טסלה
טסלהצילום: ISTOCK

חברת טסלה תזמן בעלים של 53,822 כלי רכב מתוצרת החברה עם תוכנת נהיגה עצמאית לריקול, לאחר שהתגלה כי כלי הרכב מתוכנתים לעבור במהירות של 5.6 קמ"ש בשלטי "עצור" במקום לעצור לחלוטין.

ההחלטה לזמן את בעלי כלי הרכב לתיקון התקלה התקבלה לאחר דיווחים של בעלי "טסלה" כי בחלק מהדגמים כלי הרכב מתוכמת ל"עצירה מתגלגלת" והוא ממשיך במהירות איטית מול רמזור אדום או שלט "עצור", בעוד בדגמים אחרים כלי הרכב עצרו לחלוטין.

"חוק בטיחות הרכב אוסר על יצרנים למכור רכבים עם פגמים המהווים סיכונים בלתי סבירים לבטיחות, לרבות בחירות תכנון מכוונות שאינן בטוחות. אם המידע מראה שייתכן וקיים סיכון בטיחותי, המנהל הלאומי לבטיחות בדרכים יפעל מיד", נמסר בהודעת המנהל הלאומי לבטיחות בדרכים, לאחר שקיימו דיון עם ראשי "טסלה" בנושא התכונה הבעייתית.

כלי הרכב שלא עצרו בשלטי "עצור" או רמזור אדום היו כאלו שנהנות מאופציה של "נהיגה עצמית מלאה", ולטענת "טסלה" עד היום לא נרשמו תאונות או פצועים כתוצאה מההגדרה הבעייתית של "עצירה מתגלגלת" המאפשרת לרכב להמשיך ולנסוע גם מול שלטי עצור או רמזור אדום.

טסלה הודיעה כי גם כלי רכב המתוכנתים ל"נהיגה עצמית מלאה" מחייבים את הנהג להיות בעירנות מלאה ולהשתלט על הרכב בכל רגע נתון.

בחודש נובמבר האחרון החל מנהל הבטיחות בדרכים לחקור תלונה של נהג טסלה שטען כי המערכת האוטומטית הביאה את הרכב על המסלול הנגדי, והוא נפגע מרכב חולף.