מתחם בדיקות קורונה
מתחם בדיקות קורונה צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

קבינט המומחים להתמודדות עם נגיף קורונה המליץ הערב (ראשון) לממשלה שלא לחדש את תקנות התו הירוק, אך להשאירו במקומות שבהם נמצאת אוכלוסייה בסיכון. כך דווח בכאן 11.

ההמלצה פורסמה ברקע דיונים שמקיים בימים אלו משרד הבריאות על צמצום/ביטול התו, שתוקפו יפקע בסוף החודש לראשוני המתחסנים במנה השלישית.

בדיון שקיים קבינט המומחים אמש גובשו כמה המלצות, אחת מהן היא לאפשר לאוכלוסיות בסיכון להימנע מלצאת לעבודה על חשבון ימי מחלה שנתיים, ולאפשר לילדיהם להימנע מללכת ללימודים (ללא צורך באישור רופא).

בקבינט מציינים שתיתכן פגיעה באיכות הטיפול בשבועות הקרובים, בשל העלייה בעומס במוסדות האשפוז. מספרם של החולים במצב קשה ממשיך לעלות ומגביר את המצוקה של בתי החולים. אתמול נוספו כמעט 140 חולים חדשים במצב קשה, ומספר המאושפזים עומד על כ-780.

מנהל השלוחה האירופית של ארגון הבריאות העולמי, האנס קלוגה, אמר מוקדם יותר שאירופה מתקרבת לעבר מציאות של סיום המגפה. בריאיון שהעניק לסוכנות הידיעות "AFP", אמר ראש הסניף האירופי שסביר להניח שהאזור יעבור עם תום גל אומיקרון למציאות של סוף המגפה, אך לא בהכרח סופה של הקורונה.

הוא העריך שברגע שתחלואת האומיקרון תירגע, תהיה תקופה שקטה של כמה שבועות, לפני שהנגיף יחזור בסוף 2022, אך אין זה אומר שהוא יופיע במתכונת פנדמית.


נתונים מעודדים על יעילות החיסון הרביעי

בני 60 ומעלה שהתחסנו במנה רביעית מוגנים פי 3 ויותר נגד מחלה קשה ופי 2 נגד הדבקה – זאת בהשוואה למחוסנים בשלוש מנות, שעברו ארבעה חודשים או יותר ממועד חיסונם הקודם. הנתונים המעודדים על יעילות החיסון מגיעים מניתוח ראשון שעשו חוקרים ממשרד הבריאות, בשיתוף אנשי מכון ויצמן למדע, הטכניון, האוניברסיטה העברית, ומכון גרטנר בבית החולים שיבא.

הניתוח מבוסס על נתונים של כ-400 אלף מחוסני מנה רביעית, וכ-600 אלף מחוסנים במנה שלישית מעל גיל 60. התוצאות הראשוניות צפויות להתעדכן עם קבלת נתוני מעקב נוספים.