משפחת בן יצחק - גוש שילה
משפחת בן יצחק - גוש שילהצילום: יחצ

אביה ואחיה בן יצחק, הם זוג צעיר, הורים לתינוק בן שנתיים, המתגוררים ביישוב הדעת שביישובי גוש שילה.

הם עברו להתגורר במקום לפני כשנה וחצי במטרה ליישב את ארץ ישראל, לחיות חיים של שלווה ולסייע בהרחבת ההתיישבות הצעירה.

אולם שניהם לא דמיינו מה תהיה מידת ההקרבה שלהם עבור הרצון שלהם לגור במקום שתמיד חלמו. הם לא חלמו שהם לא יוכלו להדליק חימום בחורף. הם לא חלמו שהם ייאלצו להלביש לבנם הפעוט בן השנתיים שכבות רבות של לבוש חם בתוך הבית, בגלל שלמזגן לא מגיע מספיק חשמל והוא לא מסוגל לפעול.

כעת, החליטו תושבי ההתיישבות הצעירה בגוש שילה לצאת לקמפיין גיוס המונים בו הם קוראים לציבור לתרום למימון הקמת תשתיות החשמל עבור היישובים, אותו מסרבת המדינה להעניק.

תורמים עכשיו לחיבור ההתיישבות הצעירה לחשמל! היו שותפים >>

בראיון מיוחד, מספרת אביה בן יצחק על הקושי לגדל ילד בן שנתיים ללא חיבור לחשמל בחורף, וזועקת על האפליה בין המתיישבים לערבים, אשר להם אושר החיבור לחשמל לפני כשלושה שבועות בהעברת חוק החשמל בכנסת.

איך את, כאמא לילדים קטנים, מצליחה לחיות פה בלי חשמל - ועוד בחורף, כשיש פה קור אימים?

"אני כאמא לילד בן שנתיים יכולה להגיד שהחורף הוא באמת בלתי נסבל. הבעיה העיקרית שאנחנו חווים אותה, זה בעיקר נפילות מתח של החשמל. זה אומר שאור יש לי בבית, אבל מעבר לזה, המזגן לא מצליח לעבוד, או שהוא 'עושה טובה' אבל לא עובד באמת כי אין מספיק חשמל שמגיע אליו. אני גם לא מצליחה לכבס, כי המכונת כביסה לא נדלקת לי וגם במקרה שהיא נדלקת במקום לעבוד שעה אחת כמו שצריך, יכול לקחת לה כמה שעות טובות עד שמגיע מספיק חשמל. מיותר לציין את הנזק שירידות המתח עושות למכשירי החשמל.

אני יכולה להגיד שאני שמה את הבן שלי במעון בלב לא שקט, כי גם שם יש נפילות מתח, ולמרות שיש שם אמצעי חימום שמנסים כמה שיותר לתגבר אותם, בסוף זה לא מספיק אם אין מספיק חשמל. אני יכולה להגיע לקחת אותו הביתה מהמעון וכל הגוף שלו קר. זה לא משהו הגיוני שאפשר לחיות איתו. את הבית אנחנו נאלצים לחמם עם תנור גז שזה לא הכי בטיחותי אבל זו האפשרות היחידה שיש לנו. כל בוקר אנחנו קמים לבית מאוד קר בגלל שהמזגן לא מצליח לפעול כל הלילה. המציאות היא באמת בלתי נסבלת".

המצב בו אין לכם חשמל דרך קבע, יכול להביא למצב של סכנת חיים?

"כמו שאמרתי, אנחנו משתמשים בחימומים שלא עובדים על חשמל בשביל להצליח לחמם את הבתים בגז ובעצים. היתה פה פעם שריפה באחד הבתים בגלל זה. כשמחממים בגז, עלולה להיות דליפת גז וזה עלול להיות מסוכן מאוד".

תורמים עכשיו לחיבור ההתיישבות הצעירה לחשמל! היו שותפים >>

למה בעצם המדינה מסרבת לחבר אתכם לחשמל?

