בנט הערב בפתח הדיון
בנט הערב בפתח הדיון Koby Gideon (GPO)

הממשלה אישרה בצהריים (ראשון) את הקמת ועדת החקירה הממלכתית לפרשת הצוללות וכלי השיט.

ראש הממשלה נפתלי בנט נמנע בהצבעה, ואילו שרת הפנים איילת שקד התנגדה.

"תפיסתי הבסיסית היא שממשלה צריכה למשול, ואם היא לא מושלת לשביעות רצון הציבור - הציבור יחליף אותה בבחירות", אמר בנט. "בימינה יש שלושה שרים - כהנא הצביע בעד, שקד נגד ואני בוחר להימנע".

שקד שהתנגדה אמרה "מה ועדת חקירה כזו תעשה? ועדות כאלה קובעות פרוצדורות וקובעות הלכות שבסופן יצמצמו את מרחב הפעולה של הדרג המדיני. לוועדות כאלה יש אפקט מצנן מאוד על מקבלי ההחלטות", אמרה שקד. השר אלקין תמך בהקמת הוועדה אחרי ששר הביטחון בני גנץ הבהיר שלא תהיה פגיעה בנושאי ייסוד ביטחוניים.

שר המשפטים גדעון סער הציע לממשלה, על דעתה של נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות, כי הוועדה תורכב מחמישה חברים.

השר לשירותי דת מתן כהנא הצביע בעד "בחודשים האחרונים העמקתי בסוגייה. מתוך הכרות עם עולם הרכש האסטרטגי בצה"ל הגעתי למסקנה כי בפרשיית הצוללות יש דברים שראויים להיחקר בצורה מעמיקה. הדברים נוגעים בקודש הקודשים של בטחון ישראל".

יו"ר התנועה לאיכות השלטון, עו"ד ד"ר אליעד שרגא מסר "אנחנו מודים לשרי הממשלה שהקשיבו לנו בקשב רב, ובפרט לשר הביטחון בני גנץ ולשר המשפטים גדעון סער, שהניחו על שולחן הממשלה את הצעת המחליטים להקמת ועדת חקירה ממלכתית בפרשה.

אנחנו מודים גם לפורום הביטחוני של התנועה ובהם בכירים לשעבר במערכת הביטחון – רמטכ"לים, אלופים, מפקדי שב"כ ומוסד, מנכ"לי משרד הביטחון ובכירים נוספים – שנתנו תצהירים מפורטים על אודות הפרשה ועשו לילות כימים על מנת להביא לחשיפת השחיתות הביטחונית החמורה הזו.

אנו מאחלים הצלחה לוועדת החקירה במשימתה החשובה לברר עד תום את כל תהליכי קבלת ההחלטות בפרשיות החמורות שפגעו קשות בביטחון הלאומי, ולהפיק את הלקחים הנדרשים על מנת שפרשות שחיתות כאלה, לא יקרו פעם נוספת במדינה".