אמילי מואטי
אמילי מואטי צילום: דוברות הכנסת – נועם מושקוביץ

ועדת הכנסת קיימה היום (רביעי) דיון בערעור שהגישו חברי הכנסת אורית סטרוק ושלמה קרעי על החלטת נשיאות הכנסת שלא לדון בהצעה לסדר בנושא חומש.

ח"כ שלמה קרעי (הליכוד) אמר בדיון הסוער, כי המדינה צריכה להודיע לבג"ץ האם היא תפנה את חומש עד יום חמישי בעקבות רצח יהודי לפנות את חומש לדרישת ארגון השמל יש דין. "האם ממשלת בנט עבאס תחליט לסגת מחבל הארץ הזאת, לא ניתן להתעלם מכך וחייבים לדון בנושא"

"מעמדה של הכנסת התערער. הכנסת הצביעה ברוב של 63 חכים לביטול הפינוי מהשומרון. על הכנסת לדון בכך בהקדם וזה היום. המליאה צפויה להסתיים בשעה 14:00 ועל כן אין בעיה שנוסיף נושא נוסף. המדינה צריכה להגיש תשובה לבג"ץ עד יום ראשון הקרוב".

סגנית יו"ר הכנסת ח"כ אמלי מואטי (העבודה) אמרה, בממשלת נתניהו מקץ 10 שנים להתנתקות, לא קרה כלום. בהסדר מדיני אבוא לכל מקום. מדינת ישראל חשובה לי. בישיבת הנשיאות נכח ח"כ מרגי הוחלט לדחות את ההצעה עקב מוגבלות מס ההצעות לסדר. אושרו 4 הצעות לסדר. אני בטוחה שהממשלה תעשה את הדבר הטוב. הנשיאות דנה בכל הצעה בכובד ראש והדחייה התקבלה פה אחד".

ח"כ אריאל בוסו (ש"ס) סיפר על ביקורו בחומש, "הייתי בחומש בליל טו בשבת. אנשים נמצאים שם בקור מקפיא במסירות שלא תיאמן. חזרתי משם ואמרתי שאי אפשר לנצח את עם ישראל. זה חבל ארץ בלב המדינה וצריך להיענות לבקשה ולאפשר את הדיון בנושא במליאה".

ח"כ אורית סטרוק (הציונות הדתית) אמרה, לא משנה כמה ח"כים הגישו את ההצעה, מה שמשנה, זו חשיבותו של הנושא. האם ההתנתקות והנסיגה של אריק שרון שמאז לא היו נסיגות נוספות, האם יהיו נסיגות נוספות".

היא הוסיפה, "הציבור מגיע לשם בהמוניו כ-15 שנה מגיעים לשם תלמידי ישיבה. אני מצדיעה לכל האלפים השליחים שלנו שמגיעים לשם. בכנסת הצביעו 73 אצבעות בעד הקמתו של הישוב מחדש. יש כאן עיוות של רצון הבחור בצורה דרמטית בפועל השמאל שולט בממשלה. כל יום אני קמה למכה חדשה של הממשלה הזאת. עושים לנו קונץ פטנט נפנה את חאן אל-אחמר ונקים על אותם אדמות ישוב חוקי. אתם מחברים אותם לחשמל בנט עוזר לאבן-מאזן לחבר את הישובים הפלסטינים לחשמל. עשרות מאחזים פלסטינים. וההתיישבות הצעירה נערכת לסופה ללא חשמל".

"בעיתון מצב הרוח מופיעים דבריו של השופט רובינשטיין שאמר שבית המשפט לא יקבע מה לעשות בחומש, זו החלטה מדינית. איך מגשרים על פערים? באמצעות דיון אמיתי. אנחנו רוצים להוציא את המחשכים לעין השמש".

יו"ר הוועדה, ח"כ ניר אורבך השיב לה, "את מומחית מס 1 יותר מכולם איך המדינה מגישה את תשובה לג"צ. מרגש אותי שנציג הליכוד נלחם על חומש".

ח"כ קטי שטרית (הליכוד) אמרה, "אתם לא מפסיקים להאשים את הליכוד בכל מה שקורה פה במדינה. לממשלה יש זמן קצוב, אנחנו צריכים ללכת עם האמונה שעשינו את המוטל עלינו. אנחנו צריכים לשאול את עצמנו מה עשינו. ישיבת חומש קיימת 15 שנה תחת שלטון הליכוד ואתם מבקשים לפנות את הישיבה".

ח"כ אורבך אמר, "אנחנו לא מתכוונים לפנות את הישיבה בחומש. אתם מגיעים לפה שבוע אחר שבוע ומנצלים את מנגנון הערעור. לא כל דבר שיגיע לפה, אני יהפוך את החלטת הנשיאות. הדרך להשפיע על תשובת המדינה, זה לא דרך הדיון בכנסת. הייתי בגוש קטיף ובצפון השומרון כשפינו אותם".

אמילי מואטי הביעה תמיכה בחיבור החשמל להתיישבות הצעירה, "כאשת שמאל החיים חשובים יותר מכל אדיאולוגיה כל מקום שיש אנשים, צריך להיות חשמל".


ח"כ מיכאל מלכיאלי (ש"ס) אמר כי "בכנסת לאופוזיציה יש כלים. יש יהודים שנמצאים כעת בכפור אימים אנחנו מבקשים לדון. אם ימינה לא תיתן לפינוי חומש. השאלה אם ימינה זה בנט שמשקר כל יום או שקד שאומרת א' ועושה ב'. יש טרפת של מחלה בתי החולים קורסים עשרות מתים ביום בנט לא מסוגל לקבל החלטות כי לועגים לו . אני מחזק את דבריך שימינה שהיא מפלגת שלטון לא הולכת להוזיז את חומש".

ח"כ מיכל וולדיגר אמרה "הייתי בבוקר בראיון מול ח"כ מוסי רז, האוזניים שלי נצלו. הוא אומר שצריך להסדיר את חאן אל אחמר ולהעיף את חומש ושמעון הצדיק. אני חלק מקבלת ההחלטות בבית הנבחרים ואתם מונעים ממני לדבר".

יו"ר הוועדה פנה אליה, "היו"ר שלך טיפס על עץ גבוה". ח"כ וולדיגר השיבה, "מעולם לא הייתה ממשלת כלאים כזו שראש הממשלה לא מסוגל לקבל החלטות ולעשות שדר אצלו במפלגה. גם אתה (אורבך) אמרת שלא תעביר חוקים למי שמדבר והולך כנגד ההתיישבות הצעירה, והעברת".

ח"כ אורבך אמר: "איזה חוקים העברתי?". ח"כ קרעי השיב לו: "חוק החשמל. הוצאת מכתב ופעלת בניגוד. אתם משלמים כספים למחבלים". ח"כ סטרוק הוסיפה: "חוק של גנץ שרוצה לגרש את ישיבת חומש".

ח"כ אורבך השיב, "הלוואי שתעבירו חוקים כמו שגנץ העביר לטובת ההתיישבות. אני מוריד את הכובע בפניו. גם על זה עשיתם סיבוב. במכתבי התכוונתי לאיש אחד. אתם בונים שקרים. אני הייתי בעד חוק החשמל כי השרה שקד עמדה לשמור על האינטרסים שלנו. אמרתי שסעיף 98 לא אקצר זמנים ולא אקדם אם לא תהיה התקדמות בהתיישבות הצעירה. ויש התקדמות טובה מאוד ויש גורמים באופוזיציה שלא רוצים שזה יקרה".