כיתה
כיתהצילום: איסטוק

מזכ"לית הסתדרות המורים, יפה בן דוד, הודיעה בעקבות ביטול מתווה הבידודים כי מחר יושבתו הלימודים בבתי הספר ובגנים.

בהודעה שיצאה מטעמה כתבה בן דוד למורים ולגננות כי "לאור החלטת הממשלה שחושפת אתכם לנגיף הקורונה באופן שמסכן את בריאותכם ולנוכח אלפי פניות מכם, יינקטו מחר צעדי מחאה - אין להגיע מחר לבתי הספר ולגנים".

היא הוסיפה כי "במוסדות החינוך המיוחד יתקיימו לימודים כרגיל. בכתות חינוך מיוחד בבתי ספר רגילים - יצטרפו למחאה".

"אנא המתינו להנחיות באשר לצעדי מחאה נוספים", חתמה בן דוד את הודעתה.

שרת החינוך יפעת שאשא ביטון הגיבה והודיעה כי תפעל להוציא צווי מניעה נגד ההשבתה. "צעדים כוחניים ופוליטיים על גבם של ילדי ישראל אינם ראויים ואינם מקובלים, בטח בימים מאתגרים כאלה. התנהלות אגרסיבית וחד צדדית לא בבית ספרנו. משרד החינוך פועל להוצאת צווי מניעה", דברי שאשא ביטון.

יו"ר הנהגת ההורים הארצית, מירום שיף תקף את בן דוד ואמר, "במדינת ישראל, חיילים לא בורחים מהמערכה, רופאים לא נוטשים את בתי החולים ומורים לא עוזבים את התלמידים שלהם. את המלחמות שלך ואת משחקי הכוחות והאגו, אל תעשי על חשבון הילדים".

מוקדם יותר החליט ראש הממשלה נפתלי בנט כי מתווה הבידודים במערכת החינוך יבוטל וממחר (חמישי) תיכנס לתוקף מדיניות הבדיקות החדשה במערכת החינוך.

בנט סיכם עם שרת החינוך יפעת שאשא ביטון את פרטי מדיניות הבדיקות החדשה במערכת החינוך.

מעתה תלמידים בכל מערכת החינוך יידרשו לבצע שתי בדיקות אנטיגן בשבוע - בימים ראשון ורביעי, לפני ההגעה ליום הלימודים. לאחר ביצוע הבדיקה, נדרש התלמיד או אחד מהוריו לדווח על כך בפורטל משרד החינוך.

תלמיד שתוצאת הבדיקה הביתית שלו שלילית יגיע למוסד החינוכי לשגרת לימודים. תלמיד שתוצאת הבדיקה הביתית שלו חיובית לא יגיע ללימודים וייגש להיבדק בתחנת בדיקה מפוקחת. אם תוצאת הבדיקה המפוקחת שלילית - התלמיד ישוב למוסד החינוכי לשגרת לימודים. אם תוצאת הבדיקה המפוקחת חיובית - התלמיד יבצע חמישה ימי בידוד מלאים עד להחלמה (בכפוף לבדיקות ביתיות בימים 4 ו-5 ולתוצאה שלילית בשתיהן).

תלמיד לא מחוסן שלא ייבדק בימים ראשון ורביעי וימלא בהתאם את הנתונים בפורטל משרד החינוך, יידרש להיכנס לבידוד מלא (5 ימים מלאים) במקרה שיתגלה תלמיד מאומת בכיתתו.

במשרד הבריאות הדגישו כי תלמיד עם תסמינים נדרש שלא להגיע ללימודים עד חלוף התסמינים - מי שחולה נשאר בבית.

במקרה של חשיפה ישירה וקרובה למאומת (בכיתה, בבית או בשעות אחר הצהריים) - מומלץ להיבדק מדי יום, בחמשת הימים שממועד החשיפה.

תלמיד שנמצא בסיכון גבוה לתחלואה קשה בשל מחלת רקע או שאחד מבני משפחתו הגרעינית מצוי בקבוצת סיכון - יורשה לא להגיע ללימודים בחודש הקרוב.

מחר (חמישי) יידרשו כל תלמידי ישראל לבצע באופן חד פעמי בדיקה ביתית לפני ההגעה ללימודים.

המתווה החדש יוחל על תלמידים בכל הגילים בגני הילדים לרבות פעוטונים, בבתי ספר יסודיים בחטיבות הביניים והתיכונים, בישיבות ובפנימיות.

שרת החינוך ד"ר יפעת שאשא ביטון אמרה: "קיבלנו את ההחלטה הנכונה והטובה ביותר למען הילדים בשיתוף ראש הממשלה ושר הבריאות. רוב המומחים תמימי דעים לנזק העצום שנגרם לילדים, גם בעת הזו, אחרי שנתיים מורכבות".

"ביטול הבידודים לילדים בריאים זו חובתנו כלפי בריאותם הנפשית והגופנית של הילדים והם יקלו על ההורים שהושפעו מבידודים אלו. מערכת החינוך תהיה אחת המערכות המוגנות ביותר נוכח היקף הבדיקות הרב והתדיר. ההחלטה החשובה שלנו מאוזנת, אחראית ומאפשרת חיים בצד הקורונה", דברי השרה.