מתן כהנא
מתן כהנא Photo by Gershon Elinson/Flash90

השבוע בכנסת טען חה"כ אבי מעוז שחוק הגיור שבעז"ה יעבור בקרוב בכנסת הוא הפוך בתכלית לכל מה שאני מכיר מחיל האוויר.

לאחר כמה שניות של מחשבה פתאום הבנתי. הצעת החוק הזו נשענת לחלוטין על תורת הלחימה של חיל האוויר ועל שיטת הפיקוד בו. תודה לך אבי על האנלוגיה המעולה.

לחיל האוויר יש תורת לחימה. התורה הזו רחבה וכוללת מגוון שיטות לחימה הנותנות מענה למנעד רחב מאוד של אתגרים מבצעיים (כגון שיטות תקיפה מגוונות ושיטות רבות להתמודד עם איומים אוויריים וקרקעיים). התו"ל הזה מתבסס על עקרונות שמהם בשום אופן אסור לסטות.

כל טייסת מוצאת בתוך התו"ל הזה את הדגשים והניואנסים שמתאימים לה. החופש הזה של הטייסות לפעול בדרך שמתאימה להן בתוך תורת הלחימה החילית, מאפשרת למטוסים מטייסות שונות לפעול יחד באותו תא שטח ולפעול למען משימה משותפת, כאשר כל מבנה מטוסים עושה את הדברים מעט אחרת.

מפקד חיל האוויר סומך על מפקדי הטייסות שלו שיעשו כל מה שהם יכולים כדי לבצע את המשימות שהוטלו עליהם וידעו להשתמש במרחב שתורת הלחימה מאפשרת כדי להתאים את צורת הטיסה של הטייסת שלהם לאתגרים המבצעיים בהם הם נתקלים.

מפקד חיל האוויר מפקיד בידי מפקדי הטייסות את הנכס הכי חשוב של החיל וסומך עליהם שהם ישמרו עליו. ה DNA של חיל האוויר.

מפקד החיל סומך על מפקדי הטייסות שלו כי הם עברו מסלול מפרך של הכשרה ומיון. הם הוכיחו את עצמם בתפקידים שונים במעלה הדרך. הם נבחרו לתפקידם בהליך מקצועי הבוחן את אישיותם, רמת המקצועיות שלהם, יכולת הפיקוד והמנהיגות שלהם, ומידת ההתאמה שלהם לשמש בתפקיד בכיר בחיל האוויר.

מפקד טייסת נמצא לאורך כל תפקידו תחת עינם הבוחנת של פקודיו ומפקדיו, ולמפקד החיל תמיד קיימת האפשרות להדיח מפקד שמגלה "עצמאות מסוכנת מידי" מתפקידו (קרה מעט מאוד פעמים).

ואלו בדיוק העקרונות עליהם מושתתת תוכנית הגיור שלי אשר נכתבה בהתייעצות צמודה עם גדולי תורה ודייני גיור.

תורת הלחימה שלנו היא ההלכה והתורה המסורה לנו מדור דור. תורתנו היא תורת חיים, ומשכך, חכמי ישראל לאורך הדורות נתנו מענה למנעד רחב מאוד של אתגרים תוך התבססות על עקרונות ויסודות שמהם בשום אופן אסור לסטות.

כל בית מדרש מוצא בתוך ההלכה את השיטות והדרך שלו. החופש של בתי המדרש לפעול בדרך שמתאימה להם בתוך עולם ההלכה, מאפשרת לבתי מדרש שונים לפעול יחד להאדרת התורה, גם כאשר כל אחד מחזיק בשיטה מעט שונה מחברו וכפי שביאר הרב קוק זצ"ל את הפסוק "תלמידי חכמים מרבים שלום בעולם": "כי השלום האמתי אי אפשר שיבוא לעולם כי-אם דווקא על ידי הערך של ריבוי השלום. הריבוי של השלום הוא, שיתראו כל הצדדים וכל השיטות, ויתבררו איך כולם יש להם מקום, כל אחד לפי ערכו, מקומו וענינו" (עולת ראיה א’, עמ’ של').

הרבנות הראשית סומכת על רבני הערים, נציגיה "בשטח", שיעשו כל מה שהם יכולים כדי להתמודד עם האתגרים ההלכתיים בהם הם נפגשים, תוך שימוש בשיטות השונות שההלכה מאפשרת להם.

הרבנות הראשית מפקידה בידי רבני הערים את הנכס הכי חשוב של היהדות – שמירה על מסגרת ההלכה.
הרבנות הראשית סומכת על רבני הערים כי הם עברו מסלול מפרך של הכשרה ומיון. הם הוכיחו את עצמם במעלה הדרך בתפקידים תורניים מגוונים. הם נבחרו לתפקידם בתהליך מקצועי הבוחן את אישיותם, יראת השמים שלהם, גדלותם בתורה והיכולת שלהם להיות רועים רוחניים לקהילותיהם.

רבני הערים נמצאים לאורך כל הדרך תחת עיניהם הבוחנת של בני קהילותיהם וגדולי התורה של הדור. לרבנות הראשית קיימת כבר היום האפשרות להדיח רב עיר שמגלה "עצמאות מסוכנת מידי" מתפקידו.

אם רק הרבנות הראשית הייתה סומכת על רבניה כמו שמפקד חיל האוויר סומך על מפקדי הטייסות שלו.

whatsapp
הצטרפו לקבוצת הוואטצאפ של ערוץ 7