"אני חושבת שכמו כולם, גם הם מבינים שהחיבור של ההתיישבות הצעירה בגוש שילה לחשמל יוביל לצמיחה ופריחה הרבה יותר משמעותית ממה שגם ככה יש פה - ואני מניחה שאת זה הם רוצים למנוע. זו ממשלה שהשמאל הקיצוני הוא חלק ממנה, אז ברור שזו תהיה המדיניות שלה. אבל אנחנו לא מתייאשים, ונמצאים כאן בשביל להישאר".

לפני שלושה שבועות עבר בכנסת חוק החשמל, שמורה לחבר עשרות אלפי בתים לא חוקיים של ערבים לחשמל, ומנגד, הצעת החוק לחבר את ההתיישבות הצעירה לחשמל, נפלה. מה היתה התחושה שלך כששמעת את זה?

"זו היתה תחושה של נבגדות, תחושה של זלזול מצד הממשלה, שהם פשוט לא מכירים בחיים שלנו פה. חשמל זה מצרך שהוא כל כך אלמנטרי וכל כך בסיסי, שזה לא הגיוני שהממשלה לא מחברת אותנו אליו. זה פשוט אבסורד שאין כדוגמתו. אבל כנראה שעם הממשלה הזאת הכל אפשרי".

"אולם אנחנו לא מתייאשים", היא מוסיפה. "אנחנו החלטנו לקחת את זה לכיוון של עשייה, ואם הם לא דואגים לנו אז אנחנו דואגים לעצמנו. אנחנו עכשיו יוצאים בגיוס המונים בשביל שנוכל לפתור את הבעיה הזו. אם הציבור יירתם ונגייס מספיק כסף, נוכל להתחבר לחשמל כמו שצריך עוד בחורף הזה".

תורמים עכשיו לחיבור ההתיישבות הצעירה לחשמל! היו שותפים >>

אתם חושבים מדי פעם אולי לעזוב את יישוב הדעת ולעבור לגור בעיר או ביישוב מוסדר שיש בו חשמל תקין?

"היה כמה פעמים שזה עלה וחשבנו על זה, אבל זה ירד מהר מאוד מהפרק כי בסוף אנחנו אוהבים את היישוב האנשים והמקום, ואם אנחנו לא נגור פה, אם אנחנו לא נמלא את השליחות הזאת, מי ימלא אותה? אז אנחנו לא נעזוב. אבל יש ימים שזה באמת בלתי נסבל ופשוט לא אנושי. הנה, רק אתמול נגמר לי הגז לתנור גז והחשמל לא היה מספיק חזק, וגם הייתה הפסקת חשמל, אז פשוט לקחתי את הבן שלי, ונסענו להורים שלי עד שהגיע הגז בערב. יש ימים שלמים שאני פשוט נוסעת להורים שלי כי אין מספיק חשמל וזה באמת לא אפשרי לחיות בקור הזה. אני גם לוקחת הרבה פעמים כביסות לעשות אצלם כי זאת האפשרות היחידה לעמוד בקצב הכביסות, זה באמת מצב שהוא קטסטרופה וזה לא הגיוני לחיות ככה".

מה אתם מבקשים מהציבור בעצם?

אנחנו פונים לעם ישראל ומבקשים ממנו לפתוח את הלב ולעזור לנו לעשות את מה שהמדינה אמורה לעשות – לממן לנו בנייה של תשתיות לחשמל. המדינה לא עושה את זה ומפנה לנו עורף, אז אנחנו קוראים לעם ישראל היקר: בבקשה, תהיו שותפים איתנו בפרויקט החשוב הזה, שהוא לחלוטין פרוייקט לאומי. תעזרו לי ולעוד מאות אימהות כמוני להעניק לילדים שלהם את תנאי המחייה הבסיסיים ביותר".

תורמים עכשיו לחיבור ההתיישבות הצעירה לחשמל! היו שותפים >>