התפרעויות בלוד בשומר החומות.
התפרעויות בלוד בשומר החומות.צילום: Yossi Aloni/Flash90

ארגון 'אמנסטי בריטניה' עתיד לפרסם מחר (שלישי) דו"ח קשה נגד מדינת ישראל והתנהלותה כלפי הפלסטינים.

המסמך כולל שלילה מתמשכת של זכות מדינת ישראל להתקיים, משתמש במונחים אנטישמיים כמו 'העליונות היהודית' ו'השליטה היהודית בעולם' וטען כי מדינת ישראל הוקמה רק בשם רצון להשתלטות יהודית על המזרח התיכון.

ישראל מתוארת כמי שפועלת באכזריות בעזה באופן חד צדדי, מבלי לעסוק בטרור של חמאס ובניסיונות שלו לפגוע ביהודים. המפגינים בערים במעורבות במאי מוגדרים כ'שוחרי שלום שבאו למחות בדרכים לגיטימיות' והמסמך מתעלם לגמרי מהתקפות אכזריות על יהודים במהלך מבצע 'שומר החומות'.

במשרד החוץ דוחים את הדו"ח. "מדינת ישראל דוחה מכל וכל את כל הטענות השקריות שמופיעות בדו"ח שארגון אמנסטי צפוי לפרסם מחר. הדו"ח מאגד וממחזר שקרים, הטיות וטיעונים מופרכים שמקורן בארגוני שנאה אנטי-ישראלים מוכרים. הכל במטרה למכור סחורה פגומה באריזה חדשה. חזרה על שקר של ארגוני שנאה שוב ושוב אינה הופכת את השקר למציאות, אלא הופכת את אמנסטי ללא לגיטימי".

"בפרסום הדו"ח השקרי אמנסטי בריטניה משתמשת בסטנדרט כפול ובדמוניזציה על מנת ליצור דה לגיטימציה לישראל. אלה הם בדיוק המרכיבים מהם עשויה האנטישמיות המודרנית", מוסיפים במשרד.

עוד מצביעים על שורה של עיוותים ואימוץ נרטיב אנטי ישראלי מובהק. "הדו"ח שולל את זכות הקיום של מדינת ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי. השפה הקיצונית שלו ועיוות הקונטקסט ההיסטורי נועדו לדמוניזציה של ישראל ולשפוך דלק למנועי האנטישמיות. ימים ספורים לאחר יום הזיכרון הבינ"ל לשואה, אנחנו לומדים שוב כי האנטישמיות אינה רק חלק מההיסטוריה אלא לצערנו גם חלק מהמציאות כיום. רק בסוף השבוע האחרון הותקפו בלונדון יהודים רק בשל היותם יהודים. הדו"ח של אמנסטי הוא למעשה אור ירוק עבור התוקפים ודומיהם לפגוע לא רק בישראל אלא גם ביהודים ברחבי העולם".

"מדינת ישראל היא דמוקרטיה חזקה ותוססת המעניקה לכל אזרחיה שוויון זכויות, ללא הבדל דת וגזע. מדינת ישראל הוקמה כבית הלאומי של העם היהודי בתמיכה בינ"ל רחבה, גם לאור לקחי השואה. ארגון אמנסטי מבקר את עצם קיומה של מדינת ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי ולמעשה שולל את זכות קיומה בכלל.
אין זה מפתיע שהדו"ח מתפרסם דווקא בסניף הבריטי של ארגון אמנסטי ובחסות מזכ"לית הארגון. סניף הידוע לשמצה בהיותו נגוע בגזענות ובשנאת הזר ומזכ"לית הארגון האשימה בעבר את ישראל, ללא בסיס או ראיה, ברצח עראפת. האשמה חמורה וחסרת בסיס שלקח לארגון אמנסטי 8 שנים לחזור ממנה", הגיבו במשרד החוץ.

"אנחנו קוראים לארגון אמנסטי לחזור בו מהדו"ח שעתיד להתפרסם. מדובר על דו"ח אשר עדיף שלא היה מתפרסם כלל, כיוון שהוא לא מכבד את אלה שזכויות אדם באמת יקרים לליבם ועליהם הם מנסים להגן.
מדינת ישראל תמשי לקדם את ערכי הדמוקרטיה והחיבור (inclusiveness) לאורם היא הוקמה וממשיכה להתקיים", לשון התגובה.

שר החוץ יאיר לפיד אמר כי מדובר בארגון שאיבד את זכותו להשמיע קול. "אמנסטי היה בעבר ארגון מפואר שכולנו כיבדנו. היום הוא בדיוק ההיפך מזה. זה לא ארגון זכויות אדם, זה סתם עוד ארגון רדיקלי שמהדהד תעמולה בלי לבדוק אותה ברצינות. במקום לחפש עובדות, אמנסטי מצטט שקרים שמפיצים ארגוני טרור".

"חמש דקות של בדיקה רצינית היו מספיקות בשביל לדעת שהעובדות בדו"ח שיתפרסם השבוע הן הזיה שלא קשורה למציאות. ישראל אינה מושלמת, אבל היא דמוקרטיה המחויבת לדין הבינלאומי, פתוחה לביקורת עם תקשורת חופשית ובית משפט עליון חזק".

"אמנסטי לא קורא 'מדינת אפרטהייד' לסוריה, שבה השלטון רצח חצי מיליון מאזרחיו. לא לאיראן, לא למשטרים אפלים ורצחניים באפריקה ובאמריקה הלטינית. רק לישראל. אני שונא להשתמש בטיעון שאם ישראל לא היתה מדינה יהודית איש באמנסטי לא היה מעיז לטעון את זה נגדה, אבל במקרה הזה אין שום אפשרות אחרת", סיכם לפיד.