בנט
בנטצילום: ערוץ 7

קבינט הקורונה שהתכנס אחר הצהריים (שלישי) החליט על צמצום התו הריקו שיחול מעתה רק באירועים בסיכון גבוה - אירועי שמחות, מסיבות וכדומה.

רשימה מלאה של האירועים בסיכון תפורסם על ידי מטה ההסברה לקורונה עם השלמת ניסוח התקנות.

כמו כן, תוקף התו הירוק יעודכן כך שיוכלו להחזיק בו מחוסנים בשתי מנות אשר לא חלפו ארבעה חודשים מהמועד בו קיבלו את המנה השנייה, מחלימים אשר לא חלפו ארבעה חודשים ממועד החלמתם, ומחוסנים בשלוש ובארבע מנות חיסון, ללא הגבלת זמן.

המתווה המעודכן ייכנס לתוקף עם פקיעת מתווה התו הירוק המלא ביום א׳ הקרוב, ה-6 בפברואר, בחצות הלילה שבין יום א׳ ליום ב׳.

עוד החליט הקבינט על הארכת התקנות הקיימות בנתב"ג בכללן חובת הבדיקה לפני הטיסה הנכנסת לישראל וכן חובת הבדיקה עם הנחיתה בנתב"ג, עד ליום ב׳ ה-07 במרץ 2022.

הוחלט לתקן את התקנות כך שהחל מיום ג׳ ה-08 בפברואר 2022 תבוטל חובת ביצוע בדיקת קורונה לפני טיסה יוצאת מישראל למי שאינו מחוסן או מחלים, הן לגבי נוסעים והן לגבי אנשי צוות.

הוחלט לאפשר לנוסע בעל תסמינים ב-14 הימים שלפני הטיסה לישראל, לעלות לטיסה במידה וביצע בדיקת אנטיגן מוסדית שלילית לאחר תחילת התסמינים (עד עתה נדרש ביצוע בדיקת PCR שלילית לאחר מכן).

הקבינט החליט גם כי כניסה למוסדות מגן אבות ובתי קשיש בקהילה תחייב ביצוע בדיקת אנטיגן. מוסד שיחליט להקים עמדת בדיקות אנטיגן כתנאי כניסה, יקבל סבסוד חלקי מהמדינה. תיוותר חובת בדיקה דו-שבועית לעובדים לא מחוסנים במוסדות רווחה, בריאות וחינוך. ההחלטות ייכנסו לתוקף בכפוף לאישור ועדת החוקה של הכנסת.

"אנחנו כרגע בעיצומה של המערכה", אמר בנט בישיבה. ''צפויים לנו עוד שבוע וחצי-שבועיים קשים לפנינו, ולכן, כמו שאמרתי – אני לא רוצה לראות אווירת "סוף קורס", לא בקרב הציבור ולא כאן בחדרי קבלת ההחלטות. עכשיו זה הזמן שלנו להדק את השמירה על הפגיעים ביותר, על המבוגרים, כדי לצלוח את הגל הזה", אמר בנט.

"במערכת החינוך אנחנו כבר מיישמים את מתווה "בודקים ולומדים", והמערכת מתפקדת. בימים אלה מחלקים את הערכות, 20 בדיקות לכל ילד בבית ספר יסודי, וזה מאפשר להורים ולתלמידים לשמור על שגרת לימודים וחיים תקינה.

בשלב הזה, אנחנו כבר יודעים לומר שהחיסונים, בדגש על חיסוני הילדים, מגנים בצורה טובה מפני PIMS, וזו בהחלט בשורה טובה. הדרך שלנו בממשלה היא דרך רציונאלית, מאוזנת ומבוססת עובדות ונתונים", אמר.

"אנחנו לא כאלה שאומרים שצריך לרוץ לסגרים כי הקורונה היא סוף העולם, ולא מתבהלים. מצד שני, אנחנו גם לא טוענים שקורונה זו רק שפעת, כי זה פשוט לא נכון. הקורונה היא מחלה שיכולה לפגוע בצורה קשה, וגם להביא למוות. אנחנו בוחרים בדרך המתונה, הנכונה והמאוזנת.

''אנחנו נלחמים כל הזמן לשמור על הכלכלה פתוחה, על המשק פתוח ועל הכל מתפקד. אנחנו ערים לקשיים ולשיח הציבורי, ואנחנו קשובים גם למגזר העסקי. לכן, אני רוצה לומר באופן ברור: הממשלה תסייע לעסקים שנפגעו בצורה קשה בגל הזה. הפרטים עוד נידונים ויסוכמו, אבל זו ההחלטה המשותפת של כולנו. אנחנו לא נשאיר אף אחד מאחור. את הגל הזה אנחנו, בעזרת ה', נצלח ביחד".