יעקב ליצמן
יעקב ליצמן צילום: Olivier Fitoussi/Flash90

הסדר טיעון נחתם היום (חמישי) עם השר לשעבר יעקב ליצמן, רגע לפני פרישת היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט.

על פי הסיכום, ליצמן יודה בהפרת אמונים בפרשת מלכה לייפר, וסעיף השיבוש הורד מכתב האישום. פרשת המעדנייה לא תהפוך לכתב אישום. הענישה שסוכמה היא מאסר על תנאי וקנס סמלי של 3,000 שקלים.

חבר הכנסת ליצמן יתפטר מהכנסת ולא יוטל עליו קלון, במתווה דומה לזה שנעשה בין הפרקליטות לאריה דרעי.

לפני כחודש הודיע ליצמן כי לא יתמודד פעם נוספת על מקום בכנסת. "אם יהיו בחירות חדשות אני לא מתמודד. אני לא הולך לכנסת עוד פעם", אמר בריאיון לערוץ הכנסת. ליצמן טען שהחלטתו שלא להתמודד שוב בבחירות לא קשורה לתיק המתנהל נגדו.

מארגון מגן המלווה את נפגעות לייפר נמסר: "לצערנו, היום מסתיימת תקופה קשה שגרמה לנפגעות מלכה לייפר צער רב. אנו מזדהים עם כעס הנפגעות הגיבורות על עסקת הטיעון, ואפילו שלפי שיטת המשפט הישראלית הן לא חלק מהתיק, היה מקום לשמוע את דעתן. אנו מקווים שההודאה תיתן תוקף למעשים החמורים ושבפעם הבאה פוליטיקאים יבינו שהם לא מעל לחוק".

פרקליטיו של ח"כ יעקב ליצמן הגיבו להסדר טיעון שנחתם עם היועמ"ש אביחי מנדלבליט. "לאחר קיום שימוע ארוך ויסודי שהתקיים בראשות היועץ המשפטי לממשלה והתנהל בלב פתוח ובנפש חפצה, התקבלו מרבית טענותיו של ח"כ יעקב ליצמן. בסופו של יום, הסכים ח"כ ליצמן לקחת אחריות על אירוע אחד וחריג לדרך פעולתו הרגילה, ולהודות במיוחס לו במסגרת הסדר שיוצג לבית המשפט", אמרו עורכי הדין ז'ק חן, דרור ארד איילון ונעה פירר.

"מדובר במקרה בו פעל ח"כ ליצמן במענה לפניית ציבור שקיבל, ללא היכרות עם הפונה, וללא כל זיקה או מניעים אישיים. יודגש, כי לאורך כל שנות פעילותו הציבורית פעל ח"כ ליצמן למען כלל הציבורים והאוכלוסיות, בכללם מתן מענה מיוחד לפניות הציבור ללא אפליה ועל פי החוק", הוסיפו הפרקליטים.