עדן בן זקן
עדן בן זקן צילום: לירון פרנקו

רגע לפני יום השואה הבין לאומי נבחרה זמרת העשור עדן פסיה בן זקן לייצג את הקמפיין HISTORY,NO STORY שעלה השבוע בפולין כדי להילחם במי שמנסים לעוות את זיכרון השואה.

בן זקן שרה את שיר הקמפיין שנכתב על ידי המשוררת ניצולת שואה אילנה קליין שברחה ממדינת פולין שחוקקה לאחרונה חוקים אנטישמיים. "זה המסר למי שמנסה לשנות את סיפור חיי. לא נשכח ולא נסלח" אמרה קליין.

מאחורי קמפיין HISTORY, NO STORY עומדת עמותת חסדי נעמי שלצד רכבים ומשאיות שנושאות שלטי ענק ברחבי פולין, שחררה השבוע סרטון סאטירי בישראל ובפולין שהספיק לצבור כבר יותר מ100 אלף צפיות תוך 24 שעות.

בסרטון מתראיין ראש ממשלת פולין על ידי עיתונאית מזויפת בשם אווה בראון - זוגתו של היטלר, שמגחכת על ראש ממשלת פולין בעודו טוען שפולין היא "הקורבן הראשון" בשואה. "זה לא סיפור, זו היסטוריה" אומרת לו בראון, ומכאן שם השיר של בן זקן שמוביל את הקמפיין.

לדברי העמותה המטרה היא להילחם בתופעה שלאחרונה צוברת באירופה ובפולין בפרט, במסגרתה גורמים שונים מנסים לשנות את העובדות ההיסטוריות שקרו בשואה. כך למשל חוקקה פולין חוקים אנטישמים שאוסרים על הדיון הציבורי אודות אחריותה בשואה.

לדברי בן זקן כשקיבלה את הפניה להוביל קמפיין היה לה ברור שתיקח חלק אך לא ציפתה שתמצא עצמה פורצת בבכי בעת הצילומים. הסיבה: מי שכתבה את השיר היא המשוררת אילנה קליין שכתבה שירים לגדולי הזמרים בהם יהורם גאון אחרים " הדברים שאילנה סיפרה לי פשוט קרעו לי את הנשמה, בכינו בכינו ובכינו ולא יכלנו להפסיק" אמרה בן זקן.

במסגרת הקמפיין עלתה בן זקן בשילוט חוצות על השלט הענקי בעזריאלי. גם קליין לא הצליחה לעצור את ההתרגשות "לראות את עדן מעבירה את המסר שלי באמצעות הקול המדהים שלה גורם לי לאושר עצום. כניצולת שואה שעד היום חיה את הזיכרונות אני לא יכולה לתאר את מידת הכאב כשאנשים מנסים לעוות את העובדות" שאני מכירה על בשרי".

כשם הקמפיין כך גם שם השיר שאותו הגה יועץ התקשורת של חסדי נעמי תמיר האס שפנה למפיק עמית מזרחי כדי לבצע את החיבור. לדברי מזרחי "בתור מפיק אירועים בינלאומי בארץ ובעולם זיהיתי מיד שעדן היא האפשרות המושלמת לייצג קמפיין לשימור זיכרון השואה באירופה באמצעות הקול המדהים שלה ופניתי מיד ללירון פרנקו הסוכן של עדן ולרותם חן שהוא מלחין וכותב מוכשר שהפיק את השיר בהתנדבות מלאה ומשם זה כבר סיפור הצלחה, אני מאמין שהשיר והקמפיין יגע בכולם בארץ ובעולם"

"אסור לנו לאפשר לבעלי האינטרסים לנסות ולשנות את העובדות שעומדות מאחורי השואה" אומר הרב יוסף כהן, "עמותת חסדי נעמי עומדת בחוד החנית במלחמה בעוני ואנחנו מסייעים לאלפי ניצולי שואה מדי יום. לא מספיק שאת סוף חייהם הם צריכים להעביר בעוני הם גם צריכים להיות עדים למי שמנסים לעוות את הזיכרונות שלהם" אמר כהן " אני מבקש מכל מי שנחשף לסרטון לשתף את המסר ולהפיץ את הבשורה הלאה".

whatsapp
הצטרפו לקבוצת הוואטצאפ של ערוץ 7