ח"כ אפרת רייטן
ח"כ אפרת רייטןדוברות הכנסת- דני שם טוב

וועדת העבודה והרווחה אישרה היום (שני) את התקנות החדשות, המרחיבות את הזכאים לפטור מעמידה בתור.

לאחר 4 שנות דיונים ומבוי סתום, תכלול ההרחבה לראשונה גם ניצולי שואה, אסירי ציון, נפגעי איבה וילדים עם מוגבליות, והורדת רף הזכאות לפטור מ-50% ל-40% נכות נפשית, שכלית או אוטיזם.

יו"ר הוועדה, אפרת רייטן-מרום (העבודה) אמרה כי "נעשו ניסיונות רבים בעבר לאזן בין הרצון להרחיב את הפטור מתור לאנשים עם מוגבלויות לבין צרכי הציבור הרחב. ואחרי מבוי סתום של שנים הצלחנו לפתור את הסבך, ולהביא לפי שלושה זכאים, הרחבה משמעותית מאוד ודרמטית. ההצעה כיום היא מאוזנת ומכניסה עוד כ-300 אלף איש, בנוסף ל-160 אלף איש שהיו בתקנות הקודמות. השינוי עלול לעורר קשיים במרחב הציבורי, ועלינו להיזהר לפעול ברגישות – תוך איסוף נתונים על היישום בשטח".

נועה בן שבת, היועצת המשפטית של הוועדה, סיפרה על עבודת-הכנה שנעשתה ע"י הנציבות לזכויות אנשים עם מוגבלויות ומשרדי הרווחה והשוויון החברתי, תוף מיפוי צרכים, יכולות פיזיות והתמצאות, חשיפה לסיכונים ורגישות.

עו"ד אילן שפירא, מנהל תחום אסדרה בדואר ישראל, הדגיש את הצורך לקבל מראש את דגמי וצורת התעודות המעניקות פטור שכזה – כדי לפרסמם לעובדים.

יובל וגנר, יו"ר נגישות ישראל קרא לכל הגופים עליהם מוטל ליישם פטור כזה לקבוע נהלים, וקרא לבעלי-הזכות להשתמש בה רק בעת הצורך.