הרב יצחק יוסף קורא לשר מתן כהנא "להתעשת קצת"עוז פבר/TPS

אלפי בני נוער מהציבור הדתי לאומי משתתפים הבוקר (ראשון) ב"צעדת הישיבות" בקריאה לחיזוק הזהות היהודית במדינת ישראל ולכבודה של הרבנות הראשית לישראל.

בני הנוער קיבלו בתחילת הצעדה את ברכת הרבנים הראשיים, הרב דוד לאו והראשון לציון הרב יצחק יוסף. הם יצעדו לכיוון משכן הכנסת ויפגינו בזמן ישיבת הממשלה.

הצועדים, תלמידי הישיבות התיכוניות, קוראים לשר מתן כהנא לחדול מהרפורמות בנושאי הכשרות, הגיור וקדושת הכותל המערבי.

הראשון לציון הרב יצחק יוסף קרא לשר הדתות כהנא ''להתעשת'' והוסיף בנאומו: "כוחה דהיתרא לא נקבע ברחוב דיזנגוף. יש היום כל מיני כאלה שקוראים לעצמם רבנים ומגלים פנים בתורה שלא כהלכה. מסלפים את התורה".

הרב דוד לאו: במדינה יהודית - הרבנות קובעת

הרב הראשי לישראל הרב דוד לאו אמר בעצרת המחאה: "יישר כוח לרבנים ולכל מי שבאו היום לכאן לומר מדינתנו היא מדינה יהודית, עם רבנות ראשית, עם תורה, זו המהות שלנו".

הריקודים לפני תחילת צעדת בני הישיבותחזקי ברוך

ח"כ איתמר בן גביר אמר לערוץ 7: "זו אחת ההפגנות החשובות ביותר, רוצים להרוס את אופייה היהודי של מדינת ישראל. אני קורא למתן כהנא - חזור בך".

בן גביר: רוצים להרוס את אופיה היהודי של ישראל

בכרוז שפורסם לקראת צעדת האלפים, נכתב: "אנו הנוער הדתי-לאומי, תלמידי תלמידיו של הרב קוק זצ"ל, נולדנו כאן בארץ ישראל בדור הגאולה. מתפללים ומייחלים לגאולה שלמה בבניין בית המקדש ולהתממשות חזון הנביאים במהרה בימינו. אנו קוראים לכם חברי הכנסת והממשלה לחזק את אופייה היהודי של מדינת ישראל ולהעצים את מקומה של הרבנות הראשית שהיא היסוד והמהות של מדינתנו הקדושה, אנו קוראים לכם להיות עם הפועלים להעמקת היהדות ולא חס וחלילה להיות שותפים עם אלו שמעוניינים לפגוע ולעמעם את אופייה היהודי של המדינה".

הרב מיכה הלוי נגד רפורמת הכשרות

אורן הניג, מנכ"ל מרכז ליב"ה אמר כי "קיומה של צעדת האלפים - היא עדות חיה לכך שהציבור הדתי לאומי מאוחד ומגובש נגד הרפורמות האנטי דתיות של השר כהנא. ביום ראשון, אלפי תלמידי הישיבות הקדושות והתיכוניות - ישמיעו קול זעקה נגד הניסיונות להרוס את הצביון היהודי של מדינת ישראל. זה הזמן לאחדות בעם ולא לפילוג. הגיע הזמן שכהנא יפסיק לשקר ולספר שיש לו גיבוי רבני וציבורי".

בתוך כך, השר מתן כהנא כהנא התייחס בשבוע שעבר להפגנה בקבוצת וואטסאפ פנימית של פעילי ימינה לאחר שעלתה השאלה האם מותר למוסדות חינוך לשלוח תלמידים להפגנות. "חברים, לא יודע אם מותר או אסור בהיבט משרד החינוך", אמר השר כהנא בהתכתבות שהגיעה לידי ערוץ 7. "השתתפות בהפגנה זה שיעור האזרחות הטוב ביותר שיש. זה בסדר גמור להפגין נגד המדיניות שלי".

במחאת "הקו האדום" שנמצאים בהפגנה בבירה אומרים, "אנו מחזקים את אלפי המפגינים שיצאו היום לצעדה לחיזוק הרבנות הראשית אל מול הניסיונות לפגוע בה. כמו ראש הממשלה נפתלי בנט שזוכה לאפס תמיכה ציבורית מחוץ לאולפני התקשורת ומתעקש להחזיק בכיסא, גם חבר מפלגתו, השר כהנא, מתעקש להוביל שורה של רפורמות שזוכות לאפס תמיכה רבנית וציבורית. הרפורמות האלו הן המשך ישיר למלחמה של הממשלה הזאת בכל רכיב של זהות יהודית במדינה. ביום שלישי הבא (8.2) ניפגש שוב במאה צמתים בכל רחבי הארץ בדרישה למדינה יהודית".