הרב צבי יהודה קוק
הרב צבי יהודה קוק באדיבות משפחת בהרב וארכיון עפרה

אירוע מרכזי במעמד אישי ציבור, רבנים ודיינים לציון 40 שנה לפטירתו של הרב צבי יהודה הכהן קוק זצ"ל יתקיים בבנייני האומה ביוזמת עיריית ירושלים.

בערב שיתקיים ביום פטירתו של הרב, יום שלישי י"ד באדר א' (15.2), ישתתפו וישאו דברים נשיא המדינה יצחק הרצוג, ראש העיר ירושלים משה ליאון, זקני רבני הציונות הדתית ותלמידיו של הרב צבי יהודה, ראשי ישיבות, רבנים ודיינים מתלמידיו.

במהלך הערב תוצג מסכת של תולדות חייו ומורשתו של הרב צבי יהודה וקטעים מתורתו והנהגתו של ראש הישיבה שבעקבות פועלו ודרכו הוקמו עשרות יישובים ביהודה שומרון והגולן, ישיבות גבוהות והסדר, אולפנות, ישיבות תיכוניות ועוד.

במהלך יום ציון פטירתו יעלו תלמידיו ומוקירי זכרו לקברו בהר הזיתים ותתקיים סדרת שיעורים במשנתו של הרב.

את הערב ילוו ישי ריבו, שולי רנד, עקיבא מרגליות, ירון בר וידידיה מאיר יחד עם ליווי מוזיקלי של להקת להבה.

משה ליאון, ראש העיר ירושלים: "הרב צבי יהודה זצ"ל הוא דמות שהשפיעה רבות על מדינת ישראל ועל העיר ירושלים. דמותו משפיעה עד היום על חייהם של יהודים רבים, ומוסדות רבים בירושלים ומחוצה לה הולכים בדרכיו והנהגותיו. הוא מהמנהיגים הרוחניים הבולטים, עמד כראש ישיבת מרכז הרב וחינך אלפי תלמידים הממשיכים בדרכו. ירושלים זוכרת ומציינת את דמותו ופועלו החשוב לרגל ציון 40 שנה לפטירתו".

הרב יעקב שפירא, ראש ישיבת מרכז הרב: ''חז"ל לימדונו שלא עומד אדם על סוף דעת רבו עד 40 שנה. ולמפרע היום בשנת ה 40 רואים יותר מתמיד שהרב צבי יהודה זצ"ל ראה רחוק רחוק, הרב צבי יהודה זצ"ל יישם הלכה למעשה את האידייאלים הרוחניים של מרן הרב זצ"ל, שלולי הוא ייתכן שהיו נשארים רק כרעיון כאידיאה.
ומי שהרים את דגל של לימוד והפצת תורת הרב קוק היה הרב צבי יהודה.

"בתוך מרכז הרב, הוא שלח רבנים ליישוב החדש, היה בקשר מתמיד גם עם גדולי ישראל גם מחוגים אחרים שידעו להוקיר אותו, הוא היה המלאך שעמד תמיד לימינה של הרבנות הראשית וכל מה שהוא עשה בכל התחומים הכל נבע מתוך התורה באמיתתה בלי חשבונות אחרים. הנושא של קירוב רחוקים וכל מה שדומה לו יצא ממנו. ועל אף עיסוקיו הכלליים ידע להתחבר לכל אחד באופן אישי", הוסיף הרב שפירא.

יו"ר הבית היהודי וסגנית ראש עיריית ירושלים חגית משה: "מדובר באירוע המרכזי והחשוב ביותר של רבני הציונות הדתית. רבני הציונות הדתית לדורותיהם אשר הקימו שלוחות בכל רחבי הארץ ומפיצים את תורתו של הרב צבי יהודה חוזרים לאירוע מיוחד אחד אל המקור אל הבסיס שהתווה להם את הדרך ובזכותו אנחנו רואים שגשוג גדול של הציונות הדתית בכל רחבי הארץ. אני בטוחה שהאווירה באירוע תכבד את מורשתו של הרב צבי יהודה ותביא לכוח מיוחד ודיבוק חברים שיקרין אור גדול כלפי עם ישראל".