בית דין רבני
בית דין רבני צילום: דוברות בתי הדין הרבניים

בית הדין הרבני האזורי בירושלים הורה לאדם שלא להשכיר דירה לגבר המעגן את אשתו - כך דווח ב'ידיעות אחרונות'.

הדיינים קבעו כי בעל הבית ובעלי בתים אחרים צריכים למנוע מהסרבן לדור בנכסיהם, ובכך להותירו ללא קורת גג, כאמצעי לחץ למתן גט.

ככל הידוע מדובר בפעם הראשונה שבה בית דין רבני נוקט בסנקציה כזו במסגרת תיק גירושין.

בני הזוג נישאו לפני כ־15 שנה והביאו לעולם חמישה ילדים, אך הקשר עלה על שרטון והאישה ביקשה להיפרד. מאז חלפו יותר מארבע שנים שבהן הבעל מתעקש לא לתת את הגט. לדבריו, אשתו מוסתת על ידי צד שלישי שדוחף אותה לפרידה לא מוצדקת. בית הדין לא קיבל את טענותיו ופסק ב־2019 שהוא חייב לגרשה.

האיש עמד בסירובו, ולבקשת העגונה הדיינים הטילו עליו שורת עיצומים חברתיים ודתיים. עורכת הדין והטוענת הרבנית דינה רייטשיק, המייצגת את המסורבת, הסבירה כי הסנקציות המקובלות, כמו שלילת רישיון נהיגה או הגבלת חשבון בנק, לא מועילות.

מכיוון שמדובר באברך חרדי, הוחלט לנקוט בחרם המכונה “הרחקות דרבנו תם”, כגון איסור לשתפו במניין או ללמוד איתו תורה, במטרה להוקיעו מהקהילה.

אלא שכולל האברכים שאליו משתייך הסרבן לא שיתף פעולה ואנשיו המשיכו לסייע לו, כלכלית ואחרת. בעקבות זאת ביקשה עו”ד רייטשיק מהדיינים להפעיל באופן חריג סעיף אחר בהרחקות, המורה לבעל הדירה אותה שוכר האיש שלא לחדש את החוזה ביניהם, כחלק מהאיסור לבוא עם סרבן הגט בכל קשר ממוני.