חאן אל אחמר
חאן אל אחמר צילום: רגבים

על פי דיווח בחדשות 12 המל"ל מציע לממשלה לפנות את חאן אל אחמר בהתאם לפסיקת בג"ץ, אך יתאפשר לבנות את הכפר מחדש באופן חוקי במרחק של מספר מאות מטרים משם.

מנכ"ל 'רגבים', מאיר דויטש, מתייחס בראיון לערוץ 7 לפשרה המוצעת וקובע כי מדובר בכניעה נוספת של ממשלת ישראל. "המרחב המדובר, מרחב מישור אדומים, הוא האסטרטגי ביותר, בין ירושלים לבקעת הירדן ומצד שני זה לב השטח שמחבר בין בית לחם יריחו ורמאללה. לכן המקום מקבל כל כך הרבה תשומת לב רבה מהרש"פ והאיחוד האירופי", פותח דויטש. "מדובר באוסף קטן של פחונים, מקבץ אחד מבין עשרות באותו מרחב, אחד ממאות שהוקמו בשטחי C. המיקום האסטרטגי הוא שגורם לתשומת הלב הזו. הרצון של שר הביטחון להלבין את המקום הוא מימוש האסטרטגיה הפלשתינאית להשתלט על המרחב".

"זה מקבע היאחזות בקרקע בלב האזור האסטרטגי הזה. צריך להבין שמדינת ישראל כבר השקיעה עשרות מיליונים בפיתוח שכונה קיימת באבו דיס, עם כבישים, ככרות, תשתיות חשמל וביוב. יש מגרשים מפותחים ומוכנים לחלוקה בחינם לתושבי השבט. המדינה הודיעה בבג"צ שזה הפתרון האידיאלי מבחינתה, ולאחר העיכוב המדינה אמרה שהיא מנסה להגי להידברות. הרעיון שעלה במשרד הביטחון מדבר על הזזה של שלוש מאות מטרים וקיבוע שלהם בלב האזור האסטרטגי הזה, ולא מדובר בתכנית מוסכמת. תושבי הכפר כבר הודיעו שהם מתנגדים לכל תזוזה אפילו של מטר אחד. לכן אין שום היגיון להזיז אותם. מדינת ישראל צריכה לעשות את מה שטוב לה".

ואולי כל הגורמים המעורבים בעניין מנסים בסך הכול למנוע עימות פיזי שלא יסתכם בעימות המקומי אלא ילהיט את הרוחות הרבה מעבר, לגזרה כולה ולעימות מדייני עם האירופים? "המדינה מנסה, אבל באמצעות התזוזה של 300 היא לא נמנעת מעימות, כי התושבים הודיעו שהם לא יזוזו כך שגם הפתרון הזה לא מונע עימות, היא גם אוכלת את הדגים הסרוחים וגם מגורשת מהעיר, כי היא מקבעת מאחז פלשתיני בלב שטח פלשתיני וגם יהיה לה את העימות".

לטעמו של דויטש הפתרון הראוי הרצוי והנכון הוא זה שהמדינה כבר מקדמת בעצמה, כלומר העברת תושבי חאן אל אחמר לאותה שכונה שכבר הוקמה עבורם באבו דיס. "המדינה היא הבעלים בשטח והיא צריכה להתנהל כבעלת בית ולא כאורחת. ההתנהלות של המדינה כאורחת היא שמזמינה אלימות ולחץ בינלאומי. אם המדינה הייתה מתנהלת כבעלת בית מדינות העולם היו מבינות מי בעלת הבית וכך גם הפלשתינאים בשטח".

בדבריו מעיר דויטש ומציין כי גם תושבי חאן אל אחמר עצמם מעוניינים בפתרון שמוצע להם על ידי המדינה, אבל "הרש"פ והאיחוד האירופי מונעים את זה מהם".

להערכתו בסופו של יום, בהרכב הממשלה הנוכחי "הממשלה תנסה לגרור את זה כמה שהיא יכולה ולמרוח את הזמן, אבל הפתרון בהחלט אפשרי".