עיצוב בית
עיצוב בית צילום: FREEPIK

כאשר מדובר בעיצוב פנים, העיצוב הקלאסי הוא עיצוב על זמני. היתרון המובהק של תכנון בתים קלאסיים, מעבר לאסתטיקה הבלתי מעורערת שלהם, וניצול מדויק של החלל, זאת העובדה שהעיצוב הקלאסי לא נוטה להתיישן או לאבד את הרלוונטיות שלו.

זו הסיבה שתכנון בתים קלאסיים והעיצוב האלגנטי שלהם תמיד נשארים מבוקשים. יחד עם זאת, למרות שקיימים אלמנטים ספציפיים לעיצוב קלאסי, ניתן להתאים את הסגנון הקלאסי לכל בית מבלי לאבד את האופי הייחודי לו, ולהתאים אותו לרצונות ולצרכים שלנו.

אז מהם אלמנטים העיצוב הקיימים בתכנון בתים קלאסיים?

ובכן, אם הנכם חושבים עיצוב דירה קלאסי הוא נפרד מעיצוב מודרני אז הנכם טועים. תכנון בתים קלאסיים אומנם נשענים על עיצוב קלאסי הכולל שימוש בחומרים טבעיים, קווים נקיים, ומינימליזם, אך עדיין מדובר בעיצוב מודרני שמשתלב באלגנטיות עם ה"פשטות" הקלאסית, וביחד יוצרים חלל מרשים ולא מתאמץ.

כאשר רוצים לעצב את הבית בעיצוב קלאסי צריך להקפיד על:

1. צבעים ניטרליים- בעיצוב קלאסי חשוב להקפיד על צבעים בעלי גוונים בהירים שמשתלבים באופן טבעי אחד בשני. למשל גוונים של לבן, שמנת, וקרם, בז' וכדומה. לאנשים שאוהבים צבעוניות רבה ואקסטרווגנטיות ייתכן ועיצוב זה אינו מתאים עבורם.

2. שילוב של סוגי בדים בריהוט השונה- המטרה היא לשלב בדים איכותיים שנותנים לחדר טאצ' של יוקרה. אומנם מדובר בצבעים ניטרליים, אך סוגי בדים שונים מעניקים לחלל אופי רב-גוני ועשיר.

3. אביזרים ופריטים בעיצוב עתיק- בין אם מדובר בגופי תאורה מרשימים, ספסל עתיק, שולחן אוכל, או ספה קלאסית, הפריטים העתיקים הללו הם לא רק לשימוש אלא הם גם על תקן של פריטי אומנות. החוכמה בתכנון בתים קלאסיים זה לא להעמיס ברהיטים או באביזרים, אלא לבחור את פריטים העיקריים מרשימים במיוחד שלא זקוקים לחיזוקים סביבתיים. כמו כן, ניתן לשלב ריהוט ופריטים העשויים מחומרים טבעיים כגון עץ ואבנים. לדוגמא שולחן עץ גס, פרקט עץ, פריטים העשויים מאבנים טבעיות ועוד. כמובן שצריך לזכור לא להגזים, ולתת לריהוט את היכולת "לנצנץ".

4. וילונות- כאשר בוחרים וילונות חשוב לבחור בדים שהולכים יד ביד עם האור החיצוני, שיוצרים אשליה של חלונות גדולים יותר, ושיוצרים אפקט אצילי ואלגנטי. חשוב להשתמש בבדים איכותיים לא נוקשים, בעלי נפילת בד טבעית וזורמת.

5. שימוש בחלל ויצירת אשליית גובה-המטרה של עיצוב פנים קלאסי היא ליצור חלל ויזואלי מרשים שמתאפיין ברמת אסתטיקה גבוהה אך טבעית. מילת המפתח בתכנון בתים קלאסיים זו "סינרגיה". בניגוד לעיצובים והסגנונות השונים שקיימים כיום, העיצוב הקלאסי הוא לא רק קשור לריהוט וצבעים, אלא גם לניצול המשאבים הטבעיים של החלל, כגון אור וזרימת אוויר. חשוב לזכור שמדובר בעיצוב מינימליסטי ושאבזור מיותר עלול לגרוע מאיכות העיצוב. לכן, חשוב להשתמש בחוכמה בפרופורציות של החלל, ובסימטריות שלהם.