מוחמד בן סלמאן
מוחמד בן סלמאן צילום: רויטרס

העיתון "ניו יורק טיימס" מדווח היום (שישי) כי ראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו פעל לאשר לסעודיה רישיון שימוש בתוכנת הריגול פגסוס של NSO סמוך למועד שבו נחתמו "הסכמי אברהם" עם איחוד האמירויות.

לפי הניו יורק טיימס, מדינות במפרץ הפרסי בהן איחוד האמירויות וסעודיה קיבלו רישיון להשתמש בתוכנת פגסוס. חודש אחרי הסכם השלום עם האמירויות פג תוקף הרישיון של סעודיה - ומשרד הביטחון בישראל סירב להאריכו בעקבות הדיווחים על הפרות זכויות האדם בסעודיה.

יורש העצר מוחמד בן סלמאן התקשר לראש הממשלה דאז בנימין נתניהו - וביקש לחדש את הרישיון לפגסוס. במקביל, בן סלמאן אפשר למטוסים ישראליים להשתמש במרחב האווירי הסעודי בדרכם למפרץ הפרסי.

נתניהו הורה למשרד הביטחון לאפשר ל-NSO להפעיל מחדש את המערכות הסעודיות. זמן קצר לאחר מכן פגסוס פעלה שוב בסעודיה.

מכירת תוכנת הריגול מילאה תפקיד חשוב בהשגת התמיכה של מדינות ערביות בקמפיין הישראלי נגד איראן וכל בתמיכתן ב"הסכמי אברהם".

הניו יורק טיימס דיווח גם כי ה-FBI רכש מחברת NSO גרסה של פגסוס - והיא הותקנה במחשבי הארגון ביוני 2019, אך בסופו של דבר לא נעשה בה שימוש. בשנה האחרונה NSO הוגדרה בארה"ב כחברה שמאיימת על הביטחון הלאומי שלה.

מלשכתו של נתניהו נמסר בתגובה: ''הטענה שראש הממשלה נתניהו דיבר עם מנהיגים זרים והציע להם מערכות אלה בתמורה להישג מדיני או הישג אחר כלשהו- היא שקר מוחלט. כל המכירות של מערכת זו או מוצרים דומים של חברות ישראליות למדינות זרות נעשות באישור ובפיקוח של משרד הביטחון, כמתחייב עפ"י החוק הישראלי''.