מחלת הסרטן, אילוסטרציה
מחלת הסרטן, אילוסטרציה צילום: iStock

מחקר ענק ופורץ דרך מאיכילוב מצא מוטציות בסרטן לבלב שמעודדות התפתחות גרורות בכבד.

המחקר כלל בדיקה של 17,000 חולי סרטן הלבלב מכל העולם שמידע עליהם מוזן במאגר של החברה הגדולה בעולם לריצוף גנטי בסרטן.

במסגרת הבדיקה חקרו ד"ר תמי רובינק מנהלת מעבדת המחקר האונקולוגית ושני ג׳ורנו, דוקטורנטית במעבדה באיכילוב, אלו מוטציות מופיעות בשכיחות גבוהה בגרורות באתרים שונים ובגידול המקורי.

השתיים מצאו כי מוטציה הגורמת להעלמות של שני חלבונים המכונים p15 ו- p16 מופיעות יותר בגרורות כבד ופחות בגידול בלבלב או בגרורות אחרות.

בסופה של סדרת ניסויים ארוכה הצליחו החוקרות להוכיח שאכן כאשר החלבונים האלה נעלמים התא הסרטני משנה את תכונותיו ואת הפעילות המטבולית שלו באופן המקל עליו לגדול בסביבה הייחודית של הכבד.

לדברי פרופ׳ עידו וולף, מנהל המערך האונקולוגי באיכילוב "מדובר בתגלית חשובה ביותר בחקר סרטן הלבלב. כידוע סרטן הלבלב הוא אחד מסוגי הסרטן הקטלניים ביותר ומרבית החולים מתים בגלל גרורות. עד היום הניחו שכל סרטני הלבלב דומים, ואין תת קבוצות של הסרטן שיש להן חשיבות לחולים. הסיבה לכך היא שהמחקרים עד היום התבססו על מעט מאד דוגמאות, לכל היותר כמה מאות ואילו המחקר שלנו הוא על המאגר הגדול ביותר שנבדק אי פעם.

חשיבות המחקר בכך שהוא מאפשר לראשונה הבנת התהליך של יצירת הגרורות חושפת עקב אכילס של התא הסרטני וכעת המטרה של המדענים בעקבות הממצאים שעלו במחקר היא למצוא את הטיפול המתאים להשתמש בו נגד אותה נקודה רגישה. טיפול עתידי כזה יוכל למנוע היווצרות גרורות בכבד וכך יאריך את חיי החולים".

המאמר פורסם היום בכתב העת היוקרתי Oncogene