הרב רפי פוירשטיין
הרב רפי פוירשטיין צילום: חזקי ברוך

הרב רפי פויירשטיין, יו"ר (עמית) של רבני צהר, חושב שרפורמות הכשרות והגיור שמקדם השר לשירותי דת מתן כהנא ראויות.

"מועצת רבני צהר שהתכנסה הודיעה כי היא תומכת עקרונית ברפורמת הגיור של השר כהנא. צריך להבין שגם כשתומכים ברפורמת הגיור או הכשרות יש דברים שהיינו כותבים קצת אחרת. באופן עקרוני זו רפורמה מבורכת והכרחית כדי למנוע את ההתבוללות בעם ולשכפל חלילה את המצב שקיים בתפוצות ואנחנו צריכים לאפשר למנעד אורתודוכסי הלכתי לקבל ביטוי בסוגיות הללו", אומר הרב פויירשטיין בראיון לערוץ 7.

לדבריו, הרבנות הראשית לא צריכה להילחם מלחמת חורמה ברפורמה. "הרבנות הראשית היום מייצגת גוון הלכתי אחד בתוך המערכת ההלכתית המגוונת האורתודוכסית. אני אומר את זה בכל הכבוד הגדול שיש לי לרבנים הראשיים, היום כבר לא מדובר בגדולי הדור שנושאים במשרה הזו. אם תשאל יהודי ברחוב מיהו גדול הדור שלך, הוא לא ינקוב בשמות הרבנים הראשיים. זאת אומרת שהסמכויות ההלכתיות הבכירות לא עומדות בראש הרבנות הראשית".

"מדוע זה חשוב? כיוון שהרבנות נשלטת על ידי כוחות אחרים. למשל הזרם ההלכתי הליטאי מאוד לגיטימי אבל לא יכול להיות היחיד שיקבע. כשאני שומע את הרב הראשי אומר שאי אפשר למנות את הרב ברונר מחשש שלא יסור למרותו, אני תוהה האם מדובר במרות הרב הראשי או במרותו של פוסק אחר, גדול ככל שיהיה ואין לערער על גדולתו, שמייצג רק קול אחד".

"הרצון להשתלט על המגוון ולייצר קול אחד הוא בעייתי, כי יש קבוצה גדולה של רבנים, תלמידי חכמים גדולים, שסבורים שצריך למצוא דרכים הלכתיות אורתודוכסיות שיאפשרו לנו לצמצם את סכנת ההתבוללות. החוק החדש מאפשר לעוד קולות אורתודוכסיים הלכתיים להשמיע את קולם. הרבנות הראשית צריכה להיות בעלת יכולת לייצר את טווח הלגיטמציה ולא להכריע על פי גוון אחד", הוא מוסיף.

לשאלה האם הרבנות הראשית צריכה לעבור ריענון או אולי אף בנייה מחדש עונה הרב פויירשטיין, "הרבנות הראשית צריכה לעבור רענון כדי שתמשיך לשרוד - ואני אומר את זה כמי שרוצה שתהיה רבנות ראשית. אני שייך לזרם שבשבילו הרבנות היתה דבר קדוש כשהחרדים השליכו עליה אבנים. מי שרוצה שהרבנות הראשית תמשיך להיות גוף משפיע צריך לרענן את אופן פעילותה. לכן, בשאלת הכשרות לדוגמה, חוק הכשרות של השר מתן כהנא מחזק את הרבנות הראשית כי הוא הופך אותה לרגולטור על כל הכשרות, גם על הבד"צים הפרטיים שלא סרים למרותה היום".

"לא שמענו את קולו של בד"צ בית יוסף או בד"צ העדה החרדית מתנגד לכשרות צהר, כי זה בדיוק מה שהם עושים כל השנים. המערכת הרי הופרטה מזמן. יש אפשרות לקנות כל מיני הכשרים כי הסמכות של הרבנות הראשית כנותנת כשרות בלעדית כבר לא קיימת מזמן", הוא מזכיר.

"אנחנו צריכים לרענן את הרבנות הראשית כדי לשמור את הרלוונטיות שלה מבלי שיקום רב ראשי וימחק זרמים שלמים של רבנות אורתודוכסית ולא יאפשר להם להשמיע את קולם. צריך למצוא דרך לעדכן את המוסד הזה ולשמור על הרלוונטיות שלו כי אחרת כולנו נפסיד", מסכם הרב פויירשטיין.