ארנונה
ארנונהצילום: iStock

מדידה של נכסים לצורך תשלומי הארנונה יכולה להתבצע הן על ידי מודדי שטח מקצועיים ומוסמכים מטעם העירייה או שאתם בעצמכם יכולים להזמין אותם! תחשבו על כך שכל איש מקצוע שאתם בעצמכם מביאים ולא הצד השני, יכול לבוא לטובתכם ולחסוך לכם המון כסף. אחרי הכל, האינטרס של העירייה בה אתם מתגוררים הוא למשוך מהאזרח כמה שיותר כסף במסגרת החוק, ואילו האינטרס שלכם זה להפחית את התשלומים על פי חוק.

מודד ארנונה מוסמך הוא זה שיכול לנבא כמה תצטרכו באמת לשלם על הנכס בו אתם גרים. במידה ומודד הארנונה בא מטעם העירייה או מגורמים אחרים שלא אתם הזמנתם, הוא עלול לעשות טעויות בחישוב או להטות את החישוב לטובת העירייה, קרי, הוא מחשב יותר שטח ממה שבאמת קיים בדירה שלכם.

רוצים הנחות בארנונה ? קיימת הזדמנות חסרת תקדים לחסוך אלפי שקלים בשנה

כל מי שגר במדינת ישראל ומנהל משק בית יודע, שתשלומי הארנונה הפכו להיות חלק בסיסי ביותר מההוצאות השוטפות בכל בית פרטי, דירה או בית עסק. לא משנה איך אתם משלמים את זה, אחת לחודשיים או פעם אחת בשנה, כולם יודעים שמדובר לפעמים בסכומים גבוהים ושהיינו רוצים למצוא דרך לחסוך בהוצאות אלו.

מסתבר שלא פעם ולא פעמיים אנשים משלמים יותר ממה שהם באמת צריכים לשלם. ייתכן ומשפחה גרה בדירה שהגודל שלה פחות ממה שרשום על הדף, והיא משלמת סתם כמה מאות שקלים או אפילו אלפי שקלים בשנה יותר, לא חבל על הכסף? במיוחד שבשנים האחרונות עולה המודעות בקרב הציבור הכללי בנוגע לקיום חיובים שגוים בכל התחומים כולם – מים, חשמל, גז ועוד וזאת בשל חישובים שגויים שכבר קיימים המון שנים מבלי שמישהו יעלה על זה.

מתי מומלץ להזמין מודד נכסים מטעמכם לצורך חישוב ארנונה חדש?

כאשר אתם עומדים לבנות בית חדש, עושים שיפוץ כללי של הבית או עוברים דירה מומלץ מאוד שתביאו מטעמכם מודד ארנונה שיבצע מדידות הגונות המשקפות את המציאות. רק הוא יכול עם לקבוע על פי תוקף חוקי את השטח המדויק שעבורו אתם תצטרכו לשלם את תשלומי הארנונה ולא שקל אחד יותר.

אתם לא חייבים להסכים לתסריט של העירייה בנוגע לתשלום הארנונה שלכם

העירייה יכולה לשלוח עד אליכם מודד מוסמך מטעמה לשם מדידות המקום בכדי להעריך את סכום הארנונה שתצטרכו לשלם, ואמנם אתם חייבים לאפשר לו זאת. אמנם יכול לקרות מצב של חישוב שגוי ואתם עלולים לשלם ביוקר. אם מסיבה שלא תהיה אתם חושבים שקרתה טעות בחישוב השטח, יש לכם זכות להזמין חברת מדידות שטח מוסמכת מטעמכם. לאחר מדידת הבודק מטעם העירייה יבצע המודד מטעמכם את שטח הדירה, ולו אין אינטרס באמת שתשלמו יותר על הארנונה.

אחרי שמצאתם שגיאה באמצעות מודד ארנונה מטעמכם, תצטרכו לשגר ערעור על מדידת העירייה יחד עם טפסי נתוני המדידה העדכניים המקצועיים. אמנם אתם צריכים לקחת בחשבון כי הרשות עלולה להתנגד לנתונים החדשים שתגישו להם, מה שעלול לגרור להליך משפטי עם כל הכרוך בכך.