לנו את האפשרות לעצור את זה, כל מה שאנחנו יכולים לעשות זה לצעוק, להפגין, ולעשות מחאות.

אבל יש יהודי בברוקלין, הרבה יותר קיצוני מאיתנו, והוא הרבי מליובאוויטש. והוא כואב לא רק את קדושת השבת בירושלים, אלא הוא רוצה שישמרו את השבת גם בתל אביב וגם בניו יורק, ובעצם בכל העולם כולו. הבן אדם הזה, הקנאי הגדול מברוקלין, יעשה כל מה שביכולתו, שיהודי יבין כמה הוא קדוש, כי הוא בן לממלכת כהנים, וחלילה שהוא לא 'חילוני', אלא שהוא 'קודש הקודשים'.

את המסר הזה שהרבי נתן לנו – אין יהודי חילוני, כל יהודי הוא קודש קודשים, אנחנו רואים בפרשת השבוע. לפני מתן תורה אומר לנו ה' יתברך: "ואתם תהיו לי ממלכת כהנים וגוי קדוש". כל יהודי יש בו קדושה מיוחדת, יש לו יכולת מיוחדת להתחבר עם הקדוש ברוך הוא. על ידי שאנחנו לומדים את התורה ומקיימים את המצוות, אנחנו חשים את הקדושה ואת הזכות הנפלאה שהקדוש ברוך הוא בחר בנו מכל העמים, להיות אלה שיקבלו את התורה וישמרו אותה.

שבת שלום,
הרב שמואל רסקין
בית חב"ד קרן אור בודפשט

(תודה על הסיוע בהכנת הדברים לבן דודי הרב שמואל רסקין, שליח הרבי בחולון)