פסיכומטרי. אילוסטרציה
פסיכומטרי. אילוסטרציה צילום: ISTOCK

בכל מועד נבחנים כ-75 אלף תלמידים בבחינה הפסיכומטרית. הציון הארצי הממוצע נמוך ולא מאפשר להתקבל לרוב האוניברסיטאות, לכן אלפי תלמידים מחפשים קורס פסיכומטרי איכותי שילמד אותם טכניקות וייתן להם כלים להתמודד עם הבחינה. מטבע הדברים, שאלה גדולה מעסיקה את מרבית התלמידים: איך למצוא קורס פסיכומטרי מומלץ?

בחיפוש שלנו נדדנו בין המכונים השונים, שאלנו תלמידים לשעבר ובהווה והמחקר המעמיק שלנו מצא תשובה חד-משמעית, שתעזור לכל אחד לדעת מהו הקורס המומלץ בעבורו. התשובה לפניכם.

בבדיקה שקללנו מספר גורמים, כמו רמת ההוראה, קושי השאלות בספרי הלימוד, גודל הכיתה, ממוצע הציונים וכן, גם המחיר.

רמת ההוראה – רמת ההוראה בין המכונים השונים די דומה, אך סביר להניח כי ביואל גבע תמצאו את המורים הוותיקים ביותר. עם זאת, תלמידים רבים ציינו שמבחינתם הוותק פחות חשוב ושכדאי להתמקד ביכולת של המורה לשים לב לקשיים האישיים של כל תלמיד ולעזור לו בנושאים שהוא חלש בהם. ככל שהכיתה קטנה יותר, כך תגדל האפשרות שהתלמיד יקבל יחס אישי וצמוד לכל אורך הקורס.

קושי השאלות בספרי הלימוד – ערכנו השוואה בין ספרי הקורסים השונים. ברוב הספרים שנבדקו מצאנו כ-6 שאלות בכל נושא. בנוסף, השאלות לא היו קשות במיוחד. המסקנה שלנו היא שרוב הקורסים מלמדים רק את הבסיס – וזה אמור לאפשר לתלמיד להצליח להתמודד עם שאלות קשות יותר בשיעורי הבית וגם בבחינה הסופית.

גילינו כי הקורס של מור קורן יוצא דופן. בספר הקורס של מור קורן מצאנו כ-18 ואף 20 שאלות ברוב הנושאים. בנוסף, השאלות היו קשות יותר מאשר בשאר הספרים שנבדקו. את חלקן לא הצלחנו לפתור לבד אף על פי שעשינו מבחן פסיכומטרי בעבר.

גודל הכיתה – ברוב מכוני הפסיכומטרי הגדולים, תוכלו למצוא כיתות של 30 תלמידים בממוצע ולעתים אף יותר. רוב התלמידים מציינים כי בכיתות גדולות הם מתקשים להתרכז במהלך השיעור. לחלקם השיעור מהיר מדי והם לא מספיקים לעכל את החומר, וחלקם מרגישים שהשיעור איטי מדי, משום שהם קולטים את החומר מהר יותר מהתלמידים ששואלים שאלות ו"תוקעים" את השיעור.

התלמידים במור קורן ציינו שהם למדו בכיתות של 10 תלמידים בממוצע, עם תלמידים באותה רמה. לטענתם, הם לא נתקלו בקשיים הללו במהלך הקורס משום שהקצב של השיעור היה בהתאם לרמה של כלל התלמידים.

ממוצע הציונים – השורה התחתונה היא ההישגים של מכוני הפסיכומטרי. מומלץ מאוד לחפש את הקורס עם ממוצע הציונים הגבוה ביותר. ממוצע הפסיכומטרי בשנים האחרונות הוא כ-534 נקודות. על פי סקרים ונתוני המרכז הארצי, רוב המכונים עומדים לא הרחק מהממוצע הזה.

שמחנו למצוא שהקורס של מור קורן מנפץ את הסטנדרט, עם ציונים של כ-100 נקודות מעל הממוצע! בנוסף, אחד מכל 5 תלמידים של מור קורן קיבל יותר מ-700! לשם השוואה, רק שניים מבין 40 נבחנים לפסיכומטרי מצליחים לקבל יותר מ-700.

בעקבות הבדיקה שערכנו הגענו למסקנה חד-משמעית: קורס הפסיכומטרי של מור קורן הוא הקורס המומלץ שנותן לתלמיד את התמורה הטובה ביותר.

לאור התוצאות שאלנו את מור קורן כיצד הוא מסביר את ההצלחה שלו, והוא ענה בלי להסתיר סודות מקצועיים: "כדי להצליח בפסיכומטרי, לא מספיק לדעת את החומר. האתגר האמיתי הוא לפתור את השאלות מהר – יש פחות מדקה בממוצע לכל שאלה בבחינה.

"כדי להצליח לעמוד באתגר, צריך ללמד את התלמיד מגוון רחב של תרגילים ולהראות לו איך ניגשים נכון לשאלה ופותרים את התרגיל בפחות מדקה. כך, כשהתלמיד רואה תרגיל דומה, הוא יודע איך לגשת אליו ולפתור אותו במהירות.

"מורה שמלמד בכיתה של 30 תלמידים פשוט לא יכול לפתור מגוון של תרגילים, משום שכל פעם תלמיד אחר ישאל שאלה שלא בהכרח תורמת לכלל התלמידים, וכך הזמן היקר של התלמיד מתבזבז על שאלות של תלמידים שברוב המקרים לא תורמות לו.

"בלימוד בקבוצה של 10 תלמידים בממוצע, כשכולם באותה רמה, אני יכול גם להתייחס לכל השאלות של התלמידים וגם להראות כיצד אני פותר מגוון תרגילים בכל נושא".

מחיר – מבחינת מחיר, יש טווח די גדול. מצאנו קורסים החל מ-4,890 שקל ועד 8,940 שקל. אמנם המחיר חשוב, אך כדאי לזכור שהוא לא העיקר!

קורס שלא יעזור לך לקבל ציון גבוה יגרום לך לעבור את הבחינה פעם נוספת. בבדיקה שעשינו מצאנו שהקורס היקר ביותר הוא של יואל גבע, והזול ביותר – של אנקורי.

לסיכום: בחיפוש אחר קורס פסיכומטרי מומלץ, כדאי לשים לב שאתם משקללים כמה שיותר פרמטרים שיגרמו לכם להצליח בבחינה. כדאי לדעת, המבחן הפסיכומטרי אינו קל! לא בכדי הממוצע הארצי נמוך!

לכן אנו ממליצים להתמקד בגורמים החשובים באמת שיעזרו לך להשיג את הציון הכי גבוה. כך תוכל להתחיל ללמוד באקדמיה כבר בשנה הקרובה.