נועם ניסן
נועם ניסן צילום: הלל לדרמן

עזבנו את הפוליטיקה העולמית, כתב הרב קוק לפני יותר ממאה שנה, מאונס שיש בו רצון פנימי. הפוליטיקה קנתה לה שם רע ובצדק. התככים, הקומבינות והשקרים שכל כך מאפיינים אותה הפכו אותה לתחום שאדם ממוצע מעדיף לא להתעסק בו מעבר להצבעה בבחירות פעם בארבע שנים (טוב, קצת יותר).

אבל פוליטיקה היא לא ספינים ואינטרסים. לפחות לא רק. בפוליטיקה מתעצבות ההחלטות החשובות ביותר שמגדירות את כל המרחב המשותף שלנו.

אך רבים מאיתנו כבר התייאשו מהפוליטיקה, רבים כל כך השלימו עם השקרים. וכבר אין הבטחה שמופרת, אין שום חוק, החלטת ממשלה או התבטאות של מי מחבריה שתצליח להוציא אותם מהבית להפגין ולהיאבק.

והממשלה הזאת, שמהרגע הראשון בנתה על זה שכולנו נתרגל; להפרות ההבטחות, לממשלה שנשלטת בידי רע"ם, לכניעה לטרור ולפרוטקשן, לפירוק שיטתי של כל מאפייניה היהודיים של המדינה, הממשלה הזאת נהנית מהייאוש שלנו, מהמיאוס שלנו מהפוליטיקה. היא מבוססת עליהם.

כשבנט מנפנף בזה שמנע בחירות חמישיות, הוא פונה לרצון שלנו להימנע מהעיסוק בפוליטיקה גם במחיר של פגיעה אנושה בכל מה שחשוב לנו.

דווקא עכשיו, אנחנו חייבים להבין, זה לא פוליטי זה יהודי.

זה לא פוליטי, כי המחאה של המחנה האמוני שקורמת עור וגידים בימים אלו לא מונהגת על ידי פוליטיקאים שמחפשים כוח, אין בה תארים וכיבודים, יש בה רק אהבה גדולה למדינה ודאגה עמוקה מול ממשלה שמבצעת מכירת חיסול לציונות וליהדות. וזה יהודי, כי זה נוגע לשורשים העמוקים ביותר של הזהות היהודית של המדינה.

מאז תקופת הגירוש התייאשנו מהפגנות. אנחנו יושבים בבית, מקטרים, ומסננים שהפגנות לא עושות כלום.

אז קודם כל חשוב להזכיר לעצמנו שכשמישהו דורך לנו על הרגל אנחנו צועקים ולא רק מבקשים ממנו בנימוס שירד. זאת כשלעצמה סיבה מספיק טובה לצאת ולמחות.

אבל האמת היא שהפגנות פשוט לא משנות מציאות ברגע. אין מישהו מציאותי שציפה שלמחרת ההפגנה הראשונה יחליט בנט לפרק את הממשלה, אך הפגנות מייצרות אוירה ציבורית שמתורגמת לסקרים (שרק חלקם מתפרסמים), שמערערים את יציבות הממשלה, מונעות קידום מהלכים מסוימים ולוחצות על האגף ה'ימני' בממשלה לייצר הישגים לאיזון.

הדיבורים על חיבור ההתיישבות הצעירה לחשמל כדוגמא, אינם סיבה להרפות מהמאבק נגד הממשלה, אלא בדיוק להפך, הוכחה שהמאבק שלנו אפקטיבי.

בתקופת גוש אמונים, לאחר פינוי נוסף במסגרת ניסיונות חוזרים וכושלים להתיישב בשומרון, הצהיר הרב מנחם פליקס, מראשי גוש אמונים באותם ימים: "אנו יודעים שאנו מטיחים את ראשנו בקיר, אך ראשנו חזק מהקיר והקיר הוא שיפול לבסוף." את ההמשך כולנו מכירים.

הממשלה הרעה הזאת בסוף תיפול.

האמונה שלנו תנצח!

ביום שלישי הקרוב יתקיימו הפגנות במאות צמתים בכל רחבי הארץ בדרישה למדינה יהודית.

נועם ניסן הוא קצין במיל' ורכז דרום של מחאת 'הקו האדום'