הרבנים הראשיים הרב יצחק יוסף והרב דוד לאו
הרבנים הראשיים הרב יצחק יוסף והרב דוד לאו צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

הרבנים הראשיים לישראל, הרב דוד לאו והרב יצחק יוסף, פרסמו אגרת לרבני ישראל שבה קראו להגיע ביום שלישי הקרוב לעצרת התמיכה ברבנות הראשית שתיערך בבנייני האומה בירושלים.

הרבנים כתבו באיגרת: "צר לנו לראות כי בעת האחרונה החלו גורמים שונים, חלקם לאו דווקא נזקקים לרבנות ואינם מהחפצים ביקרה, להתערב בענייניה, לקבוע את דמותה ולנסות לכוון דרכה".

המעשים שנעשו, אומרים הרבנים הראשיים, מלמדים על מאבק על עצמאות הרבנות בישראל. "חדשות לבקרים עולים על שולחן מקבלי ההחלטות רעיונות וחוקים שיש בהם שינוי המצב הקיים, כרסום במעמדם של רבני ישראל והרס היחסים בסוגיות דת ומדינה, הדברים באו לידי ביטוי ברפורמת הכשרות, בהפקעת סמכותם של הרבניים המקומיים במתן כשרות. אין צורך להכביר במילים על הפגיעה בכשרות ובאזרחי ישראל שנגרמת מכך".

"עתה פונים הם בהצעות חוק לאפשר לכל מאן דבעי לעמוד בשער הכניסה לעם ישראל, ובכך מערערים הם את יסודות טהרת וייחוס העם היהודי בארץ ובתפוצות, דבר שיגרום בכייה לדורות".

צילום: ללא קרדיט
צילום: ללא קרדיט

לדברי הרבנים, ענייני הגיור הם המחסום בפני התבוללות ושמרו מפני התבוללות במשך כל הדורות, "מבקשים לעוקרו במצח נחושה, בניגוד לעמדת ההלכה ולדעת כל גדולי ישראל ורבני ישראל בארץ ובתפוצות".

"'לך כנוס את כל היהודים' הורו לנו קדמונים. זו העת להתכנס ולהשמיע את הקול שיביע את כבוד התורה של ארץ הקודש. אנו קוראים לציבור רבני ישראל להתכנס ולעמוד על נפש האומה. להודיע קבל עם ועדה את דעתנו דעת תורה ש'זאת התורה לא תהא מוחלפת'". חתמו את מכתבם.

ביום שלישי הקרוב כאמור צפויים להגיע לבנייני האומה למעלה מאלף רבנים מהמגזר החרדי ומהמגזר הדתי, לעצרת תמיכה ברבנות הראשית לאור הרפורמות בתחומי הכשרות והגיור.