בני גנץ
בני גנץ צילום: Avshalom Sassoni/Flash90

פרסום ראשון: שר הביטחון בני גנץ פועל לאשר חיבור של תשתיות חשמל ומים לרוב ההתיישבות הצעירה ולעשרות מאחזים פלסטינים ביהודה ושומרון.

חיבור התשתיות שמהווה הסדרה בפועל של עשרות יישובים, יתבצע באמצעות צו אלוף לאחר שגנץ יקבל החלטה סופית בנושא.

היישובים הישראליים והמאחזים הפלסטינים שיחוברו לחשמל הם רק כאלו בעלי ''אופק הסדרתי''. כך לדוגמא הכפר הבלתי חוקי חאן אל אחמר לא יחובר.

בשבועות האחרונים התקיימו דיונים של גורמים ביטחוניים ומשפטיים במשרד הביטחון, שגיבשו המלצות והניחו אותן על שולחנו של שר הביטחון.

לאחר אישור סופי של גנץ, עשרות יישובים יעברו הסדרה. בתחילה יתבצע חיבור לרשת החשמל הארצית ולאחר מכן יינתנו גם מרכיבים ביטחוניים ליישובים.

נזכיר כי לפני שבועיים, לקראת העברת חוק החשמל בכנסת, סירב ח"כ ניר אורבך (ימינה) לקדם את חוק החשמל ללא התקדמות בהסדרת חשמל גם להתיישבות הצעירה. הלחצים מצד ''ימינה'' הניעו את גנץ לקדם את הסדרת ההתיישבות הצעירה באמצעות ''צו אלוף'' לחיבורי חשמל.

מפורום ההתיישבות הצעירה נמסר בתגובה: ''ברגעים אלו מה שמתקדם בצעדי ענק היא הסופה הקשה שעתידה להותיר אלפי משפחות בחושך ובקור בימים הקרובים. נגמרו ימי הכותרות. הגיעו ימי המעשים. צו האלוף צריך להחתם היום ולתת מענה ראוי לחיבורי חשמל לכל יישובי ההתיישבות הצעירה''.

ראש המועצה האזורית בנימין, ישראל גנץ, אמר כי "אנו עומדים בפני ימים חורפיים קשים וצריך כבר היום לחתום ולהעניק חשמל לעשרות אלפי הורים וילדים ביהודה ושומרון. כל דיווח על התקדמות הוא חיובי וטוב, אך זה לא הזמן לדיווחים אלא למעשים.

''אנו דוחפים לכך כבר חודשים רבים מול שרי הממשלה, הצו מוכן ורק צריך לחתום. אף אזרח לא צריך להישאר מאחור מבחינת זכויות. אנחנו כאן כאן לוודא זאת", הוסיף גנץ.

שלמה נאמן, ראש המועצה האזורית גוש עציון, מסר: "אני מודה לשרים שקד וגנץ שנלחמו בכדי שגם החלוצים האמיתיים של דורנו יחיו בתנאים הראויים לבני אדם".

שרת התפוצות לשעבר, עומר ינקלביץ', אשר פעלה בממשלה הקודמת ופועלת גם כעת בנושא: ''מדובר במאבק אנושי בסיסי, ללא קשר לשיוך פוליטי. לא מגיע לאף אזרח לחיות ללא חשמל ולקפוא מקור בחורף. בוודאי לא לילדים שם. מקווה שהצו יעבור''.

לפיד: זו לא 'התיישבות צעירה', אלא 'מאחזים לא חוקיים'

שר החוץ יאיר לפיד השיב אתמול (שני) לשאלת ערוץ 7 בנוגע לחיבור החשמל להתיישבות הצעירה: "זה ביטוי מכובס, זו לא התיישבות צעירה אלא מאחזים לא חוקיים. גם שם למדינת ישראל יש מחוייבות".

שרת הפנים איילת שקד אמרה ביום שישי האחרון כי "החיבור לחשמל בהתיישבות הצעירה הוא אחד הנושאים הכי בוערים וחשובים לי ברמה האישית''. שקד כתבה לנשים מגוש שילה שפנו אליה: "כולי תקווה שזה יהיה החורף הקר האחרון".

השר לשיתוף פעולה אזורי עיסאווי פריג' (מרצ) אמר בשבוע שעבר כי הוא מסכים שאת ההתיישבות הצעירה ביהודה ושומרון יחברו לחשמל. "אין לי שום בעיה, אני מאמין בזכויות האזרח", התבטא פריג'.