פרופ' משה פיליפ בהדרכה לילדים על המערכת
פרופ' משה פיליפ בהדרכה לילדים על המערכתצילום: דוברות שניידר

לאחר שנים ארוכות של המתנה, מערכת "הלבלב המלאכותי" של חברת מדטרוניק הכוללת טכנולוגיה שפותחה במרכז שניידר לרפואת ילדים נכנסה לסל הבריאות 2022.

מדובר על בשורה משנת חיים עבור 50 אלף סוכרתיים מסוג 1 החיים בישראל כיום, ובפרט עבור 5,000 הילדים מתוכם.

מחלת הסוכרת דורשת ניטור מתמיד של התזונה ושל רמת הסוכר בדם, ומחייבת את החולים להזריק לגופם אינסולין במשך כל שעות היממה כדי לפצות על תפקודו הלקוי של הלבלב. סוכרת תלוית אינסולין היא בעיה עולמית הולכת וגדלה המשפיעה על יותר מ-90 מיליון אנשים ברחבי העולם, ועל מנת למנוע סיבוכים חמורים בקרה שוטפת של רמת הסוכר בדם היא קריטית. למרות התקדמות בטיפול באינסולין ובמכשירים למדידת סוכר, רוב החולים לא מגיעים ליעדי רמת הסוכר שנקבעו להם והם חשופים לסיבוכים כרוניים ויקרים לטיפול.

מערכת הלבלב המלאכותי, כוללת חיישן שמוחדר לרקמה התת-עורית ומנטר את רמת הסוכר, ומשאבה המשחררת אינסולין. החיישן והמשאבה מחוברים לאלגוריתים, "המוח", הכולל את הטכנולוגיה שפותחה בשניידר. האלגוריתם מעבד את המידע ומגדיר את כמות האינסולין שיש לשחרר לגוף, על מנת לשמור את רמות הסוכר של החולה מאוזנות בתחום הנורמה. הפיתוח "סוגר את המעגל" בין החיישן למשאבה ומשחרר את המטופל מחלק משמעותי מהטרחה היומיומית של הטיפול בסוכרת, מפחית חשש ממצבי היפוגליקמיה (רמות סוכר נמוכות) בעת שינה ומשפר משמעותית את איכות החיים של הסוכרתיים.

הפתרון הטכנולוגי אשר הוטמע במשאבת האינסולין של חברת Medtronic הוא פיתוח שהחל במרכז שניידר והסתיים בחברת DreaMed Diabetes, סטארט-אפ שיצא מתוך בית החולים. תחת ניהולו של פרופ' משה פיליפ ובשיתוף ד"ר רויטל נימרי מהמכון לאנדוקרינולוגיה וסוכרת במרכז שניידר, לצד צוות מהנדסים, רופאים, אחיות ודיאטניות, פיתח הצוות אלגוריתם המרכיב תוכנית טיפולית אינדיבידואלית ומיטבית באינסולין לכל מטופל, המאפשרת לו לעקוב אחר המדדים באמצעות שימוש בשירותי ענן.

לדברי פרופ' משה פיליפ, מנהל המכון לאנדוקרינולוגיה וסוכרת במרכז שניידר: "החלטת משרד הבריאות לכלול את המערכת בסל הבריאות היא הישג עצום ויום משמח מאוד עבורנו ועבור מטופלינו. המערכת מבוססת הטכנולוגיה המתקדמת ביותר כיום בשוק, ומאפשרת שחרור מעיסוק תמידי במדידת רמות הסוכר והזרקות האינסולין. בנוסף, הערך המשמעותי של המערכת הוא ביכולת לשמור על רמות סוכר מאוזנות לאורך זמן, דבר המצמצם משמעותית את הסיכוי לסיבוכים של המחלה ומשפר את איכות החיים של המטפלים לאין שיעור".

ערן אטלס, מנכ"ל ומייסד משותף של חברת DreaMed אמר כי "כשהתבשרנו כי המערכת נכללה בסל הבריאות, מיד הוצפנו התרגשות וגאווה עצומה. הצוות שלנו עושה לילות כימים במטרה לפתח טכנולוגיות פורצות דרך שיאפשרו אופטימיזציה טובה יותר של רמות הסוכר עבור סוכרתיים. כחברה ישראלית, אנחנו שמחים שסופסוף מה שהיה נגיש לאנשים עם סוכרת ברחבי העולם, עכשיו נגיש גם לציבור הישראלי".