ועדת הבריאות בהדסה
ועדת הבריאות בהדסהצילום: נועם מושקוביץ/דוברות הכנסת

ועדת הבריאות בראשות ח"כ עידית סילמן (ימינה) קיימה ישיבה מיוחדת בבית החולים הדסה עין כרם בנושא הקפאת ביציות ושימור הפוריות.

לפני ישיבת הוועדה, סיירו יו"ר הוועדה ח''כ סילמן, ח"כ אלון טל, חברת הכנסת לשעבר מיכל בירן, נציגי משרדי הבריאות, קופות החולים והארגונים העוסקים בתחום במרפאות לפוריות, במעבדה ובחדר האחסון. את הסיור הובילו פרופ' יורם וייס, מנכ"ל המרכז הרפואי הדסה ופרופ' חננאל הולצר, מנהל מערך הפוריות.

סילמן סיפרה: "בהמשך לסיורים במרכזים הרפואיים לבתי החולים, הגענו גם לבחון לעומק את הנושא של מעבדות פוריות עבורו אנחנו נלחמים בוועדה לקדם את שימור עוברים, שינוי הגיל עבור הזכאיות לטיפולים, שבכל קופות החולים יהיו חייבים לתת השתתפות לכך ועוד ועוד.

''למדנו והתרשמנו רבות מהעבודה המקצועית שנעשית כאן בהדסה בצורה מעוררת השתאות, אך השכלנו ללמוד על כל החסמים שתלויים מחוץ למעבדות הפוריות. בדיוק לשם כך יש עכשיו את ועדת הבריאות שהקמתי. הוועדה תפעל לכך שהם יוסרו. כל אישה זכאית לכך שתוכל לממש את חלומה. ועדת הסל האחרונה בה נדון גם נושא זה, עשתה צעד בעניין, אך יש כמה כללים שעוד מעכבים זאת ואני אפעל לתקן", הבטיחה.

מנכ"ל הדסה פרופ' יורם וייס: "זהו דיון חשוב ביותר ולא בכדי הוא נערך בהדסה עין כרם. היינו הראשונים מהארץ ומהעולם בתחום טיפולי הפוריות ושימור הפוריות והעלייה במספר הפונות בשנים האחרונות מעידה על הצורך בשירות הזה למען נשים רבות.

''הנושא קרוב לליבי כי את בתי השניה זכיתי לקבל בזכות טיפול שכזה. יש פה צוות שמקדיש את כולו לנושא. אנחנו בית חולים ציבורי שמטפל ונותן מענה בכל המגזרים ורוצים להמשיך לעשות זאת גם בעתיד", אמר פרופ' וייס.

מנהל מערך הפוריות בביה"ח הדסה, פרופ' חננאל הולצר: "כולנו מלאי הערכה שגם בימים טרופים כאלו, מצאתם את הזמן להקדיש לנושא החשוב. פוריות האישה מוגבלת בזמן ויורדת באופן משמעותי עם הגיל ואנחנו סבורים שאין הצדקה בהגבלה על גיל תחתון שעומד על גיל 30, כדי להתחיל בטיפולים לשימור הפוריות. יש הבדל משמעותי לגיל בתוצאה של הקפאת ביציות וככל שהוא עולה כך איכות הביציות יורדת.

"בהדסה יש עלייה גדולה בטיפולי פוריות אך לדעתנו אין עדיין מספיק מידע בתקשורת לנושא שיכול לספק לנשים מידע נכון ומאוזן. לצערנו, יש כיום סחר בשוק שחור בתרופות פוריות שאינן בסל וזה גם מסוכן וגם לא הגון. ברגע שהכל יהיה על המסלול, לא נצטרך את כל זה ויהיה בטוח יותר עבור הנשים לקבל טיפול ותרופות דרך רופאים מוסמכים. אני מאמין כי יש לחזק את הנגישות הכלכלית בכיסוי ביטוחי לטיפול ולתרופות. כמו כן, נדרש יותר תקצוב לליווי רגשי, תמיכה ותיאום ציפיות והעברת מידע מאוזן בתהליך", אמר פרופ' הולצר.

מטעם הדסה השתתפו בדיון הנהלת בית החולים, מומחי פריון ושימור פוריות וכן אחיות ועובדות סוציאליות המלוות את המטופלות לאורך התהליכים הממושכים, ומכירות מקרוב את הצמתים בהם יש לסייע ולהקל עליהן